aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Membership

🍷Yemek-Şarap Eşleşmeleri S01E02

Köpüren sofra, flüt kadehler, upcycled şişe.

Merhaba!

Aylardan aralık, etraf kırmızı-yeşil birlikteliğine alışıyor. Kokinalar sokakta, sıcak şarap da yakındır, kapıda. Yeni yıla doğru giderken hazırlıklara başlıyorum, bu hafta sofrayı kuruyorum, hediyeyi de eksik etmiyorum. 

Yemek-Şarap Eşleşmeleri serisinde ikinci bölüme geçiyoruz; yılbaşının sembolik şarapları köpüklülerden 3 stile 3 yemek eşleştiriyoruz. Şampanya, Prosecco, Pét-Nat var sofrada. Yanında tabaklar, restoranlardan bu tabaklara örnekler, bir de malum flüt kadehler.

Sayıya amuse-bouche tadında küçük bir aman dikkat notu ile başlıyorum. Yemek-şarap uyumuna dair pek çok yorum var, hatta kural olarak adlandıranlar bile var. Ben baştan söylüyorum bu yazıda kural yok, öneri var. Keskin cümleler yok, bireysel yorumlar var. Hatta alabildiğine örnek ve sebep-sonuç ilişkisi var ki hepimiz temelde bu uyumun nereden gelebileceğini anlayabilelim, kendi yorumumuzu katabilelim. Her zamanki gibi genellemeleri sevmediğimi belirtiyorum; ama daha iyi anlayabilmemiz için biraz hayal etmekte hiç sakınca görmüyorum. Eşleşmelerdeki duyusal deneyimi daha iyi anlayabilmemiz için bazı örnekler üzerinden anlatacağım, aman dikkat.

Sonra sürpriz bir kelimeyi atıyorum sofraya: "upcycle". Cep yakmayan bir yılbaşı hediye önerisi veriyorum ilerleyen satırlarda, sonrasında eriyen kalpler olacak.


💌 Veraison iki dilde!   Türkçe ve İngilizce. Veraison'un İngilizce yayını ayda iki şerefe diyor! “Bring that glass over here!” diye seslenerek şarap kültürüne dair bilgiler, “Pairing is Caring” diyerek şaşırtan eşleşmeler, “Tipsy Island Guide” gibi rehberler, “The Holy Trinity of Wine” gibi temel bilgiler sunuyor. O da şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, ve her sofrada yer arıyor. Takip etmek isteyenleri beklerim.


Dikkat! Bu yayın alkollü içeceklerden fermente üzüm suyu olan şaraptan bahsediyor. 18 yaşından küçük okurlara fermente olmayan üzüm suyu daha uygun olabilir.

Şerefe,

Selin

Related Keywords

Liked this issue

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Follow Veraison

Kadehindeki şarabı keşfederken, sonraki yudumu hayal eden bir şarap yayını. Şarabın sadece beyaz örtülü masalarda içilmediğine inanıyor, her sofrada yer arıyor. Her hafta duyusal deneyim rotaları çizmek için e-posta kutunda!

0%

;