aposto-logo
TR
TREN

Küçük işletmelerde online harcamalar 3 yılda %59 büyüdü

Küresel çapta yüksek seyreden enflasyon ve salgın, dünyanın her yerinde tüketicilerin harcama alışkanlıklarını değiştirdi. Yeni Ödemeler Endeksi’ne göre 5 kişiden üçü online ödeme yapmaya istekli olduğunu belirtirken, başka bir raporda online ödeme alan KOBİ sayısının her ay salgın öncesi seviyelerin üzerinde kaldığı görüldü.

2023’ün ilk çeyreğini geride bırakırken, salgının ve küresel enflasyonun tüketicilerin harcama alışkanlıklarında sebep olduğu değişimler ve KOBİ’lerin bu değişimlere nasıl ayak uydurabileceğine dair trendler konuşulmaya devam ediyor. Mastercard tarafından yayımlanan Yeni Ödemeler Endeksi’ne göre katılımcıların yüzde 64’ü kart bilgilerini girerek online ödeme yapma olasılıklarının yüksek olduğunu dile getirdi. Değişen Cüzdanlar: Yeni Tüketici Harcama Alışkanlıkları Raporu’nda hizmet odaklı küçük ve orta ölçekli işletmelerde online harcamalar 3 yılda yüzde 59 büyüdü.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Parolapara CEO’su Fatih Çelik, “E-ticaretin hızlı büyümesi tüketicilerin alıştıkları ödeme deneyimlerini hizmet veya ürün satın aldıkları tüm işletmelerde görme ihtiyacını beraberinde getirdi. Sanal POS gibi ödeme çözümleri, her ölçekten işletme için olmazsa olmaza dönüşüyor. Parolapara olarak, kolay Sanal POS entegrasyonu ve teknik destek konusunda kendimize güveniyoruz” dedi.

Online ödeme alan KOBİ sayısı %256 ile zirve yaptı

Mastercard raporuna göre salgının ortaya çıktığı günlerden sonra online ödeme almaya başlayan küçük ve orta işletmelerin payı, geçtiğimiz her ayda pandemi öncesi seviyelerden en az yüzde 28 yüksek kalmayı başardı. Bu kıyaslamada zirve ise yüzde 256 ile yaşandı. Salgının ilk yılının kapanma ve izolasyonla geçtiğini belirten Fatih Çelik, “Bu dönemde satıcılar ve perakendeciler için online ödeme almak bir zorunluluktu. Bu zorunluluk, e-ticaretteki büyümeyle tüketici alışkanlıklarında kalıcı değişimlere sebep oldu. Bugün hayat normale dönse dahi tüketiciler giyim, market, elektronik, seyahat gibi harcamalarında online alışverişi tercih ediyor. Güçlü ve güvenli bir ödeme altyapısı, online alışverişin en önemli unsurlarından biri olarak öne çıkıyor. Parolapara olarak kolay kurulum ve entegrasyon süreçlerimizle her ölçekten işletmeye online ödeme alabilme yetkinliklerini hızlı bir biçimde kazandırıyoruz. Üye işyerleri, kolay entegrasyonla hemen ödeme almaya başlayabiliyor” ifadelerini kullandı.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Mastercard

Parolapara

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto Sektör: Bilgi TeknolojileriAposto Sektör: Bilgi Teknolojileri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

400 milyar dolarlık beklenti

Global çapta iş ortaklarının 82’si bu mali yılda büyüme bekliyor.

03 Tem 2023

Görsel: Shutterstock

YAZARLAR

Aposto Sektör: Bilgi Teknolojileri

Bilgi teknolojilerinde son gelişmeler, sektörün gündemindeki maddeler, siber güvenlik, yapay zeka, dijitalleşme ve fintech yatırımları, dönüşüm trendlerine yönelik analizler ve uzmanlarla söyleşiler.

İLGİLİ OKUMALAR

;