Aposto

Pazartesi, 5 Aralık 2022
Pazartesi, Aralık 5, 2022
Premium'a Yüksel

Neden Oyunbozan?

Bir ayrımcılığı fark ettiğinde ses çıkardığın için kaç kere tepki aldın? Bizden sonraki nesillerin daha az çığlık atması gereksin diye şimdi her gün Oyunbozan olmayı tercih ediyoruz.

Neden Oyunbozan?

Bahar Aldanmaz

Bir ayrımcılığı fark ettiğinde ses çıkardığın için kaç kere tepki aldın? Kaç kere kendini sorguladın ‘Ben mi abartıyorum acaba?’ diye? 'Sussam daha kolay bir hayatım mı olurdu?' diye düşündün mü hiç? Evde ve dışarıda görülmeyen emekleri sırtına yüklenmen beklendiğinde ve susmadığında ne oldu?

Selam Oyunbozan, biz birlikte çok daha güçlüyüz!

Son birkaç gündür her yerde menstrüel ürünlerin satışının bazı marketlerde yapılmıyor olması konuşuluyor. #pedyasaklanamaz diye bir de hashtag çıkıyor üstelik. 2017 yılından beri Türkiye’de regl yoksulluğu ve regl tabusu ile savaşıyoruz. Savaşmaktan kastım gerçekten savaşmak. Yeri geldi 1000 paket ped bağışı alabilmek için yüzlerce e-posta gönderdik, yeri geldi vizyonumuzun hiç uyuşmadığı insanlarla hijyenik pedi satın alamayan insanlara ulaştırabilmek için bir olduk. 2021 yılı Türkiye’de reglin bangır bangır konuşulacağı yılmış meğerse, biz bunu bilmeden 2017 yılından beri sessizce çığlık atıyoruz.

İlayda ve ben Oyunbozan feministleriz ve bu nedenle bültenimizin adını Oyunbozan koyduk. Belki aranızda bu terimin nereden geldiğini bilenleriniz vardır ama ben yine de Sara Ahmed’in ‘Feminist Bir Yaşam Sürmek’ kitabında bahsettiği 'Feminist Killjoy’ teriminden biraz bahsetmek istiyorum. Günümüzde feminist bir yaşam süren bir birey olarak günün birçok saatinde oyunbozanlık yaptığımız doğru. Kimseyi rahatsız etmeden, kabul edilmiş normlarda yaşamayı reddeden ve daha da fazlası, yapılan haksızlıklara susmadan, belki de bazen sessizce ama her gün çığlık atıyoruz çünkü. Bizden sonraki nesillerin daha az çığlık atması gereksin diye şimdi her gün Oyunbozan olmayı tercih ediyoruz. Yorgunuz ve bizim gibi feminist bir yaşam süren Türkiyeli bütün bireylerin yorgunluğunu hissediyoruz. Omuzlarımız ağrıyor, sürekli bir sürü el o omuzlardan aşağıya bastırıyor. Biz bu ağırlığı konuşarak bastırıyoruz. Konuştukça rahatlıyoruz. Oyunbozanlığımıza Oyunbozanlar ekliyoruz.

Yukarıda bahsettiğim ‘Feminist Bir Yaşam Sürmek’ kitabının son bölümünde Sara Ahmed (canım Sara Ahmed!) Oyunbozan feministler için 10 maddelik bir hayatta kalma rehberi öneriyor. Bültenimizin ilk yazısında bizi okuyan diğer oyunbozanlarla bu hayatta kalma rehberini paylaşmak istedik. Amacımız sizlerin de katkılarıyla Türkiye'deki tüm oyunbozanların deneyimlerini kapsayan bir rehber yaratmak. 

1. Kitaplar: Sana destek olan kitapları yanından ayırma. Sara Ahmed’in kütüphanesinde olan, nereye taşınırsa taşınsın yanından ayırmadığı ve bize önerdiği kitaplar şunlar;

  • The Cancer Journals by Audre Lorde
  • Feminist Theory and Talking Back by bell hooks
  • The Politics of Reality by Marilyn Frye
  • Gender Trouble, Bodies That Matter, and Precarious Lives by Judith Butler
  • Mrs. Dalloway by Virginia Woolf
  • The Mill on the Floss by George Eliot 
  • Rubyfruit Jungle by Rita Mae Brown

2. Objeler: Evinde türlü yerlerden topladığın ve özellikle sana içindeki Oyunbozan gücü hatırlatan eşyaların var mı? Sara Ahmed hepimiz için bu eşyaların farklılık göstereceğini ama aynı amaca hizmet ederek bize içimizde hissettiğimiz Oyunbozan enerjiyi hatırlattığını söylüyor. Ben bu kitabı okumadan önce çalıştığım odaya çıplak bir insan vücudu asmıştım. Ona baktıkça kendi bedenimde kapatmam ve susturmam gerektiği söylenmiş her yönümü hatırlayıp daha da hevesle yazmaya başladığımı fark etmiştim. Sizin feminist objeleriniz neler?

3. Araçlar: Aposto! ve bu bülten Konuşmamız Gerek için, İlayda ve benim için, bir araç. Regl Olmayanlar için Regl Kılavuzu gibi ürettiğimiz içerikler, sosyal medya hesaplarımız, yaptığımız araştırmalar ve konuşmalar, bunların hepsi bizim için birer araç. Senin Oyunbozan sesini duyurmak için kullandığın araçlar ne?

4. Zaman: Sanıyorum benim için en zoru bu. Zaman nereye gidiyor bazen anlamıyorum. Özellikle de sinirlendiğim anlarda. Sara Ahmed bizim gibi Oyunbozan bir yaşam süren feministlere şöyle bir öneride bulunuyor. Bazen bir konuşma esnasında veya sosyal medyada yapılan bir yorumda cinsiyetçi, ırkçı, homofobik, ableist (liste uzayıp gider) bir yorumla karşılaştığımızda kalplerimiz hızlı hızlı atıp anında cevap yazmak istiyoruz ya, anladınız mı o hissi? Hatırladınız değil mi? Sara Ahmed tam da o anda klavyeden veya ortamdan uzaklaşmamızı öneriyor. Sakinleşip sonra tekrar dönmemizi öneriyor. Bunun yanı sıra, zamanı bazen Oyunbozan olmaktan uzaklaşmamız için kullanmamız gerektiğini söylüyor çünkü gerçekten çok yorucu bir iş. İlayda da ben de birbirimizin sırtını sıvazlıyoruz bu anlarda. Tamam diyoruz sen bu hafta sadece kendine vakit ayırıyorsun, ben buradayım. 

5. Yaşam: Oyunbozan feminist bir yaşam sürmek, sürekli ciddi olmamız veya eğlenmiyor olduğumuz anlamına gelmiyor. Yaşamın güzelliğini fark etmek ve o anlarda kalmak bizim enerjimizi yenileyecek anların ta kendisi. Sara Ahmed için olduğu gibi benim için de bu enerjinin en temel taşı canım köpeğim Roma. Siz nasıl hissediyorsunuz yaşamı? Ne yaparken dengelendiğinizi hissediyorsunuz?

6. İzin Notları: Tek bir insan olarak hayatta yapabileceğimiz şeyler kısıtlı. Her şeyi, bu saçma düzeni tek başımıza değiştirmeyeceğiz. O yüzden ara vermek, kendimize izin vermek çok önemli diyor Sara Ahmed. Ben tam şu anda, bu yazıyı hemen, aceleyle bitirmem gerektiği düşüncesinden uzaklaşıp, bir kahve almaya gidip geleceğim. Geldim! Nerede kalmıştım? İzin notları. Sara Ahmed kendimize izin notları yazıp bir köşeye kaldırmamızı ve bazen bize iyi gelmeyen durumlardan çıkmak için o izin kağıtlarını kullanarak kendimize izin vermemizi öneriyor. Hayır demekte zorluk çekenlerdenseniz (ben kesinlikle öyleyim) işe yarayabilir.

7. Diğer Oyunbozanlar: Sizle benzer hisleri paylaşan, aynı yolda ilerleyen diğer Oyunbozan feministlerin desteği o kadar önemli ki. Ben, İlayda ve hayatımdaki diğer Oyunbozanlar olmadan gerçekten zor dayanırdım. İşin enteresan yanı, o Oyunbozanın sizin direkt olarak iletişime geçtiğiniz biri olmasına gerek yok. Benim var öyle Oyunbozanlarım. Uzaktan onların yaptıkları bendeki Oyunbozan enerjiye dokunuyor bir şekilde.

8. Mizah: Ben mizah sevmediğimi sanırdım. Anlamazdım, gülemezdim yani genel olarak başka bedenler ile ilgili yapılan şakalara. Eleştirirdim. Ama diğer Oyunbozanlarla kendi aramızda ve daha çok kendimiz ve ataerkil sistemle dalga geçtiğimiz mizah anları var ki, hiçbir şeye değişmem. İlayda ile aramızda geçen bir Whatsapp konuşmasını tam bu noktada sizinle paylaşmak istiyorum. Dışarıdan her işe yetişen, her şeyi yapmaya çalışan iki Oyunbozan feministin mizahı da böyle oluyor.

[5:42 PM, 4/6/2021] Bahar: ah ben kendimi minik bir b*k gibi hissediyorum

[5:42 PM, 4/6/2021] Bahar: gercekten

[5:42 PM, 4/6/2021] Bahar: hani gelin mi olam

[5:42 PM, 4/6/2021] Bahar: is mi yapam

[5:42 PM, 4/6/2021] Bahar: doktora mi yapam

[5:43 PM, 4/6/2021] Ilayda: 7/24 MOOD

[5:43 PM, 4/6/2021] Bahar: romaya mi bakam

[5:43 PM, 4/6/2021] Ilayda: LOOOOL is mi yapam doktora mi yapam mezar tasimiza yazilsin

[5:43 PM, 4/6/2021] Bahar: HAHAHAHAHAHAHAHA

9. Duygular: Sara Ahmed duygularımızı da bu hayatta kalma rehberimize eklememiz gerektiğini söylüyor. O kadar güzel anlatmış ki burayı, ben yorum eklemeden yalnızca çevireceğim.

‘Sadık ve neşeli olmamız gerektiği emrini reddettiğimiz zaman ister istemez duygularımız açığa çıkıyor. Çok yoğun hissettiğimiz anlarda bile bazen tam olarak ne hissettiğimizi bilemeyebiliyoruz. Tüm bu yoğun duyguları hayatta kalma rehberinize koyun ve kulak kesilin size o duygular tam olarak ne yaptırıyorlar?’

10. Bedenler: Bedenimiz bize çok şey söylüyor ve Oyunbozan olarak onu dinlememiz çok önemli. Sara Ahmed bahsetmese de Konuşmamız Gerek ekibi olarak biz buraya menstrüasyon döngümüzü ve cinsellik deneyimlerimizi dinlemeyi de eklerdik. Onunla ne kadar konuşuyoruz? Ne kadar farkındayız neye ihtiyacı olduğunun?

Şimdi bu 10 maddeyi düşün ve senin için hazırladığımız bu tabloyu ister Instagram ister Twitter'da bizi etiketleyerek paylaş. Sara Ahmed’in önerdiklerine biz Türkiyeli Oyunbozan feministler olarak ne eklerdik? Bizim hayatta kalma yöntemlerimiz neler? Hadi hep beraber yazalım.

Bülteni beğendiniz mi?

Arşive Ekle

Okuma listesine ekle

Paylaş

Oyunbozan Yayınını Takip Et

Toplumsal cinsiyet eşitliği. Keşke bunun için oyunbozan olmamız gerekmeseydi. Biz, oyun bozmak için konuşmayı tercih eden iki feminist doktora öğrencisiyiz. Regl yoksulluğu ve tabusu başta olmak üzere, konuşulmayan konuları konuşmaya karar verdik. Sen de Konuşmamız Gerek’tiğine inanıyorsan, artık buradayız.

0%

;