aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium
BİR HAYRANIN GÖZÜNDEN
CANCELLEDT
MIC DROP

📀 Swiftie toplaşması: Midnights albümü, #Cancelledt: Drake ve Lil Baby

Bir hayranın gözünden Midnights albümü ➕ Drake neden iptal edilmeli?

Midnights, Taylor Swift

TikTok izleyerek geçirilmeye layık bir pazar gününden merhaba! 💘 Bugün neden e-postanda belirdiğimizi hemen açıklığa kavuşturalım—hayır, günümüz değişmedi. Stan ve Kaleydoskop kanalları seni her çarşamba görmeye devam edecek. 

Yenilik şurada: Zaman zaman hafta sonları da seni Fanon komünitesiyle daha yakından tanıştırmak için birlikte geliştirdiğimiz kanalları keşfedeceğiz.

🪩 Fanon komünitesi: Bugün partiye hafifinden gecikerek bir Swiftie'nin elinden Midnights albümünü deneyimlemek üzerine eğiliyoruz—kaptanımız Ceren Demirel. Ardından Elif Sude Çalık'ın kelimeleriyle yeni kanalımız Cancelledt'ta Drake'i tabiri caizse iptal ediyoruz. Neden mi? Taylor Swift de işin içinde, o kadar söyleyeyim.

📻 #NedenPopülerOldu?: Anda kalma konusunu pek de beceremediğimiz için konuyu sinizmle ele almış olabiliriz. Bu bölümde pandemi "fark'andalık" kasının nasıl popülerleştiğini inceliyor ve neden sınıfsal olduğunu ele alıyoruz.

🎙 Neden Popüler Oldu? #9: Anda Kalmak


Yayın akışı:

📀 Kabuslar ve tatlı rüyaların arasındaki yolculuk: Taylor Swift'ten Midnights
👩‍⚖️ #Cancelledt: Drake ve Lil Baby'nin Girls Want Girls şarkısı
🔵 Haftaya ne var?: tête bleue'nün kurucusu Elif Taşel'le 1990'lar

Cancelledt kanalına konu olmadığınız günlere,
Alara

BİR HAYRANIN GÖZÜNDEN

Taylor Swift'ten Midnights: Bir iç dünya ve kendi-olma-yolculuğu

Hayranın gözünden albüm eleştirisi: Blondie'den 20 yeni şarkı ve hissettirdikleri.

Son zamanlarda eski albümlerini yeniden kaydederek bizleri 2010’lara geri döndüren sayın Blondie’miz Taylor Swift, daha önce hiç duymamış olduğumuz 20 yeni şarkıyla bizimle hayatına dağılmış uykusuz gecelerin hikâyelerini paylaşıyor.

Senin kabusların ve tatlı rüyaların arasındaki yolculukta neler var?

Her albümünde farklı duygular ve persona'lara girsek de Midnights albümü diğer 9 albüme rahatça yerleştirebileceğimiz şarkılardan oluşuyor. Son iki albümü Folklore ve Evermore’da bir noktada benim bile kişisel bir problem hâline getirdiğim sırlarla dolu Betty-Augustine-James aşk üçgeninden sonra aslında Midnights albümünde daha öncesinden alışık olduğumuz bir gizem çözümü veya sır perdeleriyle karşılaşmıyoruz. 

📀 Ceren, Folklore (2020) albümüyle


Diğer albümlerle farkı: Bunun yerine, Taylor’ın tamamen karanlık iç dünyasına giriyor ve kendi-olma yolculuğuna bizi de ortak ettiğini görüyoruz. Her ne kadar albümdeki bütün şarkıları tek tek incelememek için kendimi zor tutsam da şimdilik sadece favorilerim üzerinden ilerleyelim diyorum—sonrasında tekrar konuşuruz. 🤫

Tek bir temadan oluşmuyor: Albümün ilk şarkısı Lavender Haze’den son şarkısı Dear Reader’a kadar aslında tek bir duygu ve temanın değil, daha çok bir bilinç akışıyla karşı karşıyaymışız hissine kapıldım. Hepimizin bir noktada sabah 9 dersine giderken, iş çıkışı eve dönerken, çay demlemek için suyun kaynamasını beklerken zihnimizi işgal eden huzursuz fikirleri ve pişmanlıkları Taylor, "kendi uykusuz geceleri" olarak adlandırarak bizlere sunmuş. 

İlk albümden bu yana geçen 16 yılda değişen bir şey var mı?: İlk albümü üzerinden 16 yıl geçmiş olsa da bu albümünde hâlâ 16 yıl içerisinde yaşadıklarına atıfta bulunması, aslında bir bakıma yetişkin benliklerimizin ergenliğimizle, hatta çocukluğumuzla nasıl ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiğini vurguluyor. 32 yaşındaki Taylor, artık ne istediğini bilen ve problemin bir noktada kendisi olduğunu kabul etmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. 

