aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Yatırım Finansman ile Gündem Masası

Piyasalara değer kattığımız bir hafta bitiminden sevgilerle,

Berna Önsel, Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Uzmanı

ABD’de Enflasyon Manşette Beklentilerle Uyumlu; Detaylar Kısa Vadeli Risk İştahını Destekler Nitelikte

Fed’in Haziran toplantısına ilişkin piyasa fiyatlaması faizin sabit bırakılacağı lehine dönerken, küresel endekslerde ABD ve Çin’den gelen enflasyon verileri odaktaydı. 

Çin’de açıklanan enflasyon verilerinin ardından Asya’da ekonomiye ilişkin endişeler ön planda. Çin’de TÜFE Nisan’da yıllık bazda %0,1 artarken, ÜFE’de ise %3,6 gerileme görüldü. Verinin ardından iç talebin yakın vadede kayda değer bir artış kaydetmesi beklenmediği belirtildi. 

Akabinde ise İngiltere Merkez Bankası’nın beklentilere paralel para politikası kararı ekonomik ajanda da takip edildi. 

ABD TÜFE verisinde, gıda kaleminde aylık bazda bir değişim görülmezken enerji tarafında ise akaryakıt öncülüğünde artış sürdü. Çekirdek enflasyonda ise harcama grupları arasında en çok ağırlığa sahip barınma yıllık bazda %8,1 olarak açıklandı. Sonuç olarak manşet enflasyon, Nisan’da Fed politika faizi üst bandının (%5,25) altında kalmayı sürdürdü. Diğer bir ifadeyle pozitif reel getiri devam etti. Önümüzdeki aylarda Rusya-Ukrayna Savaşı kaynaklı baz etkilerinin devreye girmesiyle manşet enflasyondaki düşüşün hızlanması muhtemel görünmekte. 

Barınma dışı çekirdek TÜFE’deki aylık artışın yavaşlamış olması detaylarda gözlenen en olumlu gelişme olarak not edilebilir. Dolayısıyla, verinin kısa vadeli risk iştahını destekler nitelikte olduğu söylenebilir. Bloomberg terminaldeki beklentiler yıl sonunda ABD’de TÜFE’nin yıl sonunda %3,2’ye gerileyeceğini, Fed’in Eylül itibariyle faiz indirmeye başlayacağını işaret etmekte. Mevcut görünüm altında Fed’in yakın vadede bekle-gör politikasını sürdürmesini bekliyoruz.  13-14 Haziran’daki Fed toplantısı öncesinde 2 Haziran’da Mayıs İstihdam Raporu ve 13 Haziran’da Mayıs TÜFE verilerinin de karar üzerinde etkisi takip edilecek.

ABD Temerrüde Düşer Mi?

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce belirttiği temerrüde düşme tarihi olan 1 Haziran yaklaşırken borç tavanı hatırlatmasını yineledi. Yellen, krizin çözülmesinde kilit noktanın ABD Kongresi olduğunu işaret ederken olası bir anayasal krizin önlenmesi için borç tavanının acil artırılması gerektiğini belirtti. 

JP Morgan başta olmak üzere büyük ölçekli bankalar federal borç tavanının kaldırılması tavsiyesinde bulunurken ABD’de temerrüde düşme ihtimali piyasaların odağındaki ana gündem.

Hafta içerisinde Fed Finansal İstikrar Raporu’nun yayımladı. Raporda öne çıkan tema, bankaların ABD büyümesinin daha da yavaşlayacağı endişeleri ile kredi arzında daralmaya gidebileceği bunun da ticari gayrimenkul risklerini artırdığı oldu. Kısa vadeli fonlama piyasalarında yapısal risklerin devam ettiği belirtilirken, yerel bankalardaki likidite bolluğuna dikkat çekildi. 

Fed’in Kredi Görüş Anketi’nden gelen sonuçlarda da orta ve büyük ölçekli şirketler için kredi şartlarının 1Ç23’de bankalar tarafından sıkılaştırdığı belirtildi. Öte yandan ilgili dönemde, kredilere olan talebin yıllık bazda da azaldığına işaret edildi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

politika faizi

borç tavanı

Berna Önsel

İngiltere Merkez Bankası

Rusya-Ukrayna Savaşı

Janet Yellen

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

1️⃣ Seçime bir kala

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

;