aposto-logoSalı, 28 Mart 2023
aposto-logo
Salı, Mart 28, 2023
Premium'a Yüksel

Nova Norda ile ilhamları ve özünü yansıtan şarkıları üzerine

"Arkasında durabileceğime inandığım şarkılar yazmak çok mühim benim için..."

Bizi bir süredir takip edenler bilir. Kafasındaki düşünceleri yaratıcı bir şekilde hikayelere döken, kendimizden bir parça bulabildiğimiz müzisyenlere karşı özel bir ilgimiz var. Müzisyenleri sadece notaların yakın dostu olarak değil, aynı zamanda edebi ifade edişin elçileri olarak gördüğümüz için olabilir. Bu perspektiften baktığımızda yerli sahneden bir avuç insan aklımıza geliyor. Bu isimlerden biri de Nova Norda

Küçük yaşlarda piyano ile başlayan müzik yolculuğu, Boğaziçi Üniversitesi rock korosunda devam eden Nova Norda bir müddet özel sektörde çalıştıktan sonra kalbinin sesini dinliyor. (Bunun bir alternatif versiyonu da editörünüz. Boğaziçi rock korosuna alınmadığı için Avaz’a girdi ve şu anda özel sektörde) Kuzey yıldızı anlamına gelen Nova Norda sahne adına sahip Ecem Böke, yerli sahnedeki birçok isme göre çok daha hızlı “parladı”. Dinleyiciye hissettirdiği samimiyet de (bizce) bundaki en önemli etken. Bu sene itibari ile de sonunda ilk uzunçaları Paralel Evrende Dünya Tarihi'ne kavuştuk. Tabii, bu fırsatı kaçırmadık, kendisi ile bir sohbet gerçekleştirdik. 

Nova Norda’yı uzun zamandır tanıyoruz. Ancak bu projen ile ilk uzunçalarını geçtiğimiz günlerde yayınladın. Arada bu kadar süre olmasının sebebi neydi? Neden şimdi?

Kariyerimin başında açıkçası havayı koklaya koklaya ilerlemek istedim. Dolayısıyla bütün parçalarımı tek seferde yayınlamak yerine, her birine ayrı ilgi göstermek, klipler çekmek ve görsel/kavramsal dünyamı dinleyicilerime uzun uzun tanıtabilmek benim için öncelikliydi. Bu yüzden bu kadar süre bekledim. Şimdi artık düşünce dünyamın dinleyicilerin gözünde aşağı yukarı oturduğuna inanıyorum. Bu yüzden albüm yapmak için doğru zaman olduğunu düşündüm.

Pandemi sonrası yayınlanan albümlere baktığımızda bu dönemin müzisyenlere ilham olduğunu görüyoruz. Peki, pandemi döneminin sendeki en büyük etkisi ne oldu?

Pandemide bana ne oldu bilmiyorum ama bir şekilde kafamda birtakım engeller kırıldı. Artık sahnede de, röportajlarda da, kendimi ifade ederken daha özgür hissediyorum. Gerçekten, buna sebep olan neydi bilmiyorum ama iyi ki öyle oldu diyebilirim.

Dürüst ve samimi şarkıları düşündüğümüzde aklımıza gelen isimlerden biri de sen oluyorsun. Durum böyle olunca yazarlık sürecini merak ediyoruz. Hangi isimler, olaylar Nova Norda’ya ilham verir? Bir yazar olarak yaratıcı sürecinden bahsedebilir misin?

Başımdan geçmeyen şeyleri yazmamaya gayret gösteriyorum. O samimiyet ve dürüst bağı çok önemsiyorum. Bir de, sonuçta öyle ya da böyle bu parçaları bir ömür söyleyeceğim her şey yolunda giderse. Arkasında durabileceğime inandığım şarkılar yazmak çok mühim bu yüzden benim için. Yalan söylememeliyim sözleri yazarken, çünkü kendimle olabildiğince yüzleşip meselenin özünü bulup çıkarmayı seviyorum diye düşünüyorum o esnada. Dolayısıyla bana ilham veren, genellikle yaşadıklarımdan başka bir şey olmuyor. Bir nevi günlük gibi.

Müziğinde kendi iç dünyasını yansıtan müzisyenlere baktığımızda sound’larının hayatlarındaki olaylardan oldukça etkilendiğini görüyoruz. Nova Norda’nın gelecek dönemde sound’unu genişletmeye ya da daha deneysel projelere yönelmeye yönelik bir planı var mıdır? Ya da tam tersi, değişim bir müzisyen olarak Nova Norda’yı korkutur mu?

Bu konu üzerine hiç düşünmedim. Sanırım o sırada içimden nasıl bir sound gelirse onu çıkarmaya çalışıyorum. Bu zamana kadar rap gibi, rock gibi tarzlarda şarkılar da yayınladım. Sebebi bu olsa gerek. Şarkının hissi nasıl bir türde ifade etmemi gerektiriyor gibi hissediyorsam, oraya yöneliyorum.

Kurumsal hayatı bırakarak gerçek tutkuna – yani müziğe tam zamanlı olarak bir geçiş yaptın. Şu ana kadarki deneyimini düşündüğünde herhangi bir hayal kırıklığın var mı? Geriye dönüp baktığında kariyerinde değiştirmek istediğin bir an olur muydu?

Olmazdı. Acısıyla tatlısıyla her süreç bana devasa kazanımlar getirdi. Kurumsalda olduğumdan çok daha fazla kendimi keşfetmeme olanak tanıdı. Bunun için illa güzel deneyimler yaşamak zorunda olmuyor insan bence. O yüzden hiçbir hayal kırıklığım olmadı diyebilirim.

Pandemi sonrası dönemde seni sürekli sahneden sahneye koştururken görüyoruz. Elbette yorucu oluyordur. Bu yorgunluğu sana unutturan motivasyonun genelde ne oluyor?

Sahnenin kendisi! O kadar seviyorum ki konser vermeyi, en büyük motivasyonumu buradan aldığımı söyleyebilirim. Dolayısıyla sahne benim için yorucu bir şey değil, tam tersi bana hayat enerjisi pompalayan bir güce dönüşüyor. Bir ömür umarım bu mutluluğu yaşamaya devam edebilirim.

Artık kemik bir kitlen de olduğu için şu günlerde 'Nova Norda' ile ilgili dövme yapanların sayısında bir artış var gibi gözüküyor. Bu konu hakkındaki düşüncelerin neler? Dinleyicilerinin ömürleri boyunca vücutlarında müziğini taşıyor olması bizce çok heyecan verici ☺

Acayip mutlu oluyorum! Şarkıların dinlenmesinden de büyük bir mutluluk oluyor bana. Tarif edebileceğim bir his galiba değil, nasıl bu noktaya geldik diye şaşırmakla, şarkılara yansıyan o yaşanmışlıkların kıymetini tekrar tekrar idrak etmek arası bir his sanırım yaşadığım şey.

Bir dinleyici olarak da Nova Norda’yı tanımayı çok isteriz. Avaz Avaz olarak Nova Norda’dan yeni albüm / şarkı önerileri almak isteriz. Kimleri dinleyelim?

En sevdiğim yerli grup Jakuzi. Yabancı ise bu ara Roosevelt çok dinledim. Easy way out en sevdiğim şarkıları.

Son olarak röportajımızı kapatmadan önce kendimize son bir öneri daha alalım. Bizim gibi müzik topluluklarından ne tarzda yazılar görmeyi daha çok istersin? Müzisyenleri dinleyiciler ile buluşturma noktasında siz müzisyenlere nasıl destek olabiliriz?

Ne kadar hoş bir soru! Düşündüğünüz için teşekkür ederim. Sanırım en çok, müzisyenler olarak bizleri bir arada konuşturan etkinlikleri seviyorum. Ortak dertleri birlikte keşfettiğimiz, çözümler aradığımız ilhamlık sohbetler çoğalırsa ne mutlu hem bize, hem de dinleyenlere!

Nova Norda'nın yeni albümünü hemen aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Nova Norda

Boğaziçi Üniversitesi

Avaz

Ecem Böke

NOVA NORDA

PANDEMI

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

💌 Nova Norda'nın ilhamları

Yayın & Yazar

Avaz Avaz Dergi

Haftalık müzik haberleri, keşifler, röportajlar ve özel içerikler. Her cumartesi.

Hande Yıldırım

Müzik nereye dokunursa!

;