Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Upgrade to Premium

Stan #15: Selin Geçit

Neyin hayranısın, Selin?

🦸 Stan #15: Selin Geçit

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin? Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

Hmm, enteresan bir soru—"evrenler" yaratıp yaratmadığımı tam hatırlayamıyorum ama küçükken kesinlikle hayatım bir müzikalin parçasıymış gibi davranıyordum. (Bence) ergenliğimde Disney Channel, High School Musical, Camp Rock ve Hannah Montana gibi yapımlarıyla en iyi zamanını yaşıyordu. Hepsinin ortak noktası da eğlenceli, renkli ve spontane-bir-şekilde-şarkı-söylemeye-başlayalım kafasında bir evrende geçmesiydi. Mesela ben de kantinde durup dururken bir anda "Keşke şu an masalara çıkıp dans edip şarkı söyleyebilsek," diyordum.

Elbette gerçek hayatta böyle şeyler yok; olması için birkaç saatlik provalara ihtiyacımız var. Buna rağmen küçükken bu fikre bayılıyor ve hayatımın bir-anda-şarkı-söyle kafasına bağlanmasını istiyordum. Sanıyorum şimdi zaten öyle bir hayatım var ama pratik etmek ve provalar üzerine gerçekleşiyor bunlar; eğer bir anda yapıyor olsam komik bakışlara maruz kalabilirim!

🍔 High School Musical, kafeterya sahnesi


Hayran oldukların seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor Mesela "the moody bish" veya "the petty one" modlarını yansıtırken aklına gelen karakterler var mı?

Aklımda spesifik olarak herhangi bir karakter olduğunu sanmıyorum. Daha çok alternatif bir gerçeklikte tasvir etmek istediğim bir duruma 4 farklı “Selin tepkisi”nin kurgusal bir canlandırmasıydı o karakterler. Alter ego yansımalarım diye özetleyebiliriz. Hepimizin olabileceğimiz veya daha sık olabilmeyi dilediğimiz farklı versiyonlarımız olduğunu tahmin ediyorum. Bu yüzden hepsinin özgürce olabileceğim bir video oluşturmak istedim ve baya da iyi hissettirdi, haha! Hayal gücümüzü kullanarak çok enteresan karakterler çıkarabiliyoruz.

1960'ların stilini yansıtma konusuna gelirsek de bu konuda 1960'ların Dream Girls veya The Marvelettes gibi erken dönem Hollywood efsanelerinden ilham aldığımı söyleyebilirim.

🎀 The Marvelettes


Hayran oldukların ürettiklerinle kesişiyor mu? Mesela Cool ve Gidip Gel'de hayran olduklarını sözlerde, klipte veya danslarınla yansıttığın anlar oldu mu?

Genel olarak üretmenin hayran olduğumuz insanlardan aldığımız ilhamdan geldiğini düşünüyorum. Doğal olarak da bana her gün ilham veren birçok sanatçı, müzisyen ve yaratıcı var. 

Gidip Gel tamamen kaotik bir iç dünyadan esinlenen bir şarkı. Esas konsept, sürekli olan hareket hâlindeliği ve kaosu resmetmek ve yansıtmaktı. Klibi de öyle tasarladık. Arabalar, oradan oraya atlama durumları ve su üzerinde dans etmek gibi seçimler de bunu yansıtmak isteyen sanatsal vizyonun bir parçasıydı. Kısacası çok büyük bir hikâye yoktu klip için; daha çok farklı sahnelerle o kaotik enerjiyi yansıtmak istedik.

Cool'sa gerçek bir hikâyeden esinlendiği için daha çok kurguya sahipti diyebilirim. Bu yüzden yönetmen Ece Naz Kızıltan'la birlikte bunu estetik açıdan tatmin edici görsellerle tasvir ettiğimizden emin olmak istedik. Wes Anderson'ın renk paletlerinden ve fotoğraflarından çok ilham aldık. Aynı zamanda—Britney Spears ve Madonna'nın zamanında ikonik olarak yaptığı gibi—klip içinde bir dans kısmı olmasını da istedim.

🎂 Selin'in Cool klibi


Aynı zamanda birbirinden farklı “Selin türleri” üzerinden bir hikâye anlatmak da istedim ve bu yüzden sanırım sıralayamayacak kadar çok sanatçıdan ilham aldım. Bunu Taylor Swift, Britney Spears, Lady GaGa ve Katy Perry hep çok iyi yapardı! Klip çekmenin eğlenceli yanı da bu; istediğin karakteri oynayabiliyorsun. Mini bir film gibi! Ayrıca pasta kısmı açık ara en sevdiğim sahneydi.

Sürekli farklı sanatçılar dinleyip ilham alıyorum sanırım. O yüzden doğal olarak bunlar projelerime yansıyor. Sanat zaten hep ilham üstünden yürüyor bence. İçimizde bir merak veya bir fikir uyandırıp bizi yeni bir şeyler üretmeye itekliyor. Ben de o şekilde çalışıyorum diye düşünüyorum.

İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

Doğamızdaki materyal doyumsuzluğun yerine öğrenmeye yönelik bir doyumsuzluğu tercih etme düşüncesi... Bence insan DNA'sındaki açgözlülüğü yok edip onun yerine sevgi ve bilgeliğe açlık gibi özellikler koyabilseydik burası yaşamak için harika bir dünya olurdu. 

Liked this story? Share it.

Liked this story

Add to Archive

Add to Reading List

Share

Published in

🎃 Cadılar Bayramı yapımı: Guillermo Del Toro'dan Cabinet of Curiosities, Selin Geçit

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;