aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

Taylor Swift'ten Midnights: Bir iç dünya ve kendi-olma-yolculuğu

Hayranın gözünden albüm eleştirisi: Blondie'den 20 yeni şarkı ve hissettirdikleri.

Son zamanlarda eski albümlerini yeniden kaydederek bizleri 2010’lara geri döndüren sayın Blondie’miz Taylor Swift, daha önce hiç duymamış olduğumuz 20 yeni şarkıyla bizimle hayatına dağılmış uykusuz gecelerin hikâyelerini paylaşıyor.

Senin kabusların ve tatlı rüyaların arasındaki yolculukta neler var?

Her albümünde farklı duygular ve persona'lara girsek de Midnights albümü diğer 9 albüme rahatça yerleştirebileceğimiz şarkılardan oluşuyor. Son iki albümü Folklore ve Evermore’da bir noktada benim bile kişisel bir problem hâline getirdiğim sırlarla dolu Betty-Augustine-James aşk üçgeninden sonra aslında Midnights albümünde daha öncesinden alışık olduğumuz bir gizem çözümü veya sır perdeleriyle karşılaşmıyoruz. 

📀 Ceren, Folklore (2020) albümüyle


Diğer albümlerle farkı: Bunun yerine, Taylor’ın tamamen karanlık iç dünyasına giriyor ve kendi-olma yolculuğuna bizi de ortak ettiğini görüyoruz. Her ne kadar albümdeki bütün şarkıları tek tek incelememek için kendimi zor tutsam da şimdilik sadece favorilerim üzerinden ilerleyelim diyorum—sonrasında tekrar konuşuruz. 🤫

Tek bir temadan oluşmuyor: Albümün ilk şarkısı Lavender Haze’den son şarkısı Dear Reader’a kadar aslında tek bir duygu ve temanın değil, daha çok bir bilinç akışıyla karşı karşıyaymışız hissine kapıldım. Hepimizin bir noktada sabah 9 dersine giderken, iş çıkışı eve dönerken, çay demlemek için suyun kaynamasını beklerken zihnimizi işgal eden huzursuz fikirleri ve pişmanlıkları Taylor, "kendi uykusuz geceleri" olarak adlandırarak bizlere sunmuş. 

İlk albümden bu yana geçen 16 yılda değişen bir şey var mı?: İlk albümü üzerinden 16 yıl geçmiş olsa da bu albümünde hâlâ 16 yıl içerisinde yaşadıklarına atıfta bulunması, aslında bir bakıma yetişkin benliklerimizin ergenliğimizle, hatta çocukluğumuzla nasıl ayrılmaz bir şekilde iç içe geçtiğini vurguluyor. 32 yaşındaki Taylor, artık ne istediğini bilen ve problemin bir noktada kendisi olduğunu kabul etmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. 

It's me
Hi!
I'm the problem, it's me

 — Anti-Hero

Neşeli ritminin arkasında barındırdığı şiddetli dürüstlüğüyle Anti-Hero, bana direkt olarak Miss Americana belgeselini hatırlattı. Bu şarkıda da kendisini sadece mirasının peşindeki entrikacı bir aile içerisinde konumlandırarak aslında bir noktada belgeselde de bahsettiği çevresindeki insanların onu yalnızca para kazandıran bir “sıkıntı” olarak gördüğü konumuna parmak basıyor. 

🎥 Anti-Hero


En-çok-nefret-edilen-eski-sevgili: 2021’in sonbaharında yayınlamış olduğu Red (Taylor’s Version) albümü sayesinde bizleri 2012’ye ışınlayarak yaşanan dramaları birer birer hatırlatmasının üzerine bir de All Too Well kısa filmiyle Jake Gyllenhaal’a sinirimizi de tazeledikten sonra yeni albümle birlikte Jake Gyllenhaal’un derin bir “Oh!” çektiğini düşünüyorum. Artık kendisinden en-çok-nefret-edilen-eski-sevgili madalyasını geri alabiliriz! 🥇 

Ne yazık ki John Mayer için aynısını söyleyemiyorum, kendisi onu geceleri ayakta tutan konularla ilgili bir albüm yapacak olursa ilk olarak Would’ve Could’ve Should’ve şarkısını düşünecektir eminim. 

Aşkın karanlık yüzü: Lover albümünde alışmış olduğumuz pembe bulutlar içerisindeki aşk tasvirlerinden sonra Midnights bizlere aşkın biraz da karanlık yüzünü anlatmak istemiş gibi. Red (Taylor’s Version)’la birlikte artık hayatımızın bir parçası hâline gelmiş kırmızı renginin yeni tonlarıyla albümün ikinci şarkısı Maroon’la tanışıyoruz. Kızarmış yanaklar, vazgeçilmiş yakutlar ve tozlanmış telefon konuşmalarıyla bizlere sunduğu bu hikâye, sanırım favorilerim arasındaki Illicit Affairs ve The One’a yapmış olduğu göndermelerden dolayı yeni favorim olarak kendisini bu ikilinin yanına koyuyor. 

🎧 Ceren'in Spotify Wrapped 2022 sonuçları


Evet—sanırım bana ayrılan vaktin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yazıya başladığımdan beri albümü baştan sonra o kadar çok dinledim ki favorilerimi seçmek benim için çok zor oldu. 

Yeni tur haberi: Bu arada ben yazıyı hazırlarken Taylor’dan seneler sonra bir tur duyurusu geldi! Lover, Folklore ve Evermore için tur yapamadığından hepsini barındıran bir tanesini yapmaya karar vererek adını The Eras Tour koymuş. Saatlerce sürmesi beklenen bu turda ben August, All Too Well ve Lover şarkılarını görmek istiyorum.

Bir sonraki albümün değerlendirme yazısında buluşana kadar her girdiğin odayı ışıl ışıl yaptığını tekrar hatırlatayım. ✨

Best believe I'm still bejeweled
When I walk in the room
I can still make the whole place shimmer

Bejeweled

Liked this story? Share it.

Related Keywords

yetişkin

Taylor Swift

Folklore

Evermore

Lavender Haze

Dear Reader

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

📀 Swiftie toplaşması: Midnights albümü, #Cancelledt: Drake ve Lil Baby

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;