aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

Kafes yumurta eziyeti

STK’lardan Migros’un üç numaralı kafes yumurtalarını satmaması adına ortak çağrı.

Türkiye’de çevre, ekoloji ve hayvan hakları alanlarında faaliyet gösteren 12 Sivil Toplum Kuruluşu (STK)’nun yayımladığı ortak açıklamayla Migros tavuklar için eziyet dolu kafeslerde üretilen kafes yumurtalarını terk etmeye çağrıldı. STK’lar Migros’un kafes yumurtası satmaya son vermek üzere net bir hedef belirlemesi ve bu hedefi kamuoyuyla paylaşmasını talep etti. STK’ların açıklaması şu yönde:

  • Neden önemli? Endüstriyel kafeslerde bir tavuk ortalama 1,5 senelik ömrünün tamamını demir kafeslerde sıkışık bir şekilde geçirir. Kalabalık ve dar kafeslerde hareket edemez, kanatlarını açamaz, oturamaz ve güneş ışığı görmez. Toprağa erişimi olmadığı için metal tellere sürtünerek temizlenmeye çalışırken kendini yaralar. Yapılan araştırmalara göre, kafesler endüstriyel hayvancılık uygulamaları arasında hayvanlara en çok eziyet eden yetiştirme şekli. Alternatif sistemlerde hayvanların en azından toprağa basma, yürüyebilme, daha fazla alana sahip olma, kanatlarını germe, tünek ve folluk kullanma gibi ihtiyaçlarını karşılayabilme olanakları olur.
  • Arka plan: Endüstriyel kafesleri terk etmek artık dünyada yaygınlaşmış bir sürdürülebilirlik standardı hâline geldi. Türkiye’de 70’ten fazla marka kafes eziyetini terk etme taahhüdü verdi. İsviçre’deki Migros, 1996’dan beri kafes yumurtası satmıyor. Binlerce duyarlı müşteri Migros’a kafes eziyetini terk etmesi için talepte bulundu. Ancak Migros kafes yumurtasını terk edeceğini hâlâ açıklamadı. STK’ların Migros’tan beklentisi kafes yumurtası satmaya son vermek üzere net bir hedef belirlemesi ve bu hedefi kamuoyuyla paylaşması. Üç numaralı kafes yetiştiriciliği, aynı binada 100 bin hayvanın sıkışık kafeslere kapatılmasıdır. Üç kodlu yumurta, sıkışıklıktan aklını yitiren tavukların birbirini gagalayıp öldürmesidir. STK’ların beklentisi; pazarlama faaliyetlerinde “iyi tarım” ifadelerini sıklıkla kullanan Migros’un bu eziyete karşı sessiz kalmaması ve kafes yumurtası satmayı ne zaman tamamen bırakacağına dair kamuoyuna net bir taahhüt vermesi.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

ekoloji

yumurtası

Türkiye

Migros

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞️ apéro gazete #5 Gastrodiplomasi 101: Yumuşak gücün nihai zaferi

Yayın & Yazar

Apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba 19.00'da önlüğünü giyer.

;