aposto-logo
TR
TREN

Çekirdeksiz espressoyla kahvede sürdürülebilirlik hedefi

Arabica içermeyen espressoyu daha sürdürülebilir bir alternatif olarak sunan girişim, yeni ürün inovasyonunu desteklemek için ihtiyacı olan yatırım desteğini buldu.
Çekirdeksiz espressoyla kahvede sürdürülebilirlik hedefi

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Atomo Coffee, kahveyi sürdürülebilir kılmak ve ürünü çekirdeksiz kahveyle gitgide kötüleşen küresel kahve arzının "2050 sorununu" engellemek için çabalıyor. Markanın kahvesi, kahve benzeri bir içecek elde edebilmek için kahveyle aynı moleküler yapıdaki ileri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak, "tersine mühendislik" yoluyla üretiliyor. Piyasaya sürülen çekirdeksiz espresso, diğer bileşenlerin yanı sıra hurma çekirdeği, ramon tohumları, ayçiçeği çekirdeği özü, bezelye proteini, guava, kabartma tozu ve kafeinsiz yeşil çaydan kalan kafeinden oluşuyor. 

  • Neden? Atomo, ürününün geleneksel kahveye göre %93 daha az emisyona neden olduğunu ve %94 daha az su kullandığını belirtiyor. Atomo Baş İşletme Sorumlusu Ed Hoehn, "Büyük kahve şirketlerinden bazıları 2050 yılının öngörülen sorunu olarak Arabica çekirdeğinin tedariğinde %50-80 arasında bir azalma olacağından bahsediyor. Tat profilleri, maliyet ve tüketicilerin ürün temini gibi konuları göz önünde bulundurduğumuzda çekirdeksiz kahve büyük bir etkiye sahip olacak" dedi.
  • Neden önemli? Güney Amerika, Afrika ve Asya'da artan sıcaklıklar, kahve yetiştirmeye uygun arazileri, 2050 yılına kadar yarı yarıya azaltabilir. 2021 Tufts Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, kahvenin tadının artan sıcaklıklardan ve atmosferdeki yüksek miktardaki karbondioksitten etkilendiğini ortaya çıkardı. Hoehn, "Kendimizi kahvenin yerini alacak bir konumda görmüyoruz. Ancak yakın gelecekte arzın azalması ve talebin artmasının yaratacağı uçurumda bir çözüm olduğumuzu düşünüyoruz” dedi. Hoehn, Atomo’yu 200 milyar dolarlık kahve endüstrisine daha sürdürülebilir bir alternatif olarak konumlandırıyor.
  • Detaylar: Jim Beam ve Maker's Mark’ı üreten içecek firması Suntory Holdings, Atomo'ya yatırım yaptığını duyurdu. Atomo, ürünlerini perakende mağazalarından önce kahvehanelerde satmaya odaklanıyor. Ayrıca şirket, Keurig kapsülleri, içime hazır ürünler ve evde öğütülebilen çekirdeksiz kahve gibi kahve temelli bir dizi yeni ürün geliştirmeyi hedefliyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

sşdlvmd

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #35 The Bear'in 3. sezonu geliyor

apéro gazete'de bu hafta: Duygu Beypınar, İskoçya'da Diageo bünyesindeki “premium” viskilerin üretim operasyonlarının başına getirildi. Starbucks CEO'su protestolara yanıt olarak "İnsanlığın yanındayız" açıklamasında bulundu.

27 Ara 2023

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;