aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

ABD’de gıda ürünlerinde pestisit bulgusu

ABD’de gıda mahsullerine püskürtülen kimyasalların tehlikeli seviyeleri bulduğu belirtildi.

Tarım mahsulleri üzerinde yapılan yeni testler ABD’de en yaygın kullanılan gıda pestisitlerinden bazılarının "potansiyel olarak tehlikeli" seviyelerde toksik PFAS’le kirlendiğini ortaya çıkardı. Çevre Koruma Ajansı (EPA) gıda pestisitlerindeki PFAS konusunda daha önce sessiz kalmıştı. Araştırmanın yazarları milyonlarca dönümlük kimyasallarla kirlenmiş gıda ekim alanının  potansiyelinin düzenlenmesi için daha hızlı ve daha güçlü eylem gerektiğini söylüyor. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi (CBD) Çevre Sağlığı Bilimi Direktörü Nathan Donley, "Bu kimyasalları hâlihazırda olduğundan daha tehlikeli hâle getirebilecek herhangi bir şey hayal edemiyordum fakat görünüşe göre hayal gücüm yeterince güçlü değil. EPA bu durumu kontrol altına almalı ve bu son derece tehlikeli ve kalıcı kimyasallarla kirlenmiş pestisit ürünlerini ortadan kaldırmalı." dedi. Gruplar geçtiğimiz günlerde test sonuçlarını EPA'ya ve California Pestisit Düzenleme Departmanı’na sunarak kontaminasyon giderilene kadar bu ürünleri kullanımdan kaldırmalarını istedi.

  • Nedir? PFAS çok sayıda endüstride kullanılan; ürünleri suya, lekeye ve ısıya dayanıklı hâle getirmek için sıklıkla tercih edilen yaklaşık 15.000 kimyasaldan oluşan bir sınıftır. Kimyasallar kanser, tiroid hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu, doğum kusurları, otoimmün hastalıklar ve diğer ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Doğal olarak bozunmadıkları için “sonsuza kadar kimyasallar” olarak da adlandırılırlar.
  • Arka plan: Önceki haftalarda gazete’de Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında 311’i pestisit (tarım zehiri) kalıntısı olmak üzere Türkiye kaynaklı 518 bildirim yapıldığına yer verdik. Buğday Derneği bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada 12 yılda rekor seviyeye ulaşan bildirim sayısı insan sağlığını tehlikeye atan tarım zehri kullanımının iç pazarda da artmış olabileceğinin yarattığı endişeye yer verdi. Buğday Derneği Gıda Yüksek Mühendisi Merve Atınç, Türkiye tarımında hâlâ kullanılan 9 pestisit aktif maddeyle özellikle bebeklerin ve çocukların hormon sistemine zarar veren ve doğayı kirleten pestisitlerin bir an önce yasaklanması için tüm vatandaşları gıdasının sorumluluğunu alma ve kampanyaya destek verme çağrısında bulundu.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

pestisit

Çevre Koruma Ajansı

Pestisit

PFAS

Avrupa Birliği

Türkiye

Buğday

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞️ apéro gazete #5 Gastrodiplomasi 101: Yumuşak gücün nihai zaferi

Yayın & Yazar

Apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba 19.00'da önlüğünü giyer.

;