aposto-logoÇarşamba, 31 Mayıs 2023
aposto-logo
Çarşamba, Mayıs 31, 2023
Aposto Üyelik

Unlu mamullere yeni bileşen

Novozymes, yeni bileşenin raf ömrünü artırabileceğini ve unlu mamullerdeki şekeri azaltabileceğini söylüyor.

Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Novozymes unlu mamullerde tazeliği artırmak ve raf ömrünü iyileştirmek üzere tasarlanan yeni enzimatik hamur malzemesi Novamyl BestBite'ı piyasaya sürdü. Şirket, bileşenin ekmek ve benzeri yiyeceklerin yumuşaklığını ve nemliliğini korumasına yardımcı olduğunu ve tadını etkilemeden hamura eklenen şeker miktarını %25 ila %75 oranında azaltabileceğini söyledi.

  • Neden önemli? Şirket bu malzemeyi gıda israfını azaltmanın bir yolu olarak da sunuyor. Ekmeğin raf ömrünü artırarak mahsul üretimi, tahılların işlenmesi, pişirme işlemi, paketleme ve nakliye etkilerini azalttığını belirtiyor. Odak gruplarında tüketicilerin taze pişmiş ekmekle bileşenin kullanıldığı 15 günlük ekmekten aynı keyif aldıklarını söyledi. Yeme içme endüstrisi gıda atığı sorununu içerik maddelerinin ileri dönüşümü gibi süreçlerle çözmeye çalışırken Novozymes raf ömrünü artırmayı ve bozulmayı önlemeyi amaçlayan bir bileşeni piyasaya süren en son şirkettir.
  • Arka plan: Diğer gıda ve içecek üreticileri de gıdaların raf ömrünü uzatmak için farklı yatırımlar yaptı. 2017'de tahıl ve atıştırmalık devi General Mills işlenmemiş hamurun buzdolabında raf ömrünü geleneksel depolama süresine göre 30 gün uzatarak 120 güne çıkarabileceğini söylediği bir un öğütme işleminin patentini aldı. 2020'de pandemide pişirmeye artan yoğun ilgi sırasında badem ve hindistan cevizi gibi malzemelerden yapılan ürünler hazırlayan Bob's Red Mill gibi alternatif un üreticilerinin pişirdikleri yiyeceklerin daha yüksek besin değeri içermesini isteyen tüketiciler tarafından sıklıkla tercih edildiği görüldü.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

biyoteknoloji

hindistan cevizi

Danimarka

General Mills

Bob's Red Mill

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🗞️ apéro gazete #5 Gastrodiplomasi 101: Yumuşak gücün nihai zaferi

Yayın & Yazar

Apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba 19.00'da önlüğünü giyer.

;