aposto-logo
TR
TREN
Perspektif
Mar-Tech

2022 hazırlıkları başlasın!

Planlarınıza ışık tutacak pazarlama trendleri

Getty Images

Selam,

Eylül ayının gelişi ile birlikte yoğun iş temposu başladı, üstüne bu sene benim için bir de hayatımda ilk kez “veli” olarak katıldığım okul temposu eklendi. İşler iyice çığrından çıkmak üzere olduğundan geçen sayıyı yayınlayamadım maalesef ama yılın son çeyreğine girerken faydalı olacağını düşündüğüm 2022 Pazarlama Trendleri ile geri döndüm :)

Keyifli okumalar!

Perspektif

2022 hazırlıkları başlasın! Planlarınıza ışık tutacak pazarlama trendleri

Evet yılın o zamanı yaklaşıyor dostlarım. Hepimizin seneye neler yapacağız dur bir internete bakayım, fikir alayım, gündemden geri kalmayayım diyerek günlerimizi verdiğimiz, sayfalarca öngörü ve trend raporu sonunda karışan kafamız ve kanlanan gözlerimizle yıllık iş planımızı oluşturmaya çabaladığımız o tatlı günler :) Ama üzülmeyin bu yıl The Marketeer dev bir hizmet olarak sizler için bir derleme yaptı!

Şaka bir yana, planlarınız için en azından minik bir ışık bile olsa kardır diyerek “bu trendlerden gözünüzü ayırmayın, bunu kesin bilmeniz lazım, hele bunları asla pas geçmeyin” gibi başlıklarıyla içimize korku salan onlarca makaleden derlediğim 2022 ve sonrası için de geçerli olacağını düşündüğüm pazarlama trendlerini gururla sunarım!

Pazarlama hunisi out 👎🏻 çarkı in 👍🏻
Duyduk duymadık demeyin yıllarımızı verdiğimiz pazarlama hunisi (marketing funnel) yerini çarka (flywheel) bırakıyor. Pazarlama hunisi, tekrar eden müşteriler yerine tek seferlik müşteriler elde etmeye odaklanırken, çark modeli, daha fazla etkileşime ve eski tüketicileri yeniden hedeflemeye dayanan 360° bir yaklaşım. Aynı zamanda müşterilerin kendilerinin marka savunucuları olmalarına yardımcı oluyor. Marketing Flywheel modeli Marketing Funnel modeliyle karşılaştırıldığında daha bütüncül bir pazarlama yaklaşımını benimsiyor bu nedenle de kendisiyle önümüzdeki günlerde daha sık karşılacağız gibi gözüküyor.


Dijital deneyimi zenginleştiren çok kanallı pazarlama
Bugün müşterilerle bağlantı kurmak, birden fazla etkileşim kanalı kullanmak anlamına geliyor. Çok kanallı pazarlama, web seminerlerine/etkinliklere ev sahipliği yapmaktan başlayarak bir blog, web sitesi, sosyal medya sayfaları veya Whatsapp grubu oluşturmaya kadar gidebiliyor. Artık müşteriye erişim için tek kanala odaklanma ve sırtını sadece web sitesine yaslama dönemi sona erdi. Markaların pek çok platformda yaygınlaşması, müşterilerine temas ettikleri her noktada o platforma uygun ve temelde birbiri ile ilişkili içerikler oluşturması gerekiyor. Güçlü bir müşteri tabanı oluşturmak için 2022’de hangi kanallarda ne tür içeriklerle konumlanacağınızı düşünmeye başlayın derim.

Hibrit etkinlikler
Pandemi ile birlikte önce ertelenen sonra iptal edilen ve en sonunda ise dijitale taşınan etkinlikler önümüzdeki dönemde yoluna hibrit olarak devam edecek. Özellikle katılımcılar açısından ulaşıma harcanan zamandan tasarruf ve ev konforunda dinlenen konuşmalardan sonra tamamen fiziksel etkinliklere dönüş zor gözüküyor. Önümüzdeki yıl pandeminin de seyri ile birlikte dileyene sanal dileyene yüz yüze görüşme fırsatı sunan hibrit etkinlikleri göreceğiz. Değerli etkinlik pazarlamacıları, organizasyonları artık hem online hem offline boyutta tasarlayacaksınız.

Sorumlu marka olmak
Giderek daha fazla tüketici tercih edeceği markaların sosyal ve çevresel sorumluluklarını yerine getirip getirmediği ile ilgileniyor. Bu eğilim markaların daha fazla sosyal sorumluluk projesine imza atmasına, sorumlu marka imajını güçlendirmesine sebep oluyor. Bu noktada bir STK ile işbirliği yapmak, hem marka imajına ve değer önerisine hem de ülke ihtiyaçlarına uygun projeler, sponsorluklar, bağışlar vb. hayata geçirmek 2022 planlarında olmalı.

Micro-influencerlerın gücünden faydalanmak
Influencer pazarlama, uzun süredir pazarlama stratejilerinin değişmez bir parçası ve öyle olmaya da devam edecek. Ancak influencerlar artık hem markalar için pahalı bir kanal haline geldiler hem de tüketiciler tarafından saygın bir bilgi kaynağı değil sıradan “reklam verenler” olarak algılanmaya başladılar. Bu nedenle, küçük ama sadık takipçi kitlesine sahip micro influencerların kıymeti giderek artıyor. 2022’de markanıza uygun mikro influencerları kullanmak fena fikir olmayabilir.

Open2DigitalMüşterilere yol gösteren bir fikir önderi olmak
Her gün belki de binlerce reklama maruz kalan tüketicilerin markanızın mesajını ayırt etmesi giderek daha da güçleşiyor. Bu noktada pek çok marka stratejilerini tüketicilerini eğitmek üzerine kurguluyor. Sürekli ürününü satmaya çalışan bir markadan ziyade tüketicilerinin ihtiyaçlarını bilen ve buna yönelik olarak onlara yardımcı olmaya çalışan, onlara yol gösteren fikir önderi bir marka olarak konumlanmak 2022 için alacağınız en iyi kararlardan biri olabilir. Zihinlerde nasıl yer etmek istediğimizi gözden geçirmek için en iyi zaman…

Marka hikayeleri oluşturmak
Kabul edelim artık hiç kimse süslü cümlelerle ürününüzün ne kadar harika olduğunu anlatmanıza aldırış etmiyor. Müşteriler artık ürününüzün çözdüğü sorunla ilgili hikayelerle ilgileniyorlar. Ürününüzü kullanan kişilerin deneyimleri, elde ettikleri sonuçlar gibi gerçek hikayeleri etkileyici şekilde anlatmak ürününüzü doğrudan satmıyor olabilir ama tüketicilerin zihnine “benim de bunu denemem lazım” fikrini yerleştiriyor. Bundan önce de önemli olan hikaye anlatıcılığı 2022’de öne çıkmak isteyen markaların gündeminde daha da çok yer alacak…

Otomasyon, otomasyon, otomasyon...
Teknoloji ilerlemeye devam ettikçe, pazarlama otomasyon araçları giderek daha popüler hale geliyor. Pazarlama otomasyonu, pazarlamacıları tekrarlayan görevleri gerçek zamanlı olarak otomatikleştirmesini mümkün kılıyor. Veri araştırma ve derlemeleri, sosyal medya gönderilerinin önceden planlaması ya da e-postalarınızı açmamış müşterilerinize önceden hazırlanmış farklı mesajları iletmek gibi işleriniz otomatize edildiğinde zamanınızı daha stratejik işlere ayırmak hayal olmaktan çıkabilir! Planınızda hangi işlerin artık otomasyon araçlarına devredilebileceğine kafa yormak koca bir yılı kurtabilecek bir hamle olabilir.

Hikâyeyi paylaşmak için:
Mar-Tech

QR Kod Pazarlama Uygulamaları

Uzun süredir hayatımızda olan ancak pandemiye dek klasik kullanım alanları dışında pek karşımıza çıkmayan QR kodlar tekrar yükselişte. Tüketicinin “temassızlık” ihtiyacı doğrultusunda restoranlarda menülere erişimden temassız ödemeye dek pek çok alanda kullanıma sunulan QR kodlar daha yaygın hale geldikçe, bunların ne olduğu ve nasıl kullanılacağına dair farkındalık da artmaya başlıyor.

Bu farkındalıkla birlikte fiziksel ve dijital dünyalar arasında bir köprü görevi gören QR kodları pazarlamada ne şekilde kullanabiliriz sorusuna alternatifler yanıtlar şunlar olarak öne çıkıyor;

  • Ürünleriniz ya da markanız ile ilgili detaylı bilgiler için müşterileri doğrudan web sitenize yönlendirmek
  • Müşterilerinizin direkt olarak sizinle iletişime geçmelerini sağlayacak şekilde telefon araması ve e-mail gönderimine yönlendirmek
  • Kurumsal uygulamanızın indirilmesini sağlamak
  • Mağaza, genel merkez gibi lokasyonlarınızı paylaşmak
  • Sosyal medya sayfalarınıza yönlendirmek, takipçi sayınızı artırmak
  • İndirim kuponu sağlamak

Kodu ne amaçla kullanacağınızı belirledikten sonraki aşama ise bu kodu nerede ve ne şekilde konumlandıracağınız. Bu konuya dair örnekler pek çok ama ben en yaratıcı fikirleri seçtim, aşağıda paylaşıyorum 👇🏻

Yemeklerinizin üzerindeki QR kodla yediklerinizin içeriğine, kalori bilgisine vb. erişim hiç fena bir fikir değil 🤔

Sizde asansör tuşlarına basınca elinizi çamaşır suyuna basmak istiyor musunuz? Görseldeki uygulama Çin’de, temassız uygulamalarını ön plana çıkaran bir otelden. Tuşlara basmak yerine asansörün yanındaki kodu okutup gitmek istediğiniz katı seçmeniz yeterli. Şöyle uygulamalar artsa da biz de kurtulsak 😊

QR kodların efendisi Çin’de yer alan Xilinshui kasabasında, 130 binden fazla ağaçtan oluşan dev QR kod ile uçakla kasabanın üzerinden geçen turistlere kasabanın tanıtım yapılıyor.

Dronelardan dev QR kod yapmak çok havalı değil mi? 😎


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

YAZARLAR

The Marketeer

Güncel pazarlama stratejileri, ilginç marka örnekleri ve az bilinenleriyle pazarlama dünyasını masaya yatırıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

lı pazarlama

The Marketeer

pazarlama

Pandemi

QR kod

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;