It's me
Hi!
I'm the problem, it's me

 — Anti-Hero

Neşeli ritminin arkasında barındırdığı şiddetli dürüstlüğüyle Anti-Hero, bana direkt olarak Miss Americana belgeselini hatırlattı. Bu şarkıda da kendisini sadece mirasının peşindeki entrikacı bir aile içerisinde konumlandırarak aslında bir noktada belgeselde de bahsettiği çevresindeki insanların onu yalnızca para kazandıran bir “sıkıntı” olarak gördüğü konumuna parmak basıyor. 

🎥 Anti-Hero


En-çok-nefret-edilen-eski-sevgili: 2021’in sonbaharında yayınlamış olduğu Red (Taylor’s Version) albümü sayesinde bizleri 2012’ye ışınlayarak yaşanan dramaları birer birer hatırlatmasının üzerine bir de All Too Well kısa filmiyle Jake Gyllenhaal’a sinirimizi de tazeledikten sonra yeni albümle birlikte Jake Gyllenhaal’un derin bir “Oh!” çektiğini düşünüyorum. Artık kendisinden en-çok-nefret-edilen-eski-sevgili madalyasını geri alabiliriz! 🥇 

Ne yazık ki John Mayer için aynısını söyleyemiyorum, kendisi onu geceleri ayakta tutan konularla ilgili bir albüm yapacak olursa ilk olarak Would’ve Could’ve Should’ve şarkısını düşünecektir eminim. 

Aşkın karanlık yüzü: Lover albümünde alışmış olduğumuz pembe bulutlar içerisindeki aşk tasvirlerinden sonra Midnights bizlere aşkın biraz da karanlık yüzünü anlatmak istemiş gibi. Red (Taylor’s Version)’la birlikte artık hayatımızın bir parçası hâline gelmiş kırmızı renginin yeni tonlarıyla albümün ikinci şarkısı Maroon’la tanışıyoruz. Kızarmış yanaklar, vazgeçilmiş yakutlar ve tozlanmış telefon konuşmalarıyla bizlere sunduğu bu hikâye, sanırım favorilerim arasındaki Illicit Affairs ve The One’a yapmış olduğu göndermelerden dolayı yeni favorim olarak kendisini bu ikilinin yanına koyuyor. 

🎧 Ceren'in Spotify Wrapped 2022 sonuçları


Evet—sanırım bana ayrılan vaktin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazıya başladığımdan beri albümü baştan sonra o kadar çok dinledim ki favorilerimi seçmek benim için çok zor oldu. 

Yeni tur haberi: Bu arada ben yazıyı hazırlarken Taylor’dan seneler sonra bir tur duyurusu geldi! Lover, Folklore ve Evermore için tur yapamadığından hepsini barındıran bir tanesini yapmaya karar vererek adını The Eras Tour koymuş. Saatlerce sürmesi beklenen bu turda ben August, All Too Well ve Lover şarkılarını görmek istiyorum.

Bir sonraki albümün değerlendirme yazısında buluşana kadar her girdiğin odayı ışıl ışıl yaptığını tekrar hatırlatayım. ✨

Best believe I'm still bejeweled
When I walk in the room
I can still make the whole place shimmer

Bejeweled

Liked this story? Share it.
CANCELLEDT

İptal edilme mahkemesi: Drake ve Lil Baby

Girls Want Girls? O zaman "baby"ler ayak altından çekilebilir.

Kızlar kızları mı ister? Peki kızlar kızları istiyorsa bu denklemde Drake’in işi ne? Drake’in geldiği mahalle Kanada’da değil de Lady Gaga’nın Born This Way klibinin geçtiği uzay boşluğunda mı? 

Girls-and-gays-dostu Taylor Swift’le olan Instagram fotoğrafında çok çalışmaktan bahsedip aylar sonra Billboard listesinde Midnights albümüyle listeleri sallayan Taylor’ı liste başında göstermemek için emojilerle kapatması Drake’in ilk ve tek red flag’i miydi? Bunların hepsi Papi’nin eve dönmesiyle uykularımı kaçıran sorular hâline geldi.

📞 Drake'in Instagram hesabından yaptığı paylaşımlar


Certified Lover Boy albümünde öne çıkan bir şarkı: Girls Want Girls

Drake’in 2021 albümü Certified Lover Boy, özellikle dikkatimi çeken bir şarkı içeriyor. "Kanıtlanmış aşk çocuğu"muzun Lil Baby’le düeti Girls Wants Girls beni oldukça huzursuz ve rahatsız ediyor. Uykularımdan beni soğuk terlerle uyandırıyor. Lezbiyenlere “hayranlık”larını göstermek için ve kendilerini—anlayamadığım bir sebepten ötürü—onlarla karşılaştırmak için yazmışlar.

Hatta dört yazardan biri de Türkiye ve İsviçre asıllı OZ. Bu gerçekle birlikte böyle bir böyle şarkı yazmasından açıkçası rahatsız oldum. Zaten çölün ortasındayız da deveye biniyoruz sanılıyor, şimdi bir de bu çölün ortasında ulaşabildiğimiz 1,5 MB internetle lezbiyen pornosu aratıyoruz sanacaklar. Gerçi deve kadar yanlış bir varsayım değil ama bu başka bir günün konusu olsun.

