aposto-logo
TR
TREN

AB 200 milyar avroluk Rus varlığını dondurdu

Avrupa Birliği, Rusya - Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya Merkez Bankasına ait yaklaşık 200 milyar EUR'luk varlığı dondurduğunu duyurdu.

10 Nisan - Yatırım Finansman - Exante
Yatırım Finansman ile birlikte

Yatırım Finansman 'da YF Yüzyüze ile görüntülü görüşme yaparak kolayca hesabınızı açabilir ve sermaye piyasalarında anında işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Avrupa Birliği, Rusya - Ukrayna savaşının başlangıcından bu yana Rusya Merkez Bankasına ait yaklaşık 200 milyar EUR'luk varlığı dondurduğunu duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Christian Wigand “AB, Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararın bedelini ödemesi hedefine bağlı kalmayı sürdürüyor. Bu sebeple Rus varlıklarını dondurmanın yollarını keşfetmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

💉 Hatırlatma dozu: Geçtiğimiz aylarda Brüksel'de konuşan Avrupa Komisyonu'nun Adaletten Sorumlu Üyesi Didier Reynders, Rus varlıklarını bloke etmenin ilk adım olduğunu, ikinci adımın ise işlenen suçların belirlenmesi ile el koyma süreci olduğunu söyleyerek, "Her türlü suçun bütün faillerinin adalet önüne çıkarılmasından ve Rusya'nın Ukrayna'daki yıkımın yeniden inşası ile zararın tazmini için ödeme yapmasından emin olmak istiyoruz" demişti.

  • Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmasında, Rusya'nın 640 milyar USD'lik altın ve döviz rezervlerinin yaklaşık 300 milyar USD'lik kısmının dondurulduğunu hesapladıklarını açıklamıştı.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

🏦 PPK'dan beklenen karar

Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler dahilinde %8,5’te sabit tuttu. Karar metninde de kayda değer bir değişim söz konusu değil.

26 May 2023

Reuters

YAZARLAR

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;