aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

#FanON: E! True Hollywood Story'le popüler kültür tarihçiliği

25 yıl boyunca pop kültürünün tanınan insanlarının hayat hikâyesini anlatan bir E! News belgesel yapımı neden önemli?

Özellikle kreatif alanda başarılı insanların hikâyelerini okumak, bu insanları yakından takip etmek ve fırsat bulduğumda onlarla sohbet etmek beni çok besliyor.

Eren Gedik

Eren'e benzer şekilde ben de hayran olduğum insanların hayatlarını izlemeye ve Vikipedi sayfalarını okumaya bayılarak büyüdüm. Reality TV dünyasına hiç uzak değildim ve Keeping Up with the Kardashians izlemeye başladığımda 11 yaşındaydım. O nedenle tam olarak burada Digitürk'ün o dönem ABD merkezli ve popüler kültüre odaklanan E! isimli kanalını listelerine ekledikleri için teşekkür etmem gerekiyor.

Popüler kültür üzerine bir belgesel serisi: E! hakkında konuşulacak çok şey var. Kardashian ailesinin programını kabul ederek günümüzün güzellik standartlarına dahi yol veren isimlere ilk platform sağlayan kanal olarak tanımımızı yapalım ama bugün E! True Hollywood Story isimli yapımlarına odaklanalım. "Televizyon belgesel dizisi," diyerek özetlemenin mümkün olduğu serinin her bölümü pop kültürünün en öne çıkan kişilerini, anlarını ve trendlerini inceliyordu ve 19 sezon boyunca devam etti. Leziz.

📒 Belgesel serisi için hazırlanan ve bölümleri metinsel olarak yayımlayan kitap: E! True Hollywood Story: The Real Stories Behind the Glitter


Özelliği neydi peki?: Uzun süre ekranlarda kalmasının ilk sebebi, birinci elden deneyime önem vermesiydi elbette. Bölümlerde direkt kişilerle özel konuşmalar yayınlanıyor, aile üyeleriyle çekilmiş sahneler bulunduruluyor ve özel röportajlar sunuluyordu. "İşte gerçek gazetecilik," dedirten bir programdı bu. Anlarsınız ya.

Popüler kültürde neler olduğunu takip etmek: 

E! True Hollywood Story

Popüler kültürü takip etmek 2005 ve sonrasında da zor değildi. Hilton kardeşlerin trajik hayat hikâyesini dinlemek, Poltergeist (1982) filminin lanetlenip lanetlenmediğini derinlemesine araştırmak  ve Drew Barrymore'un alkol problemine çocukluktan itibaren oyunculuğa başlaması olduğunu öğrenmek de oldukça ilgimi çekiyordu.

Popüler kültür tarihçiliği: 2005 ve sonrasında özellikle popülerleşen seri, benim de çocukluğuma denk geldiği kısmı. Sanırım popüler kültürü derinlemesine öğrenmeyi bu program dolayısıyla sevip yakın okumanın ne olduğuna dair ilk sinyalleri de buradan almıştım. Zira herkesin dilinde dolaşan konuyu alıyor ve sözlü tarihe göz kırpan özel röportajlar yayınlayarak konuyu her detayıyla açıklıyorlardı. 

📹 Vine'la yıldızı parlayan Brittany Furlan'ın da dâhil edildiği bölüm
🧷 31 Ekim 2019


Popüler kültüre yakın okuma yapmanın popülerleşmesi: Popüler kültür tarihçiliği diye bir şey var mı?

Elbette bölümlerde ne kadar akademik yöntemler kullanılıyordu bir fikrim yok. Hatta bu konuda bir iddiam da yok. Yalnızca kapitale çevirme uğruna dahi olsa da düşündükçe popüler kültür konularına bir grup editörün zaman ayırıp geçimini buradan sağlıyor olması bana heyecan veriyor. İkincil algılanan, araştırmaya layık görülmeyen popüler kültürün 2000'lerin başında bu belgesellerle ekranlardan inmemesi oldukça keyifli geliyor—en azından deneyimlemesi baya hoştu.

2009'dan sonra: E! True Hollywood Story'i yıllar sonra tekrar ziyaret ettiğimde fark ettiğim birkaç şey oldu.

  1. Hâlâ bölümleri izlemekten keyif alıyorum,
  2. Program, 2021'de yayın hayatına son vermeden önce sosyal medya yıldızlarına zaman ayırarak 2000'lere popüler kültürü belgesel tonuyla ele alma ikonikliğini bir süre daha devam ettirmiş.

Popüler kültürü derinlemesine incelemek: Evet, E! bir kanal olarak zaten konu şemsiyesini popüler kültürle ilişkilendiriyor. Çoğunlukla kamuoyunca tanınan kişilerin haklarını ihlal ederek yayın yaptıkları veya nefret suçlarına alan tanıdıkları için de eleştirildikleri çok oldu. Neredeyse 20 yıl sonra serileri tekrar ziyaret edince işte tam da bunu fark ettim: Yakın okumanın etik sınırlarını tekrar gözlemledim ve popüler kültüre verilen kıymetin beni bu yazıyı yazmaya nasıl ittiğini görünce mutlu oldum. 

Liked this story? Share it.

Related Keywords

oyuncu

Eren Gedik Eren

Reality TV

the Kardashians

Digitürk

! True Hollywood Story

True Hollywood Story

Poltergeist

1982

Drew Barrymore

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

🪴 Eren Gedik'le kreatif sektörler, E! True Hollywood Story belgesel serisi

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;