aposto-logoCuma, 31 Mart 2023
aposto-logo
Cuma, Mart 31, 2023
Premium'a Yüksel

❌ Activision Blizzard'da son durum

Ayrılıklar ve cancel kültürü.

Activision Blizzard skandalının ortaya çıkmasından bu yana neredeyse 1 ay geçti. Geçtiğimiz bu dönem boyunca ortaya çıkan yeni detaylar, grev ve yetkililerden gelen açıklamalar olayların ateşini körüklemişti. Peki son sayıda değindiğimiz olaylardan bu yana neler oldu?

  • Öncelikle dava hala devam ediyor. Hatta mevcut davayı takiben şirketin yatırımcıları "iş yeri kültüründeki sorunların açıklanmadığı" gerekçesiyle yeni bir dava daha açtı.
  • Activision Blizzard CEO'su Bobby Kotick birtakım açıklamalarda bulundu. "Böyle şeylere bizde yer yok, araştıracağız ve aksiyon alacağız." temalı bu açıklama ne hayranlarını ne de yatırımcıları tatmin etti.
  • Blizzard başkanı J. Allen Brack 15 yıl sonra şirketten ayrıldığını açıkladı.
  • Blizzard İK yöneticisi Jesse Meschuk istifa etti. Şirketin İK departmanı çalışanlarını koruyamadığını ve ortaya çıkan endişeleri gideremediği için eleştiriliyordu.
  • Activision Blizzard, Diablo 4 ve World of Warcraft üzerinde çalışan 3 geliştiriciyi işten çıkardı.
  • Kellog, State Farm ve Coca-Cola gibi firmalar Blizzard'ın e-spor tunuvası için sponsorluğunu çektiğini açıkladı.

Konuyla ilgili her hafta yeni bir gelişme ortaya çıkarken tüm bu olaylar sırasında Blizzard'ın oldukça büyük olan hayran kitlesinde de büyük bir hayal kırıklığı yaşanıyor. Bir Blizzard oyununa girerken kendini kötü hissettiğini ve bir daha Blizzard oyunu oynamayacağını söyleyenlerin sayısı artarken tüm bu olayların bütün bir şirkete yıkılmaması gerektiğini düşünen ve Blizzard'ın bir cancel kültürüne maruz kalmasını anlamsız bulanlar da var.

Öyle ya da böyle oyuncular tarafında da bir rahatsızlık olduğu aşikâr. Şirkete olan bağlılığı ve tutkusuyla bilinen Blizzard kitlesi tüm bu olanlardan sonra metanetini koruyup gönül koydukları bu markanın küllerinden doğmasını umacak gibi görünüyor.


Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Activision Blizzard

Bobby Kotick

Blizzard

Jesse Meschuk

Activision

Diablo 4

World of Warcraft

Coca-Cola

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🔫 Los Santos sokaklarına geri dönüş #26

Yayın & Yazar

Ludens

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri, en fiyakalı item'lar ve amansız bölüm sonu canavarları...

;