aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Membership

Masa dağıldı, sancıları sürüyor

İYİ Parti'nin, Kılıçdaroğlu'nun adaylığını desteklemediğini açıklamasının ardından Masa dağıldı. Muhalefet cephesinde karşılıklı suçlamalar, iddialar ve belirsizlikler hâlâ devam ediyor.

Altı partiden oluşan Millet İttifakı, 2 Mart Perşembe günü Saadet Partisi ev sahipliğinde düzenlenen ve ittifakın cumhurbaşkanı adayının belirleneceği 12. toplantının ardından büyük bir kırılma yaşadı. İYİ Parti lideri Meral Akşener, toplantının sonuç metnini imzalamasının ardından gece saatlerinde parti kurmaylarıyla, ertesi gün de Genel İdare Kurulu'yla (GİK) istişarelerde bulundu ve ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Geldiğimiz noktada İYİ Parti bir kıskaca alınmış, bir dayatmaya mecbur bırakılmış, ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlanmıştır. Buna boyun eğmeyecektir." diyen Akşener devamında şunları söyledi:

"Tüm farklılıklarımıza rağmen, Türkiye için ortak dertlere yönelik güçlendirilmiş parlamenter sistem, anayasa değişikliği teklifi gibi birçok konuda mutabakat sağladık. Dün ortak adayın kim olacağını tartıştık. 5 siyasi parti tek ismi dile getirerek Kılıçdaroğlu'nun adaylığı görüşünü beyan etti. Biz 3 yılı aşkın sokaklarda sıklıkla duyduğumuz, tüm anketlerde de uzun süredir Sayın Erdoğan'a karşı açık ara kazanan iki isim konusunda görüşümüzü beyan ettik. Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu'ydu. Anladık ki küçük hesaplar 85 milyonun kazandığı kutlu bir zafere tercih edilmiştir. Şahsi hırslar Türkiye'ye tercih edildi."

Akşener'in açıklamalarının ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ilk tepkisi "Hiç merak etmeyin, bütün taşlar yerine oturacak" oldu.

Akşam saatlerinde Twitter hesabından bir video yayınlayan Kılıçdaroğlu, Akşener ve İYİ Parti’yi direkt olarak hedef almadan "sofrayı büyüterek Erdoğan’ı yenme" mesajı verdi.

4 Mart Cumartesi günü düzenlenen olağanüstü CHP MYK Toplantısı yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantının içeriğine dair resmî bir açıklama yapılmadı; ancak Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarına "İYİ Parti ile ilgili tartışmalardan kaçınılması ve saldırgan bir üslup kullanılmaması" talimatı verdiği iddia edildi.

MYK toplantısından önce de Kılıçdaroğlu, CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı ile bir araya geldi. Toplantıya katılmayan tek isim Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, 11 Belediye Başkanının Kılıçdaroğlu'na desteklerini bildirdiğini açıkladı.

Cumartesi günü bir araya gelen Millet İttifakı'nın 5 lideri, düzenlenen toplantının ardından yaptıkları ortak açıklamada "Ülkemizin tüm toplum kesimlerinin en geniş yelpazede temsil edildiği ve bizatihi milletimizin kurduğu masamız ilk gün hangi ilke ve hedefler doğrultusunda kurulduysa, bugün de yine aynı istikamette çalışmalarına devam etme kararlılığındadır." mesajını verdi.

Akşener'in karşılık bulmayan çağrısı

İYİ Parti lideri Meral Akşener'in CHP'li İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a yaptığı Cumhurbaşkanı adaylığı çağrısı yanıtsız kaldı. Cumartesi günü CHP Genel Merkezinde düzenlenen toplantının ardından İmamoğlu ve Yavaş'ın Akşener ile görüşeceği iddia edilmişti; ancak bu görüşme gerçekleşmedi. Bazı kaynaklar, Kılıçdaroğlu'nun bu görüşmenin ancak İYİ Parti Genel Merkezi dışında olursa onay vereceğini aktarırken İYİ Parti'den yapılan açıklamalar görüşmeyi tümüyle reddetti.

İYİ Parti, Masa'dan ayrıldı mı?

Meral Akşener’in açıklamalarının ardından İYİ Parti’nin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklemeyeceği kesinleşti; ancak Altılı Masa’dan ayrılıp ayrılmadıklarına dair kesin bir açıklama yapılmadı. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını milletin desteklemediği açıklamasını yapmasının ardından partideki görevinden istifa eden ancak cuma günü yeniden Genel Başkan Yardımcılığı görevine dönen Cihan Paçacı, ayrılık tartışmalarına ilişkin "Masa eğer Kemal Bey'in adaylığı konusunda dağılma veya dağılmama noktasında ise bu anlayış yanlıştır. Biz masadan kalkmadık, belki kaldırıldık diyebiliriz." açıklamasında bulundu. 

İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın ise ayrılık tartışmalarına "Masadan kalkma gibi bir durum yok. Genel başkanımız Akşener de zaten bu yönde açıklama yaptı. Daha fazla bir şey söylememiz uygun olmaz" sözleriyle karşılık verdi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Erkmen’in “İttifakımızın kapısı yarın 14.00’e kadar İYİ Parti’ye açık” sözlerine İYİ Parti Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale “Güven kapıya saat vererek değil, söz hakkı vererek inşa edilir. Siz bu ucube sistemin kabulü için referandum çalışması yaparken CHP ile İYİ Parti Millet İttifakının temellerini atıyordu” ifadeleriyle tepki gösterdi. İYİ Parti Genel Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise Meral Akşener'in bugünkü Altılı Masa toplantısına katılmayacağını açıkladı.

"Beşli Çete" ve Vekil Pazarlığı" iddiaları

Diken’in 19 Ekim 2022 ve 23 Ocak 2023 tarihli haberlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun “milletten çaldığınız paraları sizden geri alacağım” çıkışlarından, kamuoyunda Beşli Çete olarak bilinen ve dünyada en çok kamu ihalesi alan şirketleri arasında olan Cengiz Holding, Limak Holding, Kolin Holding, Kalyon Grubu ve Makyol Grubu’nun rahatsız olduğu ve İYİ Parti kurmaylarıyla temas hâlinde oldukları iddia edilmişti. Geçtiğimiz günlerde de gazeteci Serpil Yılmaz’ın İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Koray Aydın’ın Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz ile görüştüğünü iddia etmesi ve bu iddiasını ispatlayacabileceğini söylemesi kamuoyunda tartışma yarattı. Koray Aydın ise bu iddialara "'Beşli Çete' temsilcisi ile görüştüğüm yönündeki alçakça iftiraların tam da İYİ Parti'nin dayatmalara boyun eğmediği, cesurca bir dik duruş sergilediği ve kendi yolunu çizdiği bir zamanda gündeme getirilmesini, büyük Türk milletinin şaşmaz vicdanına ve takdirlerine sunuyorum." sözleriyle tepki gösterdi.

İttifak içinde tepki çeken bir diğer iddia ise DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin Meclis’te grup kurabilecek sayıda milletvekili vermesi karşılığında Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığını destekleyeceğini bildirmesiydi. İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican’ın "54 milletvekili karşılığında 4 partinin Kılıçdaroğlu'nun adaylığına onay verdiğini" iddia etmesi üzerine DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin “İddiasını ispat etmeyen müfteridir. Siyaset bu kadar ucuz yapılmamalıdır” dedi.

İYİ Parti lideri Akşener’in katılmayacağının açıklandığı bugünkü Millet İttifakı toplantısının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanması bekleniyor. İYİ Parti’nin ise kimi Cumhurbaşkanı adayı göstereceği veya Akşener’in aday olup olmayacağı hâlâ netleşmiş değil.

Liked this story? Share it.

Related Keywords

cumhurbaşkanı

parlamenter sistem

Millet İttifakı

Saadet Partisi

İYİ Parti

Meral Akşener

Türkiye

Mansur Yavaş

Ekrem İmamoğlu

Lütfü Savaş

Seyit Torun

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

🗞️ Dağılan ittifaklar

Newsletter & Author

Aposto Gündem

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

Abdullah Esin

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Dış politika, diplomasi ve politik ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

;