aposto-logoCumartesi, 3 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 3, 2023
Aposto Üyelik

TOGG: Teslimatlar ve kapora iadeleri neden gecikiyor?

Binlerce tüketici otomobillerini beklemeye devam ediyor

TOGG almak için sıraya giren ve kurada isimleri çıkan 20 bin kişi araçlarını bekliyor. Mayıs ayında 1000 adet aracın teslim edileceği TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tarafından defalarca telaffuz edilmişti. Geçen haftaki rakamlara bakınca henüz 60 kişiye araçlarının verildiği ortaya çıktı. Nisan ayı sonunda ise 10 kişi almıştı. Şu anda resmî bir açıklama olmadığı için sosyal medyadaki şikâyet ve bildirimlerden yola çıkıyoruz. Yani bu rakamlara göre 100 kişi bile araçlarına kavuşamadı.

Şimdi rakamlara bir daha göz atalım. 2023’te teslim edilecek 20 bin araç için toplam 177.467 adet sipariş gelmişti. 20 bin asıl, 20 bin de yedekleri çıkartınca geriye kalan 137.467 kişinin yatırdığı kaporaların iade edilmesi gerekiyordu. Toplam siparişin kaporası 10.6 milyar TL ediyordu. Geriye kalan 8.2 milyar TL’nin iadesi yapıldı mı? Bu konuda da net bir açıklama yok.

Teslimatlara geri dönersek, 31 Aralık tarihine kadar 28 bin aracın teslim edilmesi gerekiyor. Şu anda 30-40 araç üretiliyor. Günlük 160 adetlik hedefe ancak Temmuz ayında ulaşılması bekleniyor. Tabii bütün bu rakamlar seçim süreci başlamadan “normal şartlar altında” yapılan açıklamalardı. TOGG seçim propagandasına kurban edildiği için Gemlik fabrikasındaki hesap seçim propagandasına uymadı. Şimdi ortada binlerce mağdur tüketici araçlarını almak için sırada bekliyorlar.

İşin kötü yanı ne zaman alacaklarını yaklaşık olarak dahi bilemiyorlar. İçlerinde araca ihtiyacı olanlar var, aracı alır almaz satıp paraya kavuşmak isteyenler var. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın hemen yapması gerekenler de var. Örneğin hemen basın açıklaması yapıp tüm bu spekülasyon konularını açıklığa kavuşturması lazım. Sorulan tüm sorulara açıklıkla yanıt vermesi lazım. Yandaş medyayı karşısına alıp suya sabuna dokunmayan sorular sordurması yerine diğer gazetecilerin sorularına, en önemlisi de sosyal medyada yanıp tutuşan gerçek tüketicilerin sorularına yanıt vermesi lazım.

Keşke 2 bin çalışanın o kadar emek verdiği, yoktan var ettiği TOGG’un seçim malzemesi yapılmasına dur denebilse. Bakanlar TOGG’la dolaşırken, binlerce tüketici otomobillerini beklemeye devam mı edecek?

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

TOGG

Gürcan Karakaş

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

TOGG: Teslimatlar ve kapora iadeleri neden gecikiyor?

Yayın & Yazar

Aposto Sektör: Otomotiv

Otomotiv sektöründen haberler ve raporlar, yeni model incelemeleri, pazar payı analizleri, sektörel öngörüler, en önemli basın açıklamaları.

;