Yatırım Finansman ile Gündem Masası

Piyasalara değer kattığımız bir hafta bitiminden sevgilerle,

Together with Yatırım Finansman

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Learn more

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Berna Önsel, Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Uzmanı

Fed Frene Bastı

ABD’de, beklenen Fed kararı geldi ve faizler sabit tutuldu. Buna karşın piyasa beklentilerinin aksine 2023 yılı içerisinde iki faiz artırımı daha yapılması bekleniyor. Powell’ın konuşması Fed’in enflasyon konusunda net olarak rahatsız olduğunu göstermekte. Faiz indirim beklentileri ise 2024 yılına ertelenmiş durumda. Fed’i faiz artırım konusunda en çok cesaretlendiren kalem ise istihdam piyasası. Son aylarda güçlenen istihdam verileri Fed’in faiz artırım sürecini dolaylı olarak destekliyor. 

Powell’ın konuşmasında öne çıkan bir diğer unsur ise, enflasyonun sektörel bazda dayanıklı mal ve konut piyasasını negatif etkilediğini belirtmesi oldu. Bankacılık krizinin etkilerini görmek için çok erken olduğuna da değinen Powell, özellikle ‘kredi koşullarındaki sıkılaşmanın’ da karar üzerinde ikinci önemli katalizör olduğunu belirtti.

Genel olarak, Fed’in piyasayı önümüzdeki süreçte izlemeye odaklanacağını görüyoruz. Temmuz toplantısı için net bir beklentinin görüşülmediğinin altı çizilse de dot plot (noktasal grafik) çıkan sonuçlar 18 üyeden 9’unun nihai faiz oranını %5,6 olarak gördüğüne işaret ediyor. Mart toplantısında bu %5,1 seviyesindeydi. Manşet enflasyondaki gerilemeye rağmen, çekirdek enflasyonda net bir sonuç görülmek istenmesi ve çekirdek PCE beklentisinin %3,6’dan %3,9’a revize edilmesi Temmuz toplantısı için ana gösterge olarak bu iki verinin baz alınacağını gösterir nitelikte. 

Verinin ardından, dolar endeksi ve ABD tahvil getirilerindeki yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Ancak, hem dolar endeksinde hem de tahvil getirilerinde kilit direnç seviyeleri aşılmadığı müddetçe merkez bankaları haftasının ardından piyasalarda bir süre temkinli hareketler görülebilir.

Endekslere baktığımızda, S&P 500’te yıl içerisinde yeni zirveler test edilirken, Bloomberg terminalden alınan yıl sonu endeks hedef fiyat beklentisi 4784 seviyesinde. Bu da yaklaşık %9.5 yükselişe işaret ediyor. Bank of America başta olmak üzere birçok Wall Street kurumu endeks için beklentilerini yukarı yönde revize etti. VIX volatilite endeksine baktığımızda, endeks tarihsel olarak 2Ç fiyatlamalarının altında kalmayı sürdürüyor. Dün itibari ile 15,00 değerinin altında günü tamamlayan endekste 2021 sonrası en düşük aralık görülüyor. Öte yandan piyasa fiyatlamalarını yansıtan ve hisseler üzerine yapılan opsiyon aktivitesi üzerinden yön tayini için kullanılan CBOE Put/Call rasyosu olumlu gelişmeler eşliğinde ‘alım’ yönlü sinyal vermeyi sürdürüyor.

Yıl Sonu Tahminlerine Göre İletişim Sektörü En Çok Kâr Büyümesi Beklenen Sektör

FactSet verilerine göre, S&P500’deki şirketlerin kârlarının 2023'ün 2. çeyreğinde düşmesini beklerken, aynı zamanda yılın ikinci yarısında karların yeniden artmasını öngörüyor. 2023 3. çeyrek için tahmini kar büyüme oranı %0,8 iken 2023'ün 4. çeyreği için tahmini kar büyüme oranı %8,2 beklenmekte. Sektör ve şirket bazında da bakacak olursak; sektör düzeyinde, on bir sektörden dokuzunun 2023'ün dördüncü çeyreğinde yıllık karlarını artıracağı tahmin ediliyor. 

Söz konusu dokuz sektörden beşinin bu çeyrek için en az %10 kar artışı bildirmesi beklenmekte. Bunlar arasında: İletişim Hizmetleri (%36,3), Kamu Hizmetleri (%26,2), İsteğe Bağlı Tüketim (%21,3), Bilgi Teknolojisi (%12,4) ve Bankacılık-Finans (%11,2) sektörü sıralanabilir. 

İletişim Hizmetleri ve Bilgi Teknolojileri sektörlerinin, toplamda kâr büyümesine en çok katkıyı yapması da beklenmekte. İkinci çeyrek finansal döneminin 14 Temmuz’da bankalardan gelecek olan sonuçlarla başlaması bekleniyor.

Çin Ekonomisinden Zayıf Sinyaller Gelmeye Devam Ediyor

Barclays, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) faiz oranlarında indirime devam ederek parasal genişlemeyi önümüzdeki yıl hızlandıracağını öngörüyor. Banka analistleri, PBOC'nın 2023'ün üçüncü çeyreğinden 2024'ün ilk çeyreğine kadar her çeyrekte politika faizlerinde 10 baz puanlık indirim bekliyor. 

Kurum, kredi genişlemesini desteklemek için PBOC’nin bankalara yönelik zorunlu karşılık oranını 25'er baz puan düşürmesini bekliyor. Yeni tahminler, PBOC'nin Salı günü kısa vadeli faiz oranlarını 10 baz puan düşürmesinin ardından geldi. Çin'in Mayıs ayındaki sanayi üretimi ve perakende satış büyümesinin tahminleri karşılamaması, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında zayıf ekonomik toparlanmaya ilişkin endişelerin güçlenmesine yol açtı. Bu da petrol fiyatları üzerinde bir diğer baskı unsuru oluşturuyor. ABD tarafında yaz tatili dönemini kapsayan ‘sürüş sezonu’ zayıf bir başlangıç yapmış gibi görünüyor. Toplam petrol talebi ülkede sağlıklı görünse de (NGL'ler ve diğer petrol benzerleri hariç), yine de yıllık 0,3 milyon varil/gün düşüşe işaret ediyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

faiz

enflasyon

dolar

Berna Önsel

Bank of America

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

HİKAYE

🥁 Sahne sırası ECB’de

Avrupa Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentilerine paralel olarak 25 baz puan daha artırdı. Başkan Lagarde, verdiği mesajlarda faiz artırımlarına devam edileceği sinyallerini verdi.

16 Haz 2023

Reuters

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;