aposto-logo
TR
TREN

Türkiye’nin yeni viskisi Project W duyuruldu

İlk viski Glenturret Ruadh Maor, Türkiye'nin ardından İngiltere'de piyasaya sürülecek.
Türkiye’nin yeni viskisi Project W duyuruldu

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Türkiye'nin ilk bağımsız şişeleyicisi KA İçecek, İskoçya'daki damıtma tesislerinde şişelenen ve yaşı belirtilmeyen viskilerden oluşan The Project W serisini başlattı. Project W'nin şişelemedeki misyonunun fıçı yaşı yerine kaliteye odaklanmak olduğunu belirten şirket, Türkiye'nin ilk bağımsız şişeleme projesi olma iddiasını taşıyor.

  • Neden? Şirket tarafından piyasaya sürülen ilk viski Glenturret Ruadh Maor önce Türkiye'de, ardından İngiltere'de piyasaya sürülecek. %55,8 fıçı mukavemetinde elle doldurulan bu viskiden yalnızca 288 şişe üretildi. Viski fıçıları Meleklerin Payı isimli ilk Türkçe viski blogunun yaratıcısı, viski yazarı ve Quaich'in Bekçisi* unvanlı Burkay Adalığ tarafından seçiliyor.
  • Ne dedi? Burkay Adalığ, “Bu proje için İskoçya'da birkaç fıçı numunesi aldım ve farklı bölge ve tarzlardan en iyi fıçıları bulmaya çalıştım. Yıllar önce ziyaret ettiğim ve viski yazarı olma tutkumu ateşleyen ilk içki fabrikası olan Glenturret’ten benim için yeri önemli olan bir içki fabrikasıyla çıkış yapmak istedik" dedi.
  • Arka plan: Türkiye, viski tüketiminde en yüksek büyüme rakamlarına sahip ülkeler arasında. Küresel piyasalarda yaşanan bazı olumsuz etkilere rağmen Türkiye'ye viski ihracatı hacim olarak %14,6, değer olarak ise %26,5 artarak 75,2 milyon dolara ulaştı.
  • Detaylar: KA İçecek, Türkiye'den beş girişimci tarafından kuruldu. Kuruculardan Kutay Köse, ilk projeleri Project W’nin ardından zamanla diğer premium alkollü içkileri de Türkiye ve dünya pazarına sunmayı planladıklarını belirtti.

(*) Quaich'in Bekçisi, İskoç viski endüstrisinin, İskoç viskisini üreten veya tanıtan kişilerin “olağanüstü bağlılığını takdir etmek” amacıyla oluşturduğu bir unvan.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

İskoçya

The Project W

Türkiye

Glenturret

İngiltere

Viski

Meleklerin Payı

Burkay Adalığ

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ Türkiye’nin yeni viskisi, Mars'ta mısır

apéro gazete'de bu hafta: Güney Kore'de köpeklerin hayvansal gıda temini için yetiştirilmesi yasaklandı. Nebraska-Lincoln Üniversitesi'nden profesörler Mars'ta mısır yetiştirmek üzere çalışmalara başladı.

10 Oca 2024

apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;