aposto-logo
TR
TREN
Bültenler
Radyo
Üyelik

Bültenler

Radyo

Aposto Üyelik

Aposto Hakkında

Kategoriler

Özgürlük Gündemi

Özgürlük Araştırmaları Derneği'nin hazırladığı Özgürlük Gündemi, Türkiye’nin hukuk devleti, ekonomi, siyaset ve sivil toplum gündemine ilişkin vakıaların değerlendirildiği, iki haftada bir pazartesi günü yayımlanıyor.

Son Hikâyeler

Bülten Sayıları

Hakkında

Anayasa Mahkemesi'nin Geleceği

Diğer yargı organları AYM kararına uymayı açıkça reddediyor ve hükümet çözüm olarak AYM’nin yetkilerini kısıtlamak için hazırlıklar yapıyor. Eğer sözü edilen değişiklik yasalaşırsa AYM hukuken kapatılmasa da, öyle görünüyor ki, fiilen tabutuna son çivi çakılmış olacaktır.

Ali Rıza Çoban

·

25 Mar 2024

Yerel Seçimlere Doğru TRT

TRT’yi tarafsızlığa çağıran bu çabaların maalesef sonuçsuz kaldığını gözlemliyoruz. İktidar partisi ve tesiri altındaki kamu kurumları bu yaklaşımlarıyla seçim kampanya sürecinin adil bir süreç olmasını engellemektedirler.

Ömer Faruk Şen

·

25 Mar 2024

Ekmek ve Simit Fiyatlarının Belirlenmesinde Yeni Dönem

Öte yandan fiyat kontrolü nedeniyle kâr marjlarını korumak isteyen veya sabit gelir beklentisi altındaki üreticiler, tüketicilere daha az seçenek ve kalitesiz ürünler sunabilir. Her ne kadar TESK genelgesine göre içli simit, kaşarlı simit, zeytinli simit, tereyağlı simit gibi mamulleri kapsamıyor olsa da, geleneksel anlamdaki simidin kalitesinde yine de bir düşüş yaşanabilir.

Ömer Faruk Şen

·

25 Mar 2024

AK’nin, Türkiye'de İfade Özgürlüğüne İlişkin Memorandumu

Türkiye’de gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve sivil toplumun sistemik baskıya maruz kaldığı ve hukuki yaptırım tehdidi altında hasmane bir ortamda faaliyetlerini yürüttükleri ve ifade özgürlüğünün tehlike altında olduğu vurgulanıyor. Gazetecilerin, hukuki baskıların yanı sıra fiziki saldırılara ve hükümet kontrolündeki medyanın karalama kampanyalarına maruz kaldığına da dikkat çekiliyor.

Ali Rıza Çoban

·

11 Mar 2024

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Son Seçimim' dedi

Erdoğan’ın bu söyleminin gerçek niyetini mi yansıttığını yoksa yerel seçimlere yönelik bir strateji mi olduğunu henüz bilemiyoruz. Bilindiği üzere Erdoğan daha önceki yıllarda da benzer söylemler geliştirmişti. Son adaylığının da anayasaya aykırı olduğu birçok hukukçu tarafından belirtilmesine rağmen Erdoğan herhangi bir engelle karşılaşmadan aday olabilmişti.

Ömer Faruk Şen

·

11 Mar 2024

Türkiye’de Seçim Maratonu ve Seçim Ekonomisi (I)

Türkiye bir ekonomik kriz içerisindeyken de seçim yaptı, her şey yolunda görünürken de seçim yaptı.

Enes Özkan

·

11 Mar 2024

8. Yargı Paketi Ne Getiriyor?

İlk olarak usul kanunlarında yapılan değişikliklerle istinaf ve temyiz başvuru süreleri yeknesak hale getiriliyor. Bu süreler gerekçeli kararın tebliğinden itibaren başlayacak ve iki hafta olacak. Bu düzenlemenin olumlu olduğu ve uygulamadaki bazı sıkıntıları ve tereddütleri gidereceği söylenebilir.

Ali Rıza Çoban

·

26 Şub 2024

Gezi Davası Sanıklarının Yeniden Yargılanması Devam Ediyor

Gezi davası, başından itibaren, adil yargılanma hakkının ve ifade özgürlüğünün politik saiklerle nasıl gölgelenebileceğinin canlı bir örneğini teşkil etmiştir.

Ömer Faruk Şen

·

26 Şub 2024

Kripto Yasasında Son Düzlük

Seçimden sonra, Türkiye’de yasa koyucuyu piyasa ve ekonomik hareketlilikleri doğrudan ilgilendirecek bir hassas terazi bekliyor. Şimdilik ise bu hassas terazinin doğru tartmasını beklemekten başka yapabileceğimiz fazla bir şey yok.

Çağın T. Eroğlu

·

26 Şub 2024

TBMM Anayasaya Uymamayı Tercih Etti!

Anayasanın bütün devlet kurumları tarafından bu derece hoyratça ihlal edilmesi anayasanın geçerliliğini sorgulanır hale getirmiştir. Bu hukuksuzluklar rejimin keyfiliğini giderek perçinlemektedir.

Ali Rıza Çoban

·

12 Şub 2024