aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium
STAN
KALEYDOSKOP
MIC DROP

👯‍♀️ #KızGücü: Spice Girls'le 1990'lar, tête bleue'nün kurucusu Elif Taşel

Tasarımcı Elif Taşel'in hayran olduklarına daldıktan sonra 1990'larda kız-gruplarının etkisine bakıyor ve dönemin Spice dedikodularını araştırıyoruz.

Kolaj: Alara Demirel

Yooo! 🌶  Sana A'dan başlayıp Z'de biten bir hikâye anlatacağım. Tanıdık geldi mi? Gelmediyse de Wannabe deyince bütün puzzle parçaları yerine oturur diye düşünüyorum. Bugün 1996 doğumlu bir uçtan Z olarak çok da hayatımın parçası olmayan ama bilmeden de büyümediğim bir kız-grubunu mercek altına koyuyoruz: Spice Girls!

Bandom'lara bayılırım. Kız-gruplarına da öyle. O zaman hangi Spice'sın diye sormadan konunun nasıl buraya geldiğini özetliyorum: 1990'larda büyümekten ilham alan Elif Taşel'de bütün yanıtlar. 🧢

📻 #NedenPopülerOldu?: Onuncu bölüm Britney Spears hakkında. Sen de kötü hissettiğinde popun prensesini dinliyorsan ya da "Britney 2007'yi atlattıysa bugünü hâlledebilirim," diyorsan bu bölüm senin için. "Güçlü" bir kadını ailesinin tahakkümüne mahkûm eden patriyarka değil miydi yine?

🎙 Neden Popüler Oldu? #10: Britney Spears


🦸‍♀️ Stan: Günün hayranı tasarımcı, stilist ve tête bleue'nün kurucusu Elif Taşel. Bugünün Kaleydoskop yazısına ilham veren 1990'ların renkleri ve Spice Girls'ten söz eden röportaj aşağıda.

Renk paletinin iyi kullanıldığı her şeye hayran olabilirim. Bu bir yemeğin renkleri, bir albüm kapağı tasarımı ya da bir pop grubunun her bir üyesinin giyeceği kıyafetin rengi de olabilir. Çünkü 1990'lar çocuğu olmak bunu gerektirir.

🎤 #FanON: Bu hafta 1990'ları tanımlayan bir kız-grubunun başarısını konuşuyoruz. 20. yüzyılın sonlarında feminist duruşları, grubun dağılma dedikoduları ve yeniden-barışma dönemleri nasıldı? Cevaplar Elif Sude Çalık kaleminden.

📺 Spice Girls


Yayın akışı:

🦸 Stan #18: Elif Taşel
🎤 #FanON: Spice Girls'le 1990'lar ve Kız Gücü™️
🗞 Hafta sonu ekinde ne var?: Nelly'le Air Force 1'ın 40. yılı, Two Door Cinema Club'ın yeni albümü

Spice Girls'le büyümedim ama Wannabe'yi ezbere biliyorum,
Alara

STAN

Stan #18: Elif Taşel

Hayran oldukların seni nasıl etkiledi, Elif?

🦸‍♀️ Stan: Elif Taşel
✏️ Röportaj: Alara Demirel

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin?

Bunu duymak biraz garip gelebilir birçok kişiye belki ama hayatı renklere göre kodlayan biri olarak sanırım benim için hayran olduğum şey kişiden öte kullanılan renk paleti diyebilirim. 

Renk paletinin iyi kullanıldığı her şeye hayran olabilirim. Bu bir yemeğin renkleri, bir albüm kapağı tasarımı ya da bir pop grubunun her bir üyesinin giyeceği kıyafetin rengi de olabilir. Çünkü 1990'lar çocuğu olmak bunu gerektirir.

Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

Tabii ki vardı. Küçüklüğümün 1990'lara denk gelmesi ve kalabalık aileden de gelmenin etkisiyle, hayran olduğum evren hep bir grubun parçası olmaya dayanıyordu. 

🧷 Power Rangers


Mesela Power Rangers’ta Yellow Ranger’dım; Spice Girls’te—tüm esmerliğime rağmen—Baby Spice’tım. Arkadaşlarla beraber olmak ve birlikte paylaşıp yaratmak benim hayran olduğum evreni tanımlıyor.

Hayran oldukları seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor?

Çok şanslıyım ki küçüklüğümden beri hayran olduğum karakterler, dünyalar ve görseller çok severek yaptığım işimde bana hâlâ en büyük ilham oluyor. 

Hayranı olduğum çizgi filmlerden, çocuk kitaplarından ve en önemlisi Fransız Yeni Dalga filmlerden hâlâ çok fazla beslenip ilham alıyorum. Mesela son tête bleue koleksiyonundaki bir yağmur şapkası tamamen küçüklüğümden beri hayranı olduğum Inspector Gadget’a bir gönderme. :)

🧷 Inspector Gadget ve tête bleue'den Meline Rain Bucket Hat


Hayran oldukların ürettiklerinle kesişiyor mu?

Küçüklüğümden beri hayran olduklarımı önce tasarımlarıma aktarabilmek, sonra da tasarımlar sayesinde insanlarla paylaşabilmek büyük bir mutluluk veriyor.

İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

Kesinlikle renkli bir yer! Zıtlıkların bile uyum içinde olduğu bir evren.

Liked this story? Share it.
KALEYDOSKOP

Kız Gücü: 1990'larda Spice Girls

Birleşik Krallık çıkışlı bir kız-grubunun başarısı: 20. yüzyılın sonlarında feminist duruşları, grubun dağılma dedikoduları ve yeniden-barışma dönemleri.

✏️ Elif Sude Çalık

Spice Girls, 1994’te Birleşik Krallık’ta doğmuş bir kız-grubu. Grup, beş kişiden oluşuyor: Melanie Brown (Scary Spice), Victoria Beckham (Posh Spice), Melanie Chisholm (Sporty Spice), Emma Bunton (Baby Spice), Geri Halliwelli (Ginger Spice). 

Zamanının erkek-gruplarıyla yarıştırılmak için yaratılan Spice Girls, 1996’da ilk teklileri Wannabe'yle listeleri kırıp geçmişlerdi ki bu yazıya kadar benim de bildiğim tek şarkıları oydu. Teklinin ardından yayınlanan Spice albümünün başarısından sonra da 1990’lı yılların ikonu hâline gelmeleri kaçınılmazdı.

🧷 1996, Paris


1990’larda feminizm

Spice Girls’ün 1990’lı yıllarda bu kadar başarılı olmalarının asıl sebebiyse tutumlarıydı. O dönem Birleşik Krallık’ta Prenses Diana’nın da kraliyet ailesinin kurallarına rağmen Prens Charles’la olan boşanması, feminizm adına yeni bir bakış açısına yer açarken Spice Girls “Kız Gücü” (Girl Power) ideolojisinin somut örneği hâline geliyordu. Hem şarkılarıyla hem de davranışlarıyla güçlü kadınlar olduklarını sergiliyor ve bu mesajı yayıyorlardı. 

Eril bakışa karşı: O zamana kadar kız grupları eril bakışa (male gaze) hizmet amacıyla bir araya getirildiği ve küçük kızlara buna uygun davranılması öğretildiği için insanların gözünün önünde böyle bir örnek olması çığır açıcıydı. 1995’te onları “küçük kızlar” imajına hapsetmek isteyen menajerlerini kovmaları bunun en büyük örneği denebilir. 

O dönem erkek-gruplarının başarılarıyla sık sık karşılaştırılan grup, erkek-gruplarını ezip geçmekle yetinmedi; sosyal eşitsizliklere de parmak basıp kim istedilerse o oldular—olmaya devam ediyorlar ve kim isterseniz o olmanızı öğütlemeye devam ediyorlar.

🧷 1997


Çay baya sıcak: Ayrılık dedikoduları ve görünenin gerçek yüzü

One Direction’ın “Grup dağılmadı, ara verdik,” deme fikri, orijinal olarak Spice Girls’ten olsa gerek. Her iki grubun da hâlâ resmî bir ayrılık haberleri yok. Spice Girls için ilk kırılma noktası Geri Halliwell’in bir anda hiçbir haber vermeden gruptan ayrılması olmuş. 

Tetikleyici uyarısı: Yeme bozuklukları

Sağlık durumları: Yıllar sonra bulimia nervoza yüzünden bu kararı aldığını açıklıyor ki yeme bozukluğu olan sadece o değilmiş. Mel C. de bununla savaşmak durumunda kalmış—her ikisine de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve sağlıklarına kavuşmalarını kutluyoruz. Ve eğer yeme bozukluğuyla savaşıyorsanız yardım istemenizi önerme dipnotunu geçiyorum.

Savaş-barış: Gün sonunda hep barışsalar da kavgaları hiç eksik olmamış. Mesela 1995 yazında Mel B.’nin sevgilisi sahile dışkısını yaparken Victoria tarafından yakalanınca Victoria tatil boyunca doğal olarak bu kişiye katlanmak istememiş. Mel C. ve Mel B. de alkollüyken yumruklaşmışlar. Hepsinin en büyük kalp kırıklığıysa Geri’nin onlara hiçbir şey söylemeden çekip gitmesi olmuş.

🧷 Amigo Awards, 1997


İlk tekrar-birleşme dönemi: İptal edilen planlar

2007’de tekrar-birleşme yaşandığında birden çok şey üst üste gelmiş ve birleşmenin gerekleri yerine getirilmeden birçok plan iptal edilmiş. İlk olay, tamamen siyah giyinmeleri gerekirken Emma’nın beyaz bir elbise, Mel B.’nin de kırmızı bir etek giymesiyle patlak vermiş. 

Üst üste gelen anlaşmazlıklar: Provalarda Emma, grup arkadaşlarının kibri yüzünden ağlamış. Geri, meditasyon yapmak için çekimleri durdurunca işler daha da kızışmış. Victoria, güvenlik görevlileri ve asistanlar ordusuyla gelmiş ve sürekli eşi David Beckham’la telefondaymış. Durmadan iş aramaları için provaları durduruyormuş. Mel C., özel hayatında çok kötü bir dönemden geçiyormuş ama gelmeyip beşliyi bozan kişi olmak istemediği için katılma zorunluluğu hissetmiş. Sonrasında da turun iyi gitmemesinin suçunu özel hayatını sebep göstererek üstlenmiş.

🧷 2007


Elbise reddi: 2010’da Mel B., bir reality programı için Victoria’dan tasarım elbiselerinden birini istemiş ve Victoria reddetmiş. Bu da iki yıllık bir soğukluğa sebep olmuş.

Cadılar Bayramı kostümü: 2018’de Victoria, katılmayacağı Spice Girls turundan pay almazsa dava açacağını söylemiş ve Mel B. de konuşmanın sonunda—neyse, hadi biz küfretmiş deyip geçelim. Aynı yıl, Mel B., Cadılar Bayramı’nda Victoria gibi giyinip onun maskesini yaptırdıktan sonra bir koluna Beckham formalı birini diğer koluna da “Tura gitmiyorum,” yazısını takmış.

🎃 Mel B.'nin Victoria Beckham olarak giyindiği Cadılar Bayramı partisi


Tetikleyici uyarısı: İntihar

Mel B., 2019’da Piers Morgan’la yaptığı ve hayatının bir noktasında aspirinle intihar etmeye çalıştığını da açıkladığı röportajda Geri’yle bir şeyler yaşadıklarını da söylüyor. Medya bunu sekse yorduktan sonra Geri, daha önce bir kadınla bir cinsel birliktelik yaşadığını, bunun ilk ve son kez olduğunu ve Mel B.’nin bu kişi olmadığını söylüyor. Daha sonra Mel B., “Sonrasında güldüğümüz küçük bir şeydi,” diyor ve bir yerlere çekenin medya olduğunu söylüyor.

Tüm bunlar bir yana ve tüm bunlara rağmen, Spice Girls, hâlâ birbirlerine uzaktan veya yakından destek oluyor; birbirlerini sevdiklerini de sık sık dile getiriyorlar.

📒 Victoria Beckham'ın "Hayatımda hiç kitap okumadım," açıklaması


(Hafif sarkastik) Şimdi neredeler?: Spice Girls üyeleri

  • Victoria Beckham: Moda tasarımcısı. Kocasının çıkardığı kitaplar sayesinde artık kitap okuyor.
  • Geri Halliwell: Çocuk kitabı yazarı. Victoria’nın çocukları analarıyla aynı kaderi yaşasın istememiş.
  • Melanie Brown: Birden fazla yarışmada jüri üyesi. Çaresizce grubu toplamaya çalışıyor. Ne yazık ki Victoria onca yıllık okuma açığını kapatmaya çalıştığı için ikna edilmesi zor.
  • Emma BuntonTelevizyon sunucusu. 2003’te Justin T*mberlake’le takıldığı ortaya çıktığı için utancından bir yıldır ağlıyor.
  • Melanie Chisholm: Müzik kariyerine devam ediyor. Şimdilerde tek dileği yazdığı kitabın Victoria tarafından okunması.
Liked this story? Share it.
MIC DROP

Popüler kültür üzerine muhabbetlere hayran Fanon’un yirminci üçüncü bölümünün sonuna hoş geldin.

And then you call me
And it's not so bad, it's not so bad

— Dido, Thank You

📺 Bir sonraki sayıda ne var?: 10 Aralık Pazar günü Nelly'le Air Force 1'ın 40. yılını kutluyor ve Two Door Cinema Club'ın yeni albümünü inceliyoruz.

🎫 Minik spamFanon’un Instagram hesabını da buraya tıklayarak takip edebilirsin.

Related Keywords

Elif Taşel

Alara Demirel

Power Rangers

Yellow Ranger

Spice Girls

Baby Spice

tête bleue

Inspector Gadget

+14 more

Liked this issue

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Follow Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

0%

;