aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

Stan #17: Eren Gedik

Hayran oldukların seni nasıl etkiledi, Eren?

🦸‍♀️ Stan: Eren Gedik
✏️ Röportaj: Alara Demirel

“Hayran olduğum şey,” diye başlayan cümleyi nasıl devam ettirirsin?

Hayran olduğum şey rutinlerinden ve kurallarından ödün vermeden, başarılı oldukları alanda istikrarlı bir şekilde yükselen, aynı zamanda etrafına da ilham veren insanlar. Tanıyıp tanımamam, bana yakın veya uzak olmaları fark etmez. 

Özellikle kreatif alanda başarılı insanların hikâyelerini okumak, bu insanları yakından takip etmek ve fırsat bulduğumda onlarla sohbet etmek beni çok besliyor. Hayran olmamı sağlayan en önemli iki şey de—en başta söylediğim gibi—bu insanların sadık kaldıkları rutinleri ve kuralları olması. Kulağa çılgınca gelebilir ama evet, ben rutinlerinden ödün verdiği zaman tüm dengesi şaşan bir insanım. Beni en çok yaptığım işlere ve disiplinime aldığım övgü tatmin ediyor.

🐶 Eren'in kurduğu Borzoi Creative'in Bruno Society'le işbirliğinden


Küçükken hayran olduğun evrenler var mıydı?

Küçükken hayran olduğum evrenin oluşmasını sağlayan Harry Potter ve Felsefe Taşı filmiydi. Rüyamda bu evrene gitmenin beni ne kadar heyecanlandırdığını ilk kez içimde fark ettiğimde her gece uyuduğumda oraya gitme arzum başladı. 

Yastığa başımı koyduğum anda o evrende olduğuma dair hayaller kurar ve o geceki rüyamın senaryosunu yazmaya başlardım. Çoğu zaman da işe yarardı—kendimi Harry Potter evreninde bulurdum.

⚡️ Harry Potter ve Felsefe Taşı, 2001


Hayran oldukları seni, hayatını ve üretimlerini nasıl etkiliyor?

İyi işler yapan, başarılı insanlardan her zaman beslenmeye ve ilham almaya çalışırım. Azimli bir insan olduğumu söyleyebilirim fakat rekabetten asla hoşlanmam. Benimle aynı işi yapsın veya yapmasın, maddi ve manevi anlamda başkasıyla rekabet etmek bana ait bir özellikmiş gibi gelmiyor. Bu nedenle hayran olduklarımın hayatıma ve üretimime her zaman pozitif etkisi olması üzerine çabalıyorum. 

Türkiye’de çok küçük bir kreatif sektör var. Bu da sektörün insanlarına bazen pastanın ne kadar büyük olduğunu ve herkese yetebileceğini unutturuyor. Birinin yerel veya global alanda yenilikçi ve önemli bir iş yaptığında aslında hepimize yol açtığını hatırlamamız ve bu insanın başarısını takdir etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Hayran oldukların ürettiklerinle kesişiyor mu?

Üretme süreçlerim oldukça düzenli ilerliyor. Daha öncesinde bahsettiğim gibi, rutinler ve disiplinin ipi kaçınca film kesiliyor bende. Sürekli olarak çalıştığım insanları dikkatli bir şekilde seçmeye çalışıyorum. Birlikte ürettiğim insanların da her birinde hayran olunacak özellikler bulabiliyorum. 

Hevessiz, risk almaktan kaçan, eski kafalı ve kendini başkalarından üstün gören insanlarla iş yapmak beni demoralize ediyor. Bu yüzden artık yalnızca birlikte yükselebileceğimi hissettiğim, beni aşağıya çekmeyecek kişilerle işbirlikleri yapıyorum. 

Bazen karşıma asla rutinleri olmayan, kuralsız yaşayan, disiplinsiz fakat işinde çok iyi, olduğu ortamın enerjisini yükselten insanlar çıkıyor. Anksiyete krizleri eşliğinde o insanlarla çalışmaktan keyif alırken buluyorum kendimi.

🏺 Borzoi Creative ve Désolé işbirliğinden


İçinde yaşamak istediğin evren hangisi? Orası nasıl bir yer?

İçinde yaşamak istediğim evren için hayalim belirsizliklerin ortadan kalkması. Herkesin güvende olduğu ve iç huzurunu sağlamakta zorlanmadığı bir evren hayalim var. Günümüz dünyasındaki güç zehirlenmeleri, savaşlar, her türlü ayrımcılık ve şiddet—nerede olursan ol, maruz kal ya da kalma—duyarlı bir insanın umudunu tüketen ve gerçeklikten uzaklaştıran şeyler. O nedenle şu anda bir ütopya hayali kurmanın öncesinde tüm dünya için merhamet diliyorum.

Liked this story? Share it.

Related Keywords

Alara Demirel

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter

Türkiye

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

🪴 Eren Gedik'le kreatif sektörler, E! True Hollywood Story belgesel serisi

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;