Şarkıyı kuir bir kadına satsalar sözler uyacak ve problem olmayacaktı ama dört kişi bunu yazmış, ilk ikisi söylemiş, üçüncüsü prodüksiyonunu yapmış, dördüncüsü “Hani bana, hani bana?” demiş.

🎥 Girls Want Girls'ün müzik klibinden sahneler


Şarkının sinizmle çevirilmiş sözlerine bakalım:

Elbisene bakıyorum çünkü açmışsın oranı buranı
Evet, anlatırsın travmalarını—ama dinlemez ozan Drake
"Lezbiyenim," dedin, dedim "Ben de lezbiyenim."

Ey, köyümde kızlar kızları ister
Bekle, vov, kızlar kızları ister
Evet, vov, köyümde kız istemeleri olur

Kız arkadaşımın kız arkadaşı var
Der "Sağlıklı olmak için spor yapmak istiyorum," ben derim "Kıvrımlı bedenini görelim."
Spora gitmek yaramadıysa estetik ameliyatı ol
Ben öderim ve derim "Naziğin tekiyim."
Düşünmem hiçbir kızın beni reddedeceğini çünkü düşünmek değil benim işim

İki güzel hatunum var
İkisinde de aynı arabadan var
Şimdi ikiziz diyebilirler

Bu mekânın sahibini tanıyorum; gel, gidelim
Yaşıtlarını çağır, nerede çokluk orada bokluk
Dedin "Ben vajina severim," dedim "Ben de."
İşten çıkınca seni görmek istiyorum
Lütfen kız arkadaşını da getir
Sürekli aklımdasınız, sorunum ne benim?

Kızların onu nasıl hissettirdiğiyle ilgili bir şey söyledi
Ben ne hayal ediyorsan onu gerçekleştirmeye yemin ederim

Sadece takılalım mahallede beraber
Sonra gir koynuma, dola boynuma

Girls Want Girls, Drake & Lil Baby

Çevirinin biraz yanlı olduğunu kabul ettikten sonra ilk desturumuzu Drake’in come out olmasında verelim, lezbiyen oluşunu ilan ettiğinde ne kullanmıştı acaba? Çünkü cis-het bakışından ödün vermedi hâlâ paşa. 

Beyan karmaşası: Yine de benim asıl sinirlerime dokunan Lil Baby’nin kısmı. Şarkıda bahsi geçen kadınlar biseksüel olsa yine kurtarıyor ama lezbiyen de lezbiyen diye altını çizmişler. Kız arkadaşının kız arkadaşı olmasına "poliamori bir ilişki" diye iyi niyetle bakmaktan çok, kızlar sanki bir ilişkideler ve “Bu adam bizi fetişize ediyor zaten bari parasını yiyelim,” demişler gibi algıladım.

🧷 Drake ve Lil Baby


Akabinde başka bir kız olduğunu varsayıyorum, “Ben vajina seviyorum,” deyince rahat bırakmak yerine “Ben de,” diyor. Bu da “Ortada erkek adam yoksa seks yoktur, en fazla erkeğin fantezilerini süslemek için yapıyorlardır,” zihniyetinden gelmiyor mu? Lezbiyenliği aşırı fetişize etme ve ortada penis yoksa ilişkinin seksten sayılmaması bitsin; kadınlar erkekleri tatmin etmek için sevişmez, bunu bir aklımıza soksak mı artık? "Kadınlardan hoşlanıyorum," diyorsa kadınlardan hoşlanıyorumdur—senin penisin bunu “düzeltemez.”

Beden olumlama çağına cis-het bakış

Şarkıdaki tek problem bu da değil, “Sporla kıvrımlı olamadıysan estetikle hâllederiz,” deme saçmalığı nasıl kelimelere dökülür bilemiyorum—biz burada beden olumlama diye kendimizi yırtalım, şarkı sözleri de kadınlara seri üretim seks oyuncağı muamelesi yapsın. Ayrıca lezbiyen beyanlı birine “Ne hayal ediyorsan gerçekleştireceğime söz veriyorum,” da diyemezsin Lil Baby, ya trans beyanın destek olalım ya da bir çekil şuradan!

Uslanmaz bir çöp-rap dinleyicisiyim sanırım. Sevdiğim rapper’lar gözümden sonbahar yaprakları gibi usulca düşüyor bense üst üste toplaşan yaprakları ayaklarımın altında ezmeye yemin ettim.

Karar verilmiştir: İkinci bir emre kadar kanıtlanmış aşk çocuğu ve küçük bebek CANCELLEDT!

Liked this story? Share it.
MIC DROP

Popüler kültür üzerine muhabbetlere hayran Fanon’un yirminci ikinci bölümünün sonuna hoş geldin.

📺 Bir sonraki sayıda ne var?: 07 Aralık Çarşamba günü Elif'le Spice Girls konserinde buluşuyoruz. Senin 1990'larda en ilham aldığın kişiler kim?

🎫 Minik spamFanon’un Instagram hesabını da buraya tıklayarak takip edebilirsin.

Related Keywords

yetişkin

Taylor Swift

Folklore

Evermore

Lavender Haze

Dear Reader

Lezbiyen

lezbiyen

+10 more

Liked this issue

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Follow Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

0%

;