aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

👎 #FanOFF: Kanye'nin antisemitist ifadelere olan hayranlığı

Kanye ne zaman #FanON'dan #FanOFF'a geçti? ABD'deki sistematik ırkçılığı eleştiren The College Dropout'tan MAGA şapkası takmaya, oradan antisemitist söylemlere giden bir yolculuk—Ye hayranlarının gözünden.

Kanye West ve MAGA şapkası

Günlerin "I miss the old Kanye," diyerek mi geçiyor yoksa diyenlerin orta yolculuğundan sıkılarak mı? Peki diyenlere soralım—dedin diye hafif bir emin olamama hissi mi geldi? "E şimdi bunu nasıl açıklamak lazım?" diye içten içe kızdın mı Ye'ye? Ama yine de antisemitist söylemlerde duruyoruz, di mi? Kırmızı çizgilerimiz var ve Kanye'nin "bu hâl"e gelmesine kolektif olarak üzülsek de nefret suçlarına alan tanımıyoruz?

Hayranlık müessesesine yakınlığıyla bilinen bir yayında nefret suçlarına alan tanımadan kime neden hayran olduğumuzdan bahsetmek mümkün mü? Bugün bu sorunun cevabını arayacağız gibi duruyor. Orta yolculuk yapmadan ve "Üretenle ürettiği ayrıdır ya," demeden bir şeyler çıkarma amacındayız sanki.

Aşağıda seni birkaç Kanye hayranıyla buluşturacağım—alıştığın Stan kanalını alıp bütün bir sayıya yaydığımızı ve Kaleydoskop'la birleştirip #FanOFF dediğimizi düşün. The College Dropout'tan çıktığımız yolda Ye'nin bir zamanlar neden siyah kültürü için önemli bir figür olduğunu, şimdi neden ve nasıl—kendi seçimiyle—antisemitistlerin ortak kültürü hâline geldiğini masaya yatırıyoruz.

🧢 Kanye West ve Donald Trump


Yayın akışı:

🧸 #FanOFF: Kanye West neden far-right'la yan yana gelip duruyor?
🍁 Çarşamba günü ne var?: Romantik komedi mevsimi

Gotta miss the old Kanye,
Alara 💋

Related Keywords

Liked this issue

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Follow Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

0%

;