aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium
Bugünkü Destekçimiz

🦍 Popüler kültürde insan-hayvan-doğa ilişkisi, King Kong'la insan merkezcilik

İllüstratör İdil Keyşan'ın hayran olduklarına daldıktan sonra King Kong'daki temsilleri türcülük bakımından inceliyoruz.
Sneaks Up ile birlikte

AF1 efsanesinin kırkıncı yılı: Sneaks Up Sneaks Up'ın Air Force 1'in 40. yaşını kutladığı videoyu fotoğrafa tıklayarak izleyebilirsin Bugünkü bültene her adımında buram buram sokak kültürü kokan, artık ikonikleşmiş bir çift sneaker’ı davet ediyoruz: Karşında Nike Air Force 1 . Basketbol sahasından çıkıp zamanla müzik ve sokak kültürünün bir parçası hâline gelen, müzisyenlerden dans sanatçılarına ve sokak giyimi ikonlarına kadar herkes için her zaman bir spor ayakkabıdan daha fazlası olan AF1 , efsaneleştiği kırk yılı geride bırakıyor ve önündeki uzun yıllarda da sahneyi terk etmeyecek gibi görünüyor. Dünya çapında rapçiler ve tanınmış, sevilen isimler tarafından benimsenmesi nedeniyle popüler kültürde desteklenen AF1 , 2000'lerin başında müzik endüstrisinde modanın temel unsuru hâline geldi. Roc-a-Fella Records, üzerinde plak şirketinin işlemeli logosu bulunan özel bir beyaz Air Force 1 çiftine sahipken; Jay Z, Shyne, Nelly, Young Jeezy, Fat Joe ve G-Unit gibi o dönemin en büyük isimleri Air Force 1'i giymekle kalmayıp albümlerine de konu ettiler. Nike Air Force 1 ’in uzun ömrünü kutlamak ve AF1 ’in en yeni versiyonlarıyla tanışarak kırk yıllık bir moda ailesine katılmak için Sneaks Up mağazalarını ya da burayı ziyaret edebilirsin.

Daha fazlasını öğren

Kolaj: Alara Demirel

2023 popüler kültürün yılı mı? Bazıları "Jordan yılı," diyor, ben "Fanon komünitesinin yıllarından biri," olarak adlandıracağım. 2022'yi popüler kültür anlarını anarak ve seneye bakışla kapattık—şimdi sırada gelecekte yaşanacak bütün heyecanlı şeyler var. Hazırsan aşağıdayız.

📻 #NedenPopülerOldu?: Fanon'un podcast programı on dördüncü bölümüyle yayında. Son kayıt yeni yıl kararları hakkında ve sürekli kendi üstüne hedefler koyarak gitmeyi seviyorsan bu bölüm senin için.

Yeni yıl kararlarının popüler olduğu belli. Sürekli dönüşmeye, iyiyi ummaya, dünyanın çökmediğine inanmak istiyoruz. Ama peki neden yeni yıl kararları sigarayı bırakmak ve kilo vermek gibi kararların üzerine dönüyor? Goodreads hesabımızdan okumayacağımız kadar kitap sayısı seçsek ve geçsek yetmiyor mu?


🦸‍♀️ Stan: Günün hayranı illüstratör İdil Keyşan. Bugünün Kaleydoskop yazısına ilham veren insan-hayvan-doğa ilişkisi ilhamlı röportaj aşağıda.

Büyürken izlediğim tüm bu yapımlar, içime sığmayan hayvan sevgisi beni vegan yaptı mesela. Kendi hayatımla ve kedilerimle daha fazla ilgilenebilmek, yavaş bir hayat yaşayabilmek gibi isteklerim çalışma hayatımı şekillendirdi. Bu yüzden hiç mesaili bir iş hayatına girmedim.

🦍 #FanOFF: Bu hafta İdil'in insan-hayvan-doğa ilişkisi işlenen yapımlara hayranlığından yola çıkıp 2005 yapımı King Kong'u Elif Sude Çalık'ın kaleminden ve türcü bir perspektiften ele alıyoruz..

Yayın akışı:

🦸 Stan #19: İdil Keyşan
🦍 #FanOFF: King Kong'a insan merkezci yerden yakın bir bakış
🎞 Haftaya ne var?: Berk Kır

Yeni yıl kararları almadığımız yıllara,
Alara

Bugünkü Destekçimiz

AF1 efsanesinin 

kırkıncı yılı: Sneaks Up

Sneaks Up'ın Air Force 1'in 40. yaşını kutladığı videoyu fotoğrafa tıklayarak izleyebilirsin

Bugünkü bültene her adımında buram buram sokak kültürü kokan, artık ikonikleşmiş bir çift sneaker’ı davet ediyoruz: Karşında Nike Air Force 1.

Basketbol sahasından çıkıp zamanla müzik ve sokak kültürünün bir parçası hâline gelen, müzisyenlerden dans sanatçılarına ve sokak giyimi ikonlarına kadar herkes için her zaman bir spor ayakkabıdan daha fazlası olan AF1, efsaneleştiği kırk yılı geride bırakıyor ve önündeki uzun yıllarda da sahneyi terk etmeyecek gibi görünüyor.

Dünya çapında rapçiler ve tanınmış, sevilen isimler tarafından benimsenmesi nedeniyle popüler kültürde desteklenen AF1, 2000'lerin başında müzik endüstrisinde modanın temel unsuru hâline geldi. Roc-a-Fella Records, üzerinde plak şirketinin işlemeli logosu bulunan özel bir beyaz Air Force 1 çiftine sahipken; Jay Z, Shyne, Nelly, Young Jeezy, Fat Joe ve G-Unit gibi o dönemin en büyük isimleri Air Force 1'i giymekle kalmayıp albümlerine de konu ettiler.

Nike Air Force 1’in uzun ömrünü kutlamak ve AF1’in en yeni versiyonlarıyla tanışarak kırk yıllık bir moda ailesine katılmak için Sneaks Up mağazalarını ya da burayı ziyaret edebilirsin.

Related Keywords

Liked this issue

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Follow Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

0%

;