Aposto

Çarşamba, 7 Aralık 2022
Çarşamba, Aralık 7, 2022
Upgrade to Premium

Web Summit 2022

Her yıl kasım ayında on binlerce katılımcıyla gerçekleşen Web Summit, bu yıl da 1-4 Kasım tarihlerinde Lizbon'da gerçekleşti. 4 gün süren etkinlikte yine teknolojiye yön veren şirketlerden önemli isimler bir araya geldi.

Kısa tarih

2009 yılında Paddy Cosgrave, David Kelly ve Daire Hickey tarafından teknoloji topluluğunu hem eski hem de yeni tüm sektörlerle bir araya getirme fikriyle İrlanda’nı başkenti Dublin'de başlatılan Web Summit, 2016’da kalıcı olarak Lizbon’a taşındı. Agresif denebilecek pazarlamasıyla dikkat çeken ve yola çıktığından bu yana sınırlarının çok ötesine genişleyen, Forbes tarafından “Gezegendeki en iyi teknoloji konferansı”; Atlantic tarafından “Geleceğin doğduğu yer” ve New York Times tarafından da “Teknoloji endüstrisinin yüksek rahiplerinden oluşan büyük bir meclisin” bir araya geldiği yer olarak tanımlanan Web Summit, günümüzde dünyanın en büyük teknoloji zirvelerinden biri hâline geldi.

İnternet teknolojisi, gelişen teknolojiler ve risk kapitalizmi gibi konulara odaklanan Web Summit’in ortakları ise küresel yüksek teknoloji endüstrisinin tüm seviye ve sektörlerini temsil eden Fortune 500’de yer alan Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketlerden yeni kurulan şirketler ve devlet kurumlarına kadar uzanıyor. Başka bir deyişle, Web Summit, sektörün dev isimleriyle umut vadeden girişimlerin bir araya gelmesi için kusursuz bir platform görevi görüyor.

Tabii böylesine büyük çaplı bir etkinliğin konuşmacıları da bir o kadar büyük oluyor. Web Summit’te daha önce konuşmacı olarak sahneye çıkan isimler arasında 2018’de aramızdan ayrılan İngiliz fizikçi, kozmolog, astronom ve teorisyen Stephen Hawking; SpaceX, Tesla ve şimdi de Twitter’ın sahibi olan Elon Musk; Meta, Amazon, Intel ve Oracle gibi şirketlerden üst düzey yetkilere ek olarak önemli siyasi figürler ve sanatçılar bulunuyor.

Covid-19 pandemisi dolayısıyla 2020’de çevrimiçi bir konferans olarak gerçekleştirilen Web Summit, 2021’de ise kısıtlamalar nedeniyle 42 bin katılımcıyla normal formatında düzenlendi. Yeni Web Summit 2022, pandemiden bu yana tam potansiyeliyle gerçekleştirilmiş ilk Web Summit olma özelliğini taşıyor.

Web Summit 2022'de neler oldu, kimler konuşmacı olarak sahne aldı?

1 Kasım’da başlayan Web Summit 2022, 4 Kasım Cuma günü, 2023’te tekrar buluşmak üzere kapanışını gerçekleştirdi. Yıllardır olduğu gibi bu yıl da Lizbon’da gerçekleşen zirveye 2 bin 296 girişim, 342 partner, 2 bini aşkın medya üyesi ve 1200 konuşmacı ile toplamda 71 binden fazla katılımcı katıldı.

Bu yıl Web Summit’e konuşmacı olarak katılan isimler arasında ise Binance’in kurucu ortağı ve CEO’su Changpeng Zhao, Monte Carlo’nun kurucu ortağı ve CEO’su Barr Moses, Airbnb’nin kurucu ortağı ve baş strateji sorumlusu Nathan Blecharczyk, Apple’ın Çevre, Politika ve Sosyal Girişimler’den sorumlu başkan yardımcısı Lisa Jackson, Meta’nın ürün müdürü Naomi Gleit, OpenSea’nin kurucu ortağı ve CEO’su Devin Finzer, Chainalysis’in kurucu ortağı ve CEO’su Michael Gronager, Ukrayna’nın First Lady’si Olena Zelenska ve Microsoft başkanı Brad Smith gibi sektörün liderleri yer aldı.

Web Summit’te konuşulan konuların da konuşmacılar kadar çeşitli olduğunu söylemek mümkün. Sanal gerçeklik ve metaverse’den kriptoya, yapay zekadan gözetime pek çok konuya değinilen konferanstan öne çıkan bazı başlıklar ise şu şekilde: 

Alexa’nın geleceği

Amazon tarafından geliştirilen Alexa, dünyanın belki de en ünlü yapay zeka sanal asistanı. Peki, Alexa’yı gelecekte ne bekliyor?

Konferansta konuşmacı olarak yer alan Amazon’un kıdemli başkan yardımcısı baş bilim insanı Rohit Prasad, Alexa’nın bir sonraki evriminin, davranış kalıplarını kullanıcısının hayatına entegre etmek olduğunu söylüyor. Alexa’nın gelecekte akıllı ev eşyalarıyla daha derin bir şekilde entegre olacağını belirten Prasad, Alexa’nın kullanılabilirliğinin artırılacağının sözünü veriyor.

Lego’nun çocuk dostu metaverse planları

Lego Group global baş ürün ve pazarlama sorumlusu Julia Goldin, şirketin çocuklar için güvenli bir metaverse deneyimi yaratma ve diğer geliştiricilere de aynısını yapmaları için ilham olma hedeflerinden bahsetti. Metaverse’in insanların çalışabilecekleri, eğlenebilecekleri ve fantastik yeni dünyalar inşa edebilecekleri sanal bir alan olma potansiyelinin altını çizen Goldin’e göre metaverse, söz konusu çocuklar olduğunda ise eksik kalıyor. Günümüzde çocukların güvenli olmayan dijital platformları kullandığına dikkat çeken Goldin, “Çocukların metaverse’e katılma fırsatına sahip olduğundan ve oyun haklarını koruduğundan emin olmak istiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Gözetim kaynaklı varoluşsal tehdit

WhatsApp ve Telegram gibi ana akım mesajlaşma uygulamalarına bir alternatif olarak öne çıkan şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’ın başkanı Meredith Whittaker, konuşmasında mahremiyet ve gözetim ekonomisine odaklanıyor. Şirketlerin genellikle toplanabilen ve veri havuzuna atılan meta verilere erişebildiğini; bu modelin aksine Signal’ın kullanıcı verilerinin gizli kalmasını ve üçüncü taraflar tarafından görüntülenememesini sağladığını belirten Whittaker, “Birbirimizle iletişim kurmak için gerçekten özel araçlarımız yoksa, yaşanabilir bir gelecek için fazla şansımız olduğunu düşünmüyorum. Mahremiyetin olmadığı bir dünya, şu anda var olan güç yapılarının betona döküldüğü bir dünyadır” ifadelerini kullanıyor.

Bunlara ek olarak Whittaker, “Baskın paradigma, ön uçta bir arayüze sahip olmamız, yüzünüze kedi kulakları koyan mutlu küçük uygulama ve herkesin bunu sevmesi; ancak bu arada arka uç, daha sonra orduya gönderilecek yüz tanıma teknolojileri oluşturmak için yüz verilerinizi topluyor” diyerek buzdağının görünmeyen yüzüne dikkat çekiyor.

Türkiye'den kimler oradaydı?

Türkiye’den yaklaşık 26 girişim, etkinliğin partnerleri arasında bulunan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve YTÜ Yıldız Teknopark da Web Summit 2022 kapsamında Lizbon’daydı.

Kurulan stantta açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Furkan Karayaka, "Biz burada gelen her soruyu ve ilgiyi doğrudan Türk girişim ekosisteminin temsilcilerimizle cevaplama imkanı buluyoruz. Ülkemizde girişimlere yatırım yapmak isteyen yatırımcıları doğrudan girişimcilerimizle fonlara yatırım yapmak isteyenleri doğrudan fon yöneticilerimizle buluşturuyoruz. Ülkemize şirketini taşımak isteyen uluslararası girişimcileri doğrudan teknopark yöneticilerimizle bir araya getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Liked this story? Share it.

Related Keywords

Web Summit

Lizbon

Paddy Cosgrave

David Kelly

Daire Hickey

İrlanda

Dublin

Forbes

teknoloji

New York Times

Fortune 500

Google

Microsoft

Stephen Hawking

SpaceX

Tesla

Twitter

elon

musk

twitter

Elon Musk

Amazon

Intel

Oracle

Covid-19 pan

isi

Web

Liked this story

Add to Archive

Add to Reading List

Share

Published in

👩‍💻 Sanal iş hayatı, Web Summit 2022

Newsletter & Author

Quando

Her pazartesi 12.00 ve perşembe 10.00’da, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi teknoloji kaynaklarından derlenmiş hikâyeler gelen kutunda.

;