aposto-logo
TR
TREN

A Plague Tale: Innocence

Çok uzun zamandır oynamak istediğim ancak bir türlü vakit bulamadığım A Plague Tale: Innocence beni hikayesi ve atmosferi ile mest etti.

Çizgisel ilerleyen ve hikayesi ile önce çıkan oyunları seven oyuncuların, serinin ikinci oyunu olan A Plague Tale: Requiem çıkmadan bu oyuna acilen bir şans vermeleri lazım.

Uzun Süredir Aradığım Oyunu Buldum

A Plague Tale: Innocence uzun süredir beklediğim ancak bir türlü oynamaya fırsat bulamadığım bir oyun olmasına karşın beni çok şaşırttı. Oyunun güzel olduğunu ve başardıklarını okumuş ve dinlemiştim ancak beni bu kadar mutlu edeceğini hiç düşünmemiştim. Oyunumuz 1348 yılında Fransa'da geçiyor. Kara vebanın bütün ülkeyi paramparça ettiği topraklarda Amicia ve Hugo kardeşlerin hikayesine tanıklık ediyoruz. Oyunun hikayesi çok hızlı başlıyor ve soluklanmanıza kesinlikle izin vermiyor. Hikayeye baktığım zaman bazen tahmin edilebiliyor olsa da kesinlikle beni tatmin etti. Vebanın ve İngiliz askerleri ile yapılan savaşların verdiği zarar atmosfere çok iyi yedirilmiş. Çevre tasarımı olsun, kullanılan renk paletleri olsun gerçekten çok başarılı. Hatta atmosfer o kadar iyi ki bazen gerçekten sizi o döneme alıp götürmeyi başarıyor. Bunların üstüne o döneme uygun muazzam ötesi müzikler de eklenince oyunu nefes almadan bitirdim desem yeridir. Benim için bir oyunun hikayesini efsane yapan ve atmosferini oyuncuya gerçekten yansıtan en önemli şey kullanılan müziktir. Müziklerin hepsi doğru yerde ve şekilde kullanılmış. Oyunu oynayamayacak olsanız bile orijinal müzik listesine buradan ulaşıp bir fırsat vermenizi öneririm.

A Plague Tale: Innocence War

İkinci Oyuna Geliştirilmesi Gereken Özellikler

Oyunu yeterince övdüğümü düşünerek biraz da eksiklerinden bahsetmek istiyorum. Oyun gizlilik ve saklanarak ilerleme üstüne kurulmuş olsa da elimizde bir silah mevcut. Aslında tam olarak silah demek doğru olmaz çünkü bir sapanla oynuyorsunuz. Bu oyuna farklı bir hava katsa da bir süre sonra aksiyonlardan sıkılmama sebep oldu. Bu sapan ile birlikte düz taş atmaktan daha fazlasını yapabiliyorsunuz ancak yine de bu yeterli gelmiyor. Gelelim oyunun bence en kötü kısmına. Yapay zeka inanılmaz kötü. Düşmanların önünde dursanız bile sizi görmeleri en az on saniye sürüyor. Size acayip yavaş ve tek tek saldırıyorlar. Arkalarından takip ederken sizi kesinlikle fark etmiyorlar ve dövüşlerde çok başarısızlar. Arkadaşlar siz askere alınmışsınız, eğitilmişsiniz, zırh kuşanmışsınız gerçekten elinde sapanla gezen bir kızı yenemiyor musunuz? Bu kız daha dün ağaçtan elma vurmaya çalışıyordu. Bunun yanında fareleri saymazsak sadece 4 ya da 5 çeşit düşman var .Bu aksiyonun temposunu oldukça düşürüyor ve tek düze hale getiriyor.  

A Plague Tale: Innocence Hugo

İkinci Oyuna Karşı Olan Beklentilerimi Yükseltti

Serinin ikinci oyunu çoktan duyuruldu hatta bir tanıtım videosu yayınlandı. 2022 yılında çıkacağı söylense de tam bir tarih henüz verilmediği için ben 2023 yılına sarkacağını düşünmekteyim. İlk oyun zaten çok başarılıydı. Hikayeyi, müzikleri ve atmosferi aynı seviyede tutsalar ben mutlu olurum. Fare mekaniği çok güzel çalışıyordu. Bu konuda da üstüne bir şey koymaları gerektiğini düşünmüyorum. Bu konuların dışında yapay zeka kesinlikle geliştirilmeli ve düşman çeşitliliği arttırılmalı. Boss savaşları biraz daha zor hale getirilirse tadından yenmez. Tanıtım videosundan gördüğüm kadarıyla gizlilik unsurları arttırılmış ve silah olarak arbalet kullanmaya başlamışız. Bu da demek oluyor ki oyunun yapımcıları eksiklerinden ders almışlar ve oyunu gerçekten geliştirmeye çalışmışlar. Umarım adını efsaneler arasına yazdıran bir oyun ile karşılaşırız çünkü oyunun yapımcılarının bunu hak ettiğini düşünüyorum.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

Yapay zeka

A Plague Tale: Requiem

Plague Tale: Inn

Fransa

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

🗡️🛡️Oooh, Elden Ring...

Haşmetli Elden Ring, Steam yolcusu Game Pass, Fareler ve İnsanlar: "A Plague Tale: Innocence"

28 Şub 2022

YAZARLAR

Mehmet Altuntaş

Game Lover, Content Writer

İLGİLİ OKUMALAR

;