aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

İptal edilme mahkemesi: Drake ve Lil Baby

Girls Want Girls? O zaman "baby"ler ayak altından çekilebilir.

Kızlar kızları mı ister? Peki kızlar kızları istiyorsa bu denklemde Drake’in işi ne? Drake’in geldiği mahalle Kanada’da değil de Lady Gaga’nın Born This Way klibinin geçtiği uzay boşluğunda mı? 

Girls-and-gays-dostu Taylor Swift’le olan Instagram fotoğrafında çok çalışmaktan bahsedip aylar sonra Billboard listesinde Midnights albümüyle listeleri sallayan Taylor’ı liste başında göstermemek için emojilerle kapatması Drake’in ilk ve tek red flag’i miydi? Bunların hepsi Papi’nin eve dönmesiyle uykularımı kaçıran sorular hâline geldi.

📞 Drake'in Instagram hesabından yaptığı paylaşımlar


Certified Lover Boy albümünde öne çıkan bir şarkı: Girls Want Girls

Drake’in 2021 albümü Certified Lover Boy, özellikle dikkatimi çeken bir şarkı içeriyor. "Kanıtlanmış aşk çocuğu"muzun Lil Baby’le düeti Girls Wants Girls beni oldukça huzursuz ve rahatsız ediyor. Uykularımdan beni soğuk terlerle uyandırıyor. Lezbiyenlere “hayranlık”larını göstermek için ve kendilerini—anlayamadığım bir sebepten ötürü—onlarla karşılaştırmak için yazmışlar.

Hatta dört yazardan biri de Türkiye ve İsviçre asıllı OZ. Bu gerçekle birlikte böyle bir böyle şarkı yazmasından açıkçası rahatsız oldum. Zaten çölün ortasındayız da deveye biniyoruz sanılıyor, şimdi bir de bu çölün ortasında ulaşabildiğimiz 1,5 MB internetle lezbiyen pornosu aratıyoruz sanacaklar. Gerçi deve kadar yanlış bir varsayım değil ama bu başka bir günün konusu olsun.

Şarkıyı kuir bir kadına satsalar sözler uyacak ve problem olmayacaktı ama dört kişi bunu yazmış, ilk ikisi söylemiş, üçüncüsü prodüksiyonunu yapmış, dördüncüsü “Hani bana, hani bana?” demiş.

🎥 Girls Want Girls'ün müzik klibinden sahneler


Şarkının sinizmle çevirilmiş sözlerine bakalım:

Elbisene bakıyorum çünkü açmışsın oranı buranı
Evet, anlatırsın travmalarını—ama dinlemez ozan Drake
"Lezbiyenim," dedin, dedim "Ben de lezbiyenim."

Ey, köyümde kızlar kızları ister
Bekle, vov, kızlar kızları ister
Evet, vov, köyümde kız istemeleri olur

Kız arkadaşımın kız arkadaşı var
Der "Sağlıklı olmak için spor yapmak istiyorum," ben derim "Kıvrımlı bedenini görelim."
Spora gitmek yaramadıysa estetik ameliyatı ol
Ben öderim ve derim "Naziğin tekiyim."
Düşünmem hiçbir kızın beni reddedeceğini çünkü düşünmek değil benim işim

İki güzel hatunum var
İkisinde de aynı arabadan var
Şimdi ikiziz diyebilirler

Bu mekânın sahibini tanıyorum; gel, gidelim
Yaşıtlarını çağır, nerede çokluk orada bokluk
Dedin "Ben vajina severim," dedim "Ben de."
İşten çıkınca seni görmek istiyorum
Lütfen kız arkadaşını da getir
Sürekli aklımdasınız, sorunum ne benim?

Kızların onu nasıl hissettirdiğiyle ilgili bir şey söyledi
Ben ne hayal ediyorsan onu gerçekleştirmeye yemin ederim

Sadece takılalım mahallede beraber
Sonra gir koynuma, dola boynuma

Girls Want Girls, Drake & Lil Baby

Çevirinin biraz yanlı olduğunu kabul ettikten sonra ilk desturumuzu Drake’in come out olmasında verelim, lezbiyen oluşunu ilan ettiğinde ne kullanmıştı acaba? Çünkü cis-het bakışından ödün vermedi hâlâ paşa. 

Beyan karmaşası: Yine de benim asıl sinirlerime dokunan Lil Baby’nin kısmı. Şarkıda bahsi geçen kadınlar biseksüel olsa yine kurtarıyor ama lezbiyen de lezbiyen diye altını çizmişler. Kız arkadaşının kız arkadaşı olmasına "poliamori bir ilişki" diye iyi niyetle bakmaktan çok, kızlar sanki bir ilişkideler ve “Bu adam bizi fetişize ediyor zaten bari parasını yiyelim,” demişler gibi algıladım.

🧷 Drake ve Lil Baby


Akabinde başka bir kız olduğunu varsayıyorum, “Ben vajina seviyorum,” deyince rahat bırakmak yerine “Ben de,” diyor. Bu da “Ortada erkek adam yoksa seks yoktur, en fazla erkeğin fantezilerini süslemek için yapıyorlardır,” zihniyetinden gelmiyor mu? Lezbiyenliği aşırı fetişize etme ve ortada penis yoksa ilişkinin seksten sayılmaması bitsin; kadınlar erkekleri tatmin etmek için sevişmez, bunu bir aklımıza soksak mı artık? "Kadınlardan hoşlanıyorum," diyorsa kadınlardan hoşlanıyorumdur—senin penisin bunu “düzeltemez.”

Beden olumlama çağına cis-het bakış

Şarkıdaki tek problem bu da değil, “Sporla kıvrımlı olamadıysan estetikle hâllederiz,” deme saçmalığı nasıl kelimelere dökülür bilemiyorum—biz burada beden olumlama diye kendimizi yırtalım, şarkı sözleri de kadınlara seri üretim seks oyuncağı muamelesi yapsın. Ayrıca lezbiyen beyanlı birine “Ne hayal ediyorsan gerçekleştireceğime söz veriyorum,” da diyemezsin Lil Baby, ya trans beyanın destek olalım ya da bir çekil şuradan!

Uslanmaz bir çöp-rap dinleyicisiyim sanırım. Sevdiğim rapper’lar gözümden sonbahar yaprakları gibi usulca düşüyor bense üst üste toplaşan yaprakları ayaklarımın altında ezmeye yemin ettim.

Karar verilmiştir: İkinci bir emre kadar kanıtlanmış aşk çocuğu ve küçük bebek CANCELLEDT!

Liked this story? Share it.

Related Keywords

Lezbiyen

lezbiyen

Lady Gaga

Born This Way

Girls-and-gays

Taylor Swift

Midnights

Girls Want Girls

Lil Baby

Girls Wants Girls

Türkiye

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

📀 Swiftie toplaşması: Midnights albümü, #Cancelledt: Drake ve Lil Baby

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;