aposto-logoÇarşamba, 29 Mart 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mart 29, 2023
Upgrade to Premium

Twilight dönemi: Team Edward mı?

Team Jacob seçeneklerden biri bile değil çünkü biseksüel kültürü aynı anda hem Edward hem de Bella'dan hoşlanmak anlamına gelir.

Kasımda aşk başkadır. 2010'larda ergen olup Twilight vizyona girdiğinde "Edward'a mı crush'lansam Bella'ya mı?" diye düşünmekse bambaşka. İlk gençlik dönemime tam anlamıyla girmemi sağlayan ve beni cinsel yönelimimle ilgili sonradan "Çok mantıklı ya, belliymiş her şey," gibi düşüncelere iten Alacakaranlık serisi ve dolayısıyla da insan kanıyla beslenmeyen vampir klanı Cullen ailesi hayatımıza gireli baya zaman geçti. 

Yıllardan bahsedelim: Stephenie Meyer'ın kaleme aldığı serinin ilk kitabının çıkışı 2005. İlk film, 2008. Son kitap, 2020. Son film, 2012. Kalbimi fethedişi de ilk filmden sonra, bitişi de yok. Ve fark ettim ki dünya çapında 3,4 milyar dolar hasılat yapan film serisi, bundan tam olarak 14 yıl 2 gün önce hayatımıza girmiş. Birincisi, yaşlandım; ikincisi, iyi ki girmiş.

🎬 Twilight (2008)


Ergenliğe giriş müfredatı: Twilight (2008)

2010'lara geçiş dönemi, şimdiye nispeten iyiydi. Etrafımızı vampir temalı kitap, dizi ve filmler sarmıştı; akıllı telefonlara yeni yeni geçiyorduk ve eh, bildiğiniz gibi, enflasyon böyle değildi. Neyse, o zamanlarda da biseksüel kültürü üzerine rahat rahat yazı yazamıyordum. 

Tanışma dönemi: İnsanın ergenliğinde hangi üretimlere denk geldiği çok kıymetli, o cepte. Yalnız maalesef Twilight'ı ilk nerede gördüm, işte onu hatırlamıyorum. Şunu da asla unutmuyorum: Paramore'un efsanevi şarkısı Decode çıkmıştı ve ben filmin vizyona girmesini beklerken ilk kitabı ezberleyip sadece bu şarkıyı dinliyordum. Gerisi bildiğimiz senaryo zaten—yağmur yağdığında okula giderken dışarıyı izleyerek buğulu camdaki yansımasını aldırmadan Edward'ın hayalini kuran bir genç kız.

🎧 Twilight'ın soundtrack listesi


Twilight'ın ilk filmi vizyona girdiğinde kış aylarındaydık ve yarı yıl tatili için ailemleydim. Jenerasyondan bağımsız hepimizi öyle kasıp kavurmuştu ki bu sevda, şu ekip filmi üçüncü kez sinemada izlemiştik: annem, teyzem, ben ve kuzenlerim. Kuzenlerim dediğime bakmayın, aramda 13 yaş fark vardı bu kişilerle.

iPhone 3G de o dönemlerde Türkiye'ye gelmiş olacak, kuzenimdeki telefon arkaplanı app'inden film ekibinin Vanity Fair'le yaptığı çekime bakıp duruyorduk. Hepimizin aklında tek bir şey vardı: Edward, Edward, Edward.

🗞 Vanity Fair dergisinden, 2008


Biseksüel kültürü: Team Edward mı Team Bella mı?

Twilight'ın neden ve nasıl böyle bir fenomen hâline geldiği konusuna ya tezimde ya da başka bir yazıda değineceğim. Bugünün kapanış konusu şu: "Team Edward mı Team Jacob mı?" sorusu ilgimi hiç çekmedi, ben daha çok Edward ve Bella arasında kaldım.

Kuirlik biraz böyledir diyebilir miyim bilmiyorum ama kafası karışık bir genç kız, bundan 14 yıl önce, "Kristen Stewart mı olmak istiyorum Kristen Stewart'tan çok mu hoşlanıyorum?" ikileminde kaldığında hoşlandığı iki kişinin âşık olduğu filmi izlemeye bayılıyordu. Durum hâlâ da öyle. O yüzden Jacob işin içine girdiğinde her zaman "Team Edward!" diye bağıracağım ama gerçek şu ki "Team Edward mı Team Bella mı?" diye sorulduğunda baya kararsız kalırım.

İşte 2010'lara doğru ergen olmak böyle bir şeydi—etrafında vampirler, bolca. Kristen Stewart'tan ve Robert Pattinson'dan aynı anda hoşlanmak? O da bolca.

Liked this story? Share it.

Related Keywords

cinsel yönelim

eksüel

Alacakaranlık

Stephenie Meyer

spotify

Liked this story

Add to Saved

Add to Read Later

Share

Published in

🍎 Twilight dönemi: Team Edward mısın?, Toffee Nut Latte içmek, Eylül Aytan

Newsletter & Author

Fanon

Fanzin kültürünü dijitale taşıyan Fanon, popüler kültürle ilişkili konuları her hafta çarşamba günü 18.00’de ele alıyor.

;