Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Upgrade to Premium

Stan #10: Koray Caner Öztürk

Neyin hayranısın, Koray?

🦸 Stan: Koray Caner Öztürk

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin? Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

Bitmek bilmeyen, yorulmayan, hep diri kalan merak. Sanırım ben sürekli bir meraklı olma hâline, etrafındaki her şeyden biraz kapma azmine hayranım. Kendimi bildim bileli benzer bir merakı diri tutmayı sevdiğimden olsa gerek—bir insan, bir sanat eseri ya da bir olaya değil de öğrenebileceğim kadar fazlasını öğrenmeye karşı daha heyecanla yaklaşırım.

Küçükken gazetenin yanında verilen, üzeri çizimler ve işaretlerle dolu bir karton parçasını işaretli yerlerinden keserek, katlayarak ve yapıştırarak kendi kurallarımla yönettiğim kovboy kasabamı yaratabilmeye hayrandım mesela. Susam Sokağı’nda karşıma çıkan, “Bir ki’ üç dört beş,” diye giden şarkıya eşlik ederken devasa bir tilt oyununun içindeki renkli dünyada kaybolmaya hayrandım.

Sadece etrafımda gördüklerim ya da karşıma çıkanlarla sınırlı kalamazdım elbette; kendi evrenlerimi yaratmaya da meraklıydım. Henüz çocuk yaşlardayken üç sevimli dünya dışı varlığın gezegenimizde başından geçenleri anlattığım Evreni Kurtaranlar adlı bir hikâye bile yazmıştım. Sonraki yıllarda bir hayli zamanımı alacak olan bilgisayar oyunlarında da tercihim yeni şeyler öğrenebileceğim, merakımı cezbeden farklı evrenlerde bir şeyler yaratmak üzerine olmuştu. 

🕹 Ceasar 3


Hayran oldukları seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor?

Sürekli meraklı olma hâlinin hayatımda ve üretimlerimde farklı şekillerde etkileri olduğunu düşünüyorum.

Herhangi bir konuyu hiç bilmesem bile en azından anlamlandıracak ve yüksek olasılıkla çözüme yönlendirecek kadar bilgiye etkili şekilde sahip olabilmek için beni iten bu güç hayatımı fazlasıyla kolaylaştırıyor. Farklı ülkelerde, yeni bir işte ya da daha önce karşılaşmadığım durumlarda deneyimleyeceğim bilinmezlik endişesini ortadan kaldırabileceğimi ve hayata karşı hep hazır durabileceğimi düşündürüyor belki de.

Hep meraklı olmaya hayran olsam da ne kadar yorucu olduğundan da bahsetmem gerek. Gerekli ya da gereksiz ayırt etmeksizin her şeyi adeta sünger gibi emen bir kafanın zamanla ne kadar ağırlaşabileceğini ya da barındırdığı pek çok şeyi birbiriyle karıştırabileceğini az çok tahmin edersiniz.

Ne mutlu ki şu ana kadar hayatım ve üretimlerim hayran olduğum bu meraklı yaklaşım sayesinde tahmin edemeyeceğim, planlayamayacağım şekillere evirildi ve evirilmeye de devam ediyor.

Kartondan kasabalar yaparak kendisine yeni alanlar yaratan o çocuk büyüdükçe duygu ve düşünce aktarımının farklı türlerini keşfedip bazen saatler süren çekişmeli bir ajans toplantısında, bazen göz kamaştıran bir defilenin perde arkasında, bazense dağılmış yüzlerce kelimeyi toparlamak için bilgisayar başında buluveriyor kendisini. 

🌿 nab.


Hayran oldukların Fashionably Digital Projects ve nab.'la kesişiyor mu?

Fashionably Digital Projects adını yeni koyduğum, çerçevesini yeni çizdiğim bir dünya olsa da aslında kökleri bundan uzun yıllar önce blog evreniyle tanışmama dayanıyor. Teknik bir bölümden mezun olup reklam sektörüne dalmak, dijital dünyadaki gelişmeleri yakalamaya çalışırken kendi sesini ve kimliğini oluşturmak, ilgi alanlarını ayrıştırmak için neyi sevdiğin kadar neyi sevmediğini de keşfetmek—hepsi farklı merakların etrafında gelişti ve sonunda beni Londra’daki hayatımın orta yerine bıraktı. Merak ettiğim, ilgimi çeken, bir arada durmaktan hoşlandığım herkes ve her şey kendisine Fashionably Digital Projects adı altında yer bulmaya devam ediyor.

nab.'se benim için bambaşka bir merakın sonucu. Ne yalan söyleyeyim; doğal bakım ürünlerini ve aromaterapinin farklı uygulamalarını hayatıma daha önce sokmuş olsam da bu alandaki bir markaya hayat veren ekipte yer alabileceğimi tahmin bile edemezdim. Birlikte çalıştığım yol arkadaşlarımın da benim gibi bitmek bilmeyen merak ve heyecana sahip olması sayesinde nab.’ın şu ana kadarki yolculuğunun çok keyifli geçtiğini söyleyebilirim.  

İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

Önceliğim herkesin istediği şekilde var olabildiği; kalıpları, etiketleri, sınırları çok gerilerde bıraktığımız bir çekirdek yaratabilmek olurdu. Sonsuz ihtimal ve özgürlüğün bir nevi büyük patlamayla bu çekirdekten taşmasının ardındansa çocukluk yıllarımda hayran olduğum evrenlerden parçaların kendisine yer bulduğu, yine en az kafamın içi kadar karışık ama rengarenk bir bütünlük olarak tanımlayabilirim.

Liked this story? Share it.

Liked this story

Add to Archive

Add to Reading List

Share

Published in

🌈 Gülşen ve Bihter’in kozmik örtüşmeleri, nab.’in kurucusu Koray Caner Öztürk

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;