Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel
Dönüşüm Başlıyor
Türkiye
Menstrüel Ürünlere Erişim Hakkı

Menstrüel ürünlere erişim bir insan hakkı mıdır?

Sözün özü, evet!

İlayda Eskitaşçıoğlu

Sözün özü, evet! Menstrüel ürünlere erişim bir insan hakkıdır. Oyunbozan’ın bu sayısında, bir hukukçunun gözünden ve adaletsiz vergilendirme sorunu odağında menstrüel ürünlere erişim hakkından bahsetmek istiyorum. Konuşmamız Gerek ekibi olarak regl yoksulluğunu bir insan hakları sorunu olarak görüyoruz. Dünyada menstrüel ürünlere adil erişim ve adil vergilendirme için hak savunuculuğu oldukça yeni, fakat giderek büyüyen ve güçlenen bir hareket. Kahveler hazırsa, biraz bu mücadelenin köklerine ve dünyada olup bitenlere göz atalım, ne dersiniz?

Tarihin başından beri, regl olan bireyler regl kanamaları için bazı materyaller kullanmış, kendi yöntemlerini geliştirmişler. Antik Mısır’da yumuşak papirüs kağıdından, Hipokrat’ın yazılarına göre de Antik Yunan döneminde ise tiftikten tampon ve ped benzeri materyallerin yapıldığı biliniyor. Fakat dünya, bugün kullandığımıza benzer, endüstriyel olarak üretilen ve ticareti yapılan menstrüel ürünler ile 19. yüzyılın sonları, 20. yüzyılın başlarında tanıştı, ve bu ürünlerin kullanımı 2. Dünya Savaşı sonrası yaygınlaştı. Bu dönemden itibaren, menstrüel ürünler, on yıllarca lüks kozmetik ürünler gibi vergilendirildi.

Dönüşüm Başlıyor
Türkiye
Menstrüel Ürünlere Erişim Hakkı

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Oyunbozan Yayınını Takip Et

Toplumsal cinsiyet eşitliği. Keşke bunun için oyunbozan olmamız gerekmeseydi. Biz, oyun bozmak için konuşmayı tercih eden iki feminist doktora öğrencisiyiz. Regl yoksulluğu ve tabusu başta olmak üzere, konuşulmayan konuları konuşmaya karar verdik. Sen de Konuşmamız Gerek’tiğine inanıyorsan, artık buradayız.

0%

;