aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Membership

Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı: Kılıçdaroğlu

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Millet İttifakının Cumhurbaşkanı adayı oldu. İttifaka dahil olan partilerin genel başkanlarının da Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı açıklandı.

Millet İttifakı, 3 Mart Cuma gününden beri devam eden ittifak krizini çözdü. Saadet Partisi ev sahipliğinde düzenlenen ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı toplantı sonrasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olduğu ilan edildi. Millet İttifakına dahil olan diğer beş siyasi parti genel başkanlarının da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı açıklandı.

Adaylığının açıklanmasının ardından konuşma yapan Kılıçdaroğlu’nun ilk sözleri şunlar oldu:

“Yunus Emre, bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz der. Biz Yunus Emre'den aldığımız ilhamla Türkiye'nin bütün renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktık. Bu sofra Halil İbrahim sofrası, tek bir çocuğun dahi yatağa aç girmemesidir.

Bizim soframız, barışın ve kardeşliğin sofrasıdır. En büyük gayemiz Türkiye'yi bereketli, huzurlu ve neşeli günlere taşımaktır. Allah'ın izniyle bunu hep birlikte başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye'yi istişare ve uzlaşıyla yöneteceğiz.”

Ardından Kemal Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş ile CHP Genel Merkezinde bir konuşma yaptı. Burada toplanan kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında öne çıkan kısımlar şunlar oldu:

"2 değerli arkadaşlarım, Sayın İmamoğlu ve Yavaş ile birlikte bir yola çıktık. Yolumuz aydınlık olsun, güzel bir gecedeyiz. Huzur içinde birlikte yaşamak istiyoruz. Bugün bir adaydan öte bir değişimin temsilcisi olarak karşınızdayım. Uzun zamana yayılan emeğin özveriyle ilmek ilmek örülmüş bir ortak aklın sözcüsü olarak sizlerleyim.

Ben ve ittifakımız bu ülkeyi akılla, erdemle, liyakat ile yönetmeye adayız. Ben sadece bir Cumhurbaşkanı adayı değilim, bereket, huzur ve adalet hasretinin de adayıyım. Gülümseyen yüzleri tekrar görmek için adayım. Bir seçimi kazanmaktan fazlasına adayım. Gönülleri kazanmaya, kaygıları gidermeye, korkuları aşmaya, küskünleri barıştırmaya ve sofralara bereketi getirmek için adayım."

Kılıçdaroğlu, parti merkezinde toplanan kalabalığa "13. Cumhurbaşkanımız" diye tanıtılırken, İmamoğlu ve Yavaş'a da "Cumhurbaşkanı Yardımcılarımız" şeklinde hitap edildi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu tebrik ediyor, başarılar diliyorum." ifadeleriyle Kılıçdaroğlu'nun adaylığını tebrik etti.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da "Bu sürecin sonunda aday çıkarır mıyız, çıkarmaz mıyız tabii ki kurullarımız ve ittifak güçlerimizle yapacağımız görüşmelerde karara bağlanacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hayırlı olsun diyeyim ve ekleyeyim, kendisini bizlerle görüşmeye bekliyoruz." diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulundu.

İttifakın Yol Haritası

Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklanmasının ardından Millet İttifakı’nın ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası’ da açıklandı. Mutabakat metnine ittifaka dahil olan altı liderin de imzası atıldı. Yol Haritasında öne çıkan maddeler şu şekilde:

  • Madde 3: Geçiş Sürecinde Millet İttifakına dahil partilerin genel başkanları Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaktır.
  • Madde 4: Bakanlıkların dağılımı, Millet İttifakını oluşturan siyasi partilerin milletvekili genel seçiminde çıkardığı milletvekili sayısına göre belirlenecektir. İttifak partilerinin her biri kabinede en az bir bakan ile temsil edilecektir. Bakanlıklara paralel olarak kurulmuş Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Politika Kurulları ve ofisler lağvedilecektir.
  • Madde 10: Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş sürecinin tamamlanmasıyla birlikte, mevcut Cumhurbaşkanının - var ise – siyasi parti üyeliği sona erecektir.
  • Madde 11: Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildikten sonra yeni bir seçime gerek olmaksızın 13. Cumhurbaşkanı ve TBMM görev süresini tamamlayacaktır.
  • Madde 12: İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü zamanda ve tanımlanmış görevlerle Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atanacaklardır.

Kriz nasıl çözüldü?

Millet İttifakı’nın saat 16.00’da başlayan toplantısından önce İmamoğlu ve Yavaş, Kılıçdaroğlu’nun bilgisi dahilinde Meral Akşener ile görüşmek üzere İYİ Parti Genel Merkezine gitti. Burada yapılan görüşmenin ardından Kılıçdaroğlu ve Akşener, Ankara’da bir otelin lobisinde ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeler neticesinde Akşener’in, İmamoğlu ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasını önerdiği ve bu şekilde yeniden masaya dönebileceği açıklandı. Karşılıklı açıklamaların ardından Akşener, Saadet Partisi Genel Merkezine gelerek Millet İttifakının toplantısına katıldı.

Liked this story? Share it.

Related Keywords

cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı

Millet İttifakı

Saadet Partisi

İYİ Parti

Meral Akşener

Kemal Kılıçdaroğlu

Yunus Emre

Türkiye

Halil İbrahim

Selvi Kılıçdaroğlu

Ekrem İmamoğlu

Mansur Yavaş

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

🗞️ “Millet”in adayı: Kılıçdaroğlu

Newsletter & Author

Aposto Gündem

Hafta içi her gün 5 dakikada gündeme hakim ol. Kısa, öz, elle derlenmiş hikâyelerle gürültüden uzak bir haber deneyimine adım at.

Abdullah Esin

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü mezunudur. Dış politika, diplomasi ve politik ekonomi alanlarında araştırmalar yapmaktadır.

;