aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

Kız Gücü: 1990'larda Spice Girls

Birleşik Krallık çıkışlı bir kız-grubunun başarısı: 20. yüzyılın sonlarında feminist duruşları, grubun dağılma dedikoduları ve yeniden-barışma dönemleri.

✏️ Elif Sude Çalık

Spice Girls, 1994’te Birleşik Krallık’ta doğmuş bir kız-grubu. Grup, beş kişiden oluşuyor: Melanie Brown (Scary Spice), Victoria Beckham (Posh Spice), Melanie Chisholm (Sporty Spice), Emma Bunton (Baby Spice), Geri Halliwelli (Ginger Spice). 

Zamanının erkek-gruplarıyla yarıştırılmak için yaratılan Spice Girls, 1996’da ilk teklileri Wannabe'yle listeleri kırıp geçmişlerdi ki bu yazıya kadar benim de bildiğim tek şarkıları oydu. Teklinin ardından yayınlanan Spice albümünün başarısından sonra da 1990’lı yılların ikonu hâline gelmeleri kaçınılmazdı.

🧷 1996, Paris


1990’larda feminizm

Spice Girls’ün 1990’lı yıllarda bu kadar başarılı olmalarının asıl sebebiyse tutumlarıydı. O dönem Birleşik Krallık’ta Prenses Diana’nın da kraliyet ailesinin kurallarına rağmen Prens Charles’la olan boşanması, feminizm adına yeni bir bakış açısına yer açarken Spice Girls “Kız Gücü” (Girl Power) ideolojisinin somut örneği hâline geliyordu. Hem şarkılarıyla hem de davranışlarıyla güçlü kadınlar olduklarını sergiliyor ve bu mesajı yayıyorlardı. 

Eril bakışa karşı: O zamana kadar kız grupları eril bakışa (male gaze) hizmet amacıyla bir araya getirildiği ve küçük kızlara buna uygun davranılması öğretildiği için insanların gözünün önünde böyle bir örnek olması çığır açıcıydı. 1995’te onları “küçük kızlar” imajına hapsetmek isteyen menajerlerini kovmaları bunun en büyük örneği denebilir. 

O dönem erkek-gruplarının başarılarıyla sık sık karşılaştırılan grup, erkek-gruplarını ezip geçmekle yetinmedi; sosyal eşitsizliklere de parmak basıp kim istedilerse o oldular—olmaya devam ediyorlar ve kim isterseniz o olmanızı öğütlemeye devam ediyorlar.

🧷 1997


Çay baya sıcak: Ayrılık dedikoduları ve görünenin gerçek yüzü

One Direction’ın “Grup dağılmadı, ara verdik,” deme fikri, orijinal olarak Spice Girls’ten olsa gerek. Her iki grubun da hâlâ resmî bir ayrılık haberleri yok. Spice Girls için ilk kırılma noktası Geri Halliwell’in bir anda hiçbir haber vermeden gruptan ayrılması olmuş. 

Tetikleyici uyarısı: Yeme bozuklukları

Sağlık durumları: Yıllar sonra bulimia nervoza yüzünden bu kararı aldığını açıklıyor ki yeme bozukluğu olan sadece o değilmiş. Mel C. de bununla savaşmak durumunda kalmış—her ikisine de geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve sağlıklarına kavuşmalarını kutluyoruz. Ve eğer yeme bozukluğuyla savaşıyorsanız yardım istemenizi önerme dipnotunu geçiyorum.

Savaş-barış: Gün sonunda hep barışsalar da kavgaları hiç eksik olmamış. Mesela 1995 yazında Mel B.’nin sevgilisi sahile dışkısını yaparken Victoria tarafından yakalanınca Victoria tatil boyunca doğal olarak bu kişiye katlanmak istememiş. Mel C. ve Mel B. de alkollüyken yumruklaşmışlar. Hepsinin en büyük kalp kırıklığıysa Geri’nin onlara hiçbir şey söylemeden çekip gitmesi olmuş.

🧷 Amigo Awards, 1997


İlk tekrar-birleşme dönemi: İptal edilen planlar

2007’de tekrar-birleşme yaşandığında birden çok şey üst üste gelmiş ve birleşmenin gerekleri yerine getirilmeden birçok plan iptal edilmiş. İlk olay, tamamen siyah giyinmeleri gerekirken Emma’nın beyaz bir elbise, Mel B.’nin de kırmızı bir etek giymesiyle patlak vermiş. 

Üst üste gelen anlaşmazlıklar: Provalarda Emma, grup arkadaşlarının kibri yüzünden ağlamış. Geri, meditasyon yapmak için çekimleri durdurunca işler daha da kızışmış. Victoria, güvenlik görevlileri ve asistanlar ordusuyla gelmiş ve sürekli eşi David Beckham’la telefondaymış. Durmadan iş aramaları için provaları durduruyormuş. Mel C., özel hayatında çok kötü bir dönemden geçiyormuş ama gelmeyip beşliyi bozan kişi olmak istemediği için katılma zorunluluğu hissetmiş. Sonrasında da turun iyi gitmemesinin suçunu özel hayatını sebep göstererek üstlenmiş.

🧷 2007


Elbise reddi: 2010’da Mel B., bir reality programı için Victoria’dan tasarım elbiselerinden birini istemiş ve Victoria reddetmiş. Bu da iki yıllık bir soğukluğa sebep olmuş.

Cadılar Bayramı kostümü: 2018’de Victoria, katılmayacağı Spice Girls turundan pay almazsa dava açacağını söylemiş ve Mel B. de konuşmanın sonunda—neyse, hadi biz küfretmiş deyip geçelim. Aynı yıl, Mel B., Cadılar Bayramı’nda Victoria gibi giyinip onun maskesini yaptırdıktan sonra bir koluna Beckham formalı birini diğer koluna da “Tura gitmiyorum,” yazısını takmış.

🎃 Mel B.'nin Victoria Beckham olarak giyindiği Cadılar Bayramı partisi


Tetikleyici uyarısı: İntihar

Mel B., 2019’da Piers Morgan’la yaptığı ve hayatının bir noktasında aspirinle intihar etmeye çalıştığını da açıkladığı röportajda Geri’yle bir şeyler yaşadıklarını da söylüyor. Medya bunu sekse yorduktan sonra Geri, daha önce bir kadınla bir cinsel birliktelik yaşadığını, bunun ilk ve son kez olduğunu ve Mel B.’nin bu kişi olmadığını söylüyor. Daha sonra Mel B., “Sonrasında güldüğümüz küçük bir şeydi,” diyor ve bir yerlere çekenin medya olduğunu söylüyor.

Tüm bunlar bir yana ve tüm bunlara rağmen, Spice Girls, hâlâ birbirlerine uzaktan veya yakından destek oluyor; birbirlerini sevdiklerini de sık sık dile getiriyorlar.

📒 Victoria Beckham'ın "Hayatımda hiç kitap okumadım," açıklaması


(Hafif sarkastik) Şimdi neredeler?: Spice Girls üyeleri

  • Victoria Beckham: Moda tasarımcısı. Kocasının çıkardığı kitaplar sayesinde artık kitap okuyor.
  • Geri Halliwell: Çocuk kitabı yazarı. Victoria’nın çocukları analarıyla aynı kaderi yaşasın istememiş.
  • Melanie Brown: Birden fazla yarışmada jüri üyesi. Çaresizce grubu toplamaya çalışıyor. Ne yazık ki Victoria onca yıllık okuma açığını kapatmaya çalıştığı için ikna edilmesi zor.
  • Emma BuntonTelevizyon sunucusu. 2003’te Justin T*mberlake’le takıldığı ortaya çıktığı için utancından bir yıldır ağlıyor.
  • Melanie Chisholm: Müzik kariyerine devam ediyor. Şimdilerde tek dileği yazdığı kitabın Victoria tarafından okunması.
Liked this story? Share it.

Related Keywords

feminizm

Elif Sude Çalık

Spice Girls

Birleşik Krallık

Melanie Brown

Victoria Beckham

Melanie Chisholm

Emma Bunton

Geri Halliwelli

Ginger Spice

Wannabe

Paris

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

👯‍♀️ #KızGücü: Spice Girls'le 1990'lar, tête bleue'nün kurucusu Elif Taşel

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;