aposto-logoÇarşamba, 7 Haziran 2023
aposto-logo
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Aposto Üyelik

Muz Kremalı Cold Brew

Alışılmışın dışında soğuk kahveler

Şimdi vereceğim tarifi yourcoffeedude Instagram hesabında gördüm ve denemeye karar verdim. Bu tarif için 1 muz, 7-8 küp buz, önceden hazırlanmış cold brew ve süte ihtiyacınız var. Cold brew’ü hazırlamak için şu sayıya göz atabilirsiniz. 

Eğer cold brew hazırsa gerisi gerçekten çok kolay. 1 muzu doğrayıp buz ve göz kararı sütle birlikte bir blender veya benzeri mutfak aletine koyuyorsunuz. Bizde hemen alt fotoğraftaki ev tipi smoothie hazırlayıcı var, ben onu kullandım. 

Muz, buz ve sütü güzelce karıştırıyorsunuz. Ardından birkaç buzla cold brew’unuzu bir bardağa koyun.

Sonrasında tek yapmanız gereken üstüne hazırladığınız muz kremasını dökmek ve karıştırmak.

Doğru oranlarda karıştırınca çok keyifli ve serinletici bir içecek ortaya çıkıyor.

Püf noktaları:

  • Cold brew’ü hazırlarken daha yoğun/güçlü bir cold brew olsun. Örneğin, 1 gram kahveye 15 gram su değil,  8-9 gram su kullandığınız bir tarifle cold brew hazırlayın. Eğer yoğun bir cold brew hazırlamazsanız kahve tadını almanız zorlaşıyor.
  • Hemen üstteki fotoğrafta gördüğünüz bardak yaklaşık 350 ml. Yarısına cold brew, diğer yarısına muz kreması eklediğim zaman hem kahve tadını hissettiğim hem de muz tatlılığını aldığım çok dengeli bir bardak oldu. Siz kahve/muz tat ağırlığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
  • Biraz olgunlaşmış bir muz kullanın. Diğer türlü tatsız bir içecek olabilir.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

smoothie

kahve

cold brew

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Serinleten Tarifler

Yayın & Yazar

Bardağımda Ne Var?

İyi kahveye ulaşabilmeniz için ayda bir yayımladığım bir rehber. Denediğim kahveleri ve kahvenin yetiştirilmesinden tüketimine her adımıyla ilgili bilgileri bulacaksınız.

;