aposto-logo
TR
TREN

Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi

Yarım kaldığı yerden, G'den Z'ye İstanbul Ansiklopedisi.
Başka Kayda Rastlanmadı: Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi

  • Nedir? Sergi. Başka Kayda Rastlanmadı, Reşad Ekrem Koçu’nun ömrünün büyük kısmını adadığı İstanbul Ansiklopedisi’nin yayımlanmamış bölümlerine ışık tutuyor.
  • Nerede? Salt Galata
  • Ne zaman? 29 Ekim’e kadar
  • Neden gitmeli? 19. ve 20. yüzyıl İstanbul’una farklı bir bakış açısı kazanacağımız bir arşiv çalışması sanatseverlerle buluşuyor.
  • Not almalı: Salt’ın İstanbul Ansiklopedisi üzerine Kadir Has Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü arşiv ve araştırma projesi, 2018 yılında Salt Araştırma ve Programlar Eski Direktörü Meriç Öner ile mimar-akademisyen Arzu Erdem tarafından başlatılmıştı. Projenin meyvelerinden biri olan sergi; mimarlık tarihçisi Bülent Tanju, araştırmacı Cansu Yapıcı, Salt’ın programlar sorumlusu Gülce Özkara ve arşiv uzmanı Masum Yıldız tarafından, Emirhan Altuner’in tasarım ve prodüksiyondaki emekleri ve Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle hazırlandı. Ayrıca sanatçı Cem Dinlenmiş, İstanbul Ansiklopedisi’nden yola çıkarak yaptığı illüstrasyonları ile projeye katkıda bulundu.

    Tarihçi ve romancı Reşad Ekrem Koