aposto-logo
TR
TREN
Bugünkü Destekçimiz

Öfkeye sahip çıkmak

"Gerçek" halk olmayı nasıl başarabiliriz?
14 Şubat - Öğretmen Ağı - Gündem
Öğretmen Ağı ile birlikte

Doğal afetler ve acil durumlar sonrası öğretmenin iyi olma hâli "Türkiye'yi etkileyen depremler sonrası bölgede bulunan öğretmenlerle iletişim hâlindeyiz. İhtiyaçları, imkânlar dahilinde doğru kaynaklarla buluşturabilmek için çalışıyoruz. Birlikteliğimizden aldığımız güç ve dayanışmayla içinde bulunduğumuz zor günleri atlatabilmeyi diliyoruz." -Öğretmen Ağı Doğal afetler ve acil durumlar sonrasında yaşanan süreçlerde eğitimin öznesi ve özellikle çocuğun iyi olma hâline önemli etkisi olan öğretmenlerin iyi olma hâlinin gözetilmesi oldukça kritik. Öğretmenler arası iş birliği için alan ve kaynak yaratmak ve öğretmenler arası bilgi paylaşımı, karşılıklı güven ve destek gibi konularda hareket geçmek son derece önemli. Önümüzdeki süreçte, öğretmenlerin bir araya gelerek kendi iyi olma hâllerini tartışabildikleri, kapsayıcı bir biçimde ihtiyaçlarını, önceliklerini ve yol haritalarını belirleyebildikleri ortamlar oluşturmak; birçok yönden eğitim süreç ve çıktılarını etkileyen öğretmenin iyi olma hâline katkı sunacaktır. Öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve iş birliği ağı olan Öğretmen Ağı , yaşanan depremler sonrasında yine öğretmenler adına değil öğretmenlerle, öğretmenin iyi olma hâline katkı sunan çalışmalara devam edeceğini paylaşarak; çocukların güvende hissetmesi, umut geliştirmesi, sosyal, fiziksel ve duygusal desteğe erişmesi, yaşanan travmatik durum için birey veya topluluk olarak yalnız olmadığını ve kendisine destek olunacağını hissetmesi için öğretmenler ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla çalışacağını ve çalışmaya devam edeceğini aktarıyor. Öğretmen Ağı ’nın gelecek çalışmalarından haberdar olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilir ve Ağ’a dahil olabilirsiniz .

Daha fazlasını öğren

Honore Daumier, The Uprising, 1848

Honore Daumier, The Uprising, 1848

Her afette yıkımın ardından gelen milat talebi ve daha sonra bir şekilde unutulan öfke döngüsünü kırmadan hayatımızda yapısal bir değişiklik olmayacağının, aksine yeni felaketleri bekleyen kurbanlar olarak devam edeceğimizin farkına varmamız gerek. Bu en klişe kullanımla hafıza ya da belleğe dair bir şey değil, bizzat somut gerçeklikteki ısrarlı taleple ilgilidir. Ve aynı zamanda öfkeye sahip çıkmakla...

Ekin Tümer de aşağıdaki yazısında bize popülist siyasetle parçalara ayrılan ve doğru-yanlış ikiliğine sıkıştırılmış halk tanımının yeniden bütünlüğünü kazanması için nelere ihtiyacı olduğunu kısa ama etkileyici bir çerçeveyle anlatıyor. Umut ve öfke arasında gelecekte ısrar eden bir ihtiyaca dikkat çekiyor.

-Enes

Angst

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

Bugünkü Destekçimiz

Doğal afetler ve acil durumlar sonrası öğretmenin iyi olma hâli


"Türkiye'yi etkileyen depremler sonrası bölgede bulunan öğretmenlerle iletişim hâlindeyiz. İhtiyaçları, imkânlar dahilinde doğru kaynaklarla buluşturabilmek için çalışıyoruz. Birlikteliğimizden aldığımız güç ve dayanışmayla içinde bulunduğumuz zor günleri atlatabilmeyi diliyoruz."

-Öğretmen Ağı

Doğal afetler ve acil durumlar sonrasında yaşanan süreçlerde eğitimin öznesi ve özellikle çocuğun iyi olma hâline önemli etkisi olan öğretmenlerin iyi olma hâlinin gözetilmesi oldukça kritik. Öğretmenler arası iş birliği için alan ve kaynak yaratmak ve öğretmenler arası bilgi paylaşımı, karşılıklı güven ve destek gibi konularda hareket geçmek son derece önemli. 

Önümüzdeki süreçte, öğretmenlerin bir araya gelerek kendi iyi olma hâllerini tartışabildikleri, kapsayıcı bir biçimde ihtiyaçlarını, önceliklerini ve yol haritalarını belirleyebildikleri ortamlar oluşturmak; birçok yönden eğitim süreç ve çıktılarını etkileyen öğretmenin iyi olma hâline katkı sunacaktır.

Öğretmenlerin, meslektaşları ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla bir araya gelerek güçlendiği bir paylaşım ve iş birliği ağı olan Öğretmen Ağı, yaşanan depremler sonrasında yine öğretmenler adına değil öğretmenlerle, öğretmenin iyi olma hâline katkı sunan çalışmalara devam edeceğini paylaşarak; çocukların güvende hissetmesi, umut geliştirmesi, sosyal, fiziksel ve duygusal desteğe erişmesi, yaşanan travmatik durum için birey veya topluluk olarak yalnız olmadığını ve kendisine destek olunacağını hissetmesi için öğretmenler ve farklı disiplinlerden kişi ve kurumlarla çalışacağını ve çalışmaya devam edeceğini aktarıyor.

Öğretmen Ağı’nın gelecek çalışmalarından haberdar olmak için bu bağlantıyı ziyaret edebilir ve Ağ’a dahil olabilirsiniz.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Angst

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

YAZARLAR

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İLGİLİ OKUMALAR

0%

;