aposto-logo
TR
TREN

“Sektör paydaşları şarj istasyonları için ortak çalışmalı”

Sharz.net, elektrikli araç şarj istasyonları için sağlanan teşviklerin sektöre etkileri ve şarj istasyonlarının geleceğiyle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki operatörlere sistem entegratörlüğü yapan ve en geniş şarj ağına sahip olan şarj istasyonu ağı şirketi Sharz.net, Türkiye’deki şarj istasyonu ağı ve ülkemizin elektrikli araç dünyasındaki geleceği ile ilgili görüşlerini paylaştı. “İstasyonların şarj edebilirlik düzeylerinin yüksek seviyede kalabilmesi oldukça önemli bir konu. Bu sebeple Türkiye’de kurulacak şarj üniteleri teknolojilerinin dikkatle seçilmesi gerektiği görüşündeyiz.” yorumunu yapan Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, “Elektrikli araç teknolojisi ne kadar gelişmiş olursa olsun, aracı şarj edemediğiniz sürece bir işlevi olmayacaktır. Ülkemizde şarj istasyonu sayısının yeterli olacak şekilde artacağını düşünüyoruz; ancak önemli olan, büyük şirketlerin yanı sıra şarj istasyon ağı yatırımı yapmak üzere konu ile alakası olmayan birçok firma da bu süreçte lisans sahibi oldu. Bu noktada düşük maliyetli ünitelerin istasyonlara montajı yapıldıktan sonra farklı marka-model araçları şarj edip edemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda endişelerimiz var.” dedi.

“Sektör paydaşları rekabeti kenara bırakıp ortak çalışmalı” Elektrikli motorların önemi her geçen gün artarken Türkiye’nin bu konuda dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alabilmesi için Edirne’den Artvin’e uzanan istasyon ağımız, iş ortaklıklarımız ve gelecek planlarımız ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” diyen Şengönül, 2023 yılı sonunda bin istasyon, bin 200 şarj ünitesi ve 2 bin soket sayısına ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. 

Konuşmasının devamında Şengönül “100 yıllık fosil yakıt çağı, yerini yer üstünde bulunan doğal enerji kaynaklarından elde edilen enerjilerin üretilebildiği yeni bir çağa bırakıyor. Yaşanılan bu çağ değişiminde Türkiye’nin önde gelen ülkeler arasında yer alabilmesi için sektör paydaşı şirketler, rekabeti kenara bırakıp ortak çalışmalarda da bulunarak birbirlerine katkıda bulunmalı. Sharz.net olarak; şarj ağı operatörü olan yeni şirketlerle istasyon ağımızı paylaşıp daha geniş bir alanda müşterilerine şarj ağı sunmalarına imkan tanıyoruz. 2018’den bu yana önemli şirketleri bir araya getirerek vesile olduğumuz birlikteliklerin hazırlamış olduğu zeminin de katkılarıyla birlikte Türkiye’nin, girişimci ruhlu ve dinamik yatırımcı şirketleri ile elektrikli araç şarj dünyasında önde gelen ülkeler arasında yerini alacağına inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

elektrikli araç

Sharz.net

Türkiye

NEREDE YAYIMLANDI?

Aposto Sektör: Bilgi TeknolojileriAposto Sektör: Bilgi Teknolojileri

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

400 milyar dolarlık beklenti

Global çapta iş ortaklarının 82’si bu mali yılda büyüme bekliyor.

03 Tem 2023

Görsel: Shutterstock

YAZARLAR

Aposto Sektör: Bilgi Teknolojileri

Bilgi teknolojilerinde son gelişmeler, sektörün gündemindeki maddeler, siber güvenlik, yapay zeka, dijitalleşme ve fintech yatırımları, dönüşüm trendlerine yönelik analizler ve uzmanlarla söyleşiler.

İLGİLİ OKUMALAR

;