aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

AB 200 milyar avroluk Rus varlığını dondurdu

Avrupa Birliği, Rusya - Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya Merkez Bankasına ait yaklaşık 200 milyar EUR'luk varlığı dondurduğunu duyurdu.

Avrupa Birliği, Rusya - Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya Merkez Bankasına ait yaklaşık 200 milyar EUR'luk varlığı dondurduğunu duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand “AB, Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararın bedelini ödemesi hedefine bağlı kalmayı sürdürüyor. Bu sebeple Rus varlıklarını dondurmanın yollarını keşfetmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

💉 Hatırlatma dozu: Geçtiğimiz aylarda Brüksel'de konuşan Avrupa Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders, Rus varlıklarını bloke etmenin ilk adım olduğunu, ikinci adımın ise işlenen suçların belirlenmesi ile el koyma süreci olduğunu söyleyerek, "Her türlü suçun bütün faillerinin adalet önüne çıkarılmasından ve Rusya'nın Ukrayna'daki yıkımın yeniden inşası ile zararın tazmini için ödeme yapmasından emin olmak istiyoruz" demişti.

  • Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmasında, Rusya'nın 640 milyar USD'lik altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık 300 milyar USD'lik kısmının dondurulduğunu hesapladıklarını açıklamıştı.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🏦 PPK'dan beklenen karar

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

;