aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

Tarımsal üretime sürdürülebilirlik yatırımı

Stockholm merkezli Improvin' tarım-gıda sektörüne daha fazla sürdürülebilirlik getirmek için 3,5 milyon euro’luk yatırım aldı.

İsveç merkezli Improvin', tarım-gıda sektörü için sürdürülebilirlik koşullarını iyileştirme misyonunda bir girişim. Şirket, sürdürülebilirlik performans platformu için aldığı 3,5 milyon euro'luk yatırımla Avrupa çapında genişlemeyi planlıyor.

  • Neden önemli? Tarım-gıda endüstrisi önemli derecede karbon emisyonundan sorumludur. Bu sebeple daha sürdürülebilir bir gezegen için kararlar alma konusunda sektör üzerindeki baskılar her geçen gün artmakta. Sektörde emisyonların %70'inin birincil üretimden kaynaklandığı belirtilirken çoğu tarım ve gıda şirketi görünürlükten yoksun olduğu için sağlıklı öngörülerde bulunmak zorlaşıyor. İsveç merkezli girişim Improvin' bunu değiştirmeyi amaçlıyor. Şirket, gıda üretimini daha çevre dostu hâle getirmek için yenilikçi bir sürdürülebilir performans platformu geliştirdi. Başlangıç adımı olan 3,5 milyon euro'luk finansman turunu yeni kapattı. Tur, FoodBridge ve PINC'in katılımıyla Pale Blue Dot ve Dynamo Ventures tarafından yönetildi. Mevcut yatırımcılar arasında LRF Ventures ve Atomico Angel Programme bulunmakta.
  • Arka plan: Improvin' tarafından sunulan sürdürülebilirlik performans platformu sayesinde gıda markaları, işleyiciler ve fabrikalar birincil üretimlerinden kaynaklanan emisyonları ölçme, doğrulama ve raporlama imkanları olacak. Bu verilerlerle sektörün emisyonlarını azaltmak ve biyoçeşitliliği artırmak için tedarikçileriyle işbirliği yapmalarını sağlamak hedefleniyor. Dijital altyapıdan yararlanan platform tarımsal gıda işletmelerinin birincil verilerle raporlama yapabilmeleri için düzenleyici standartları sağlarken sürdürülebilirliği mevcut kaynak bulma süreçlerine dâhil etmelerine yardımcı olur. Yeni finansman desteğiyle yazılımın geliştirilmesini ve genişletilmesini hızlandırmanın yanı sıra Improvin'in yeni ve mevcut müşterileriyle birlikte platformu Almanya, Belçika, Fransa ve Hollanda'da kullanıma sunması planlanıyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

İsveç

Avrupa

FoodBridge

Pale Blue Dot

Dynamo Ventures

LRF Ventures

Atomico Angel Programme

Fransa

Hollanda

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞️ apéro gazete #5 Gastrodiplomasi 101: Yumuşak gücün nihai zaferi

Yayın & Yazar

Apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba 19.00'da önlüğünü giyer.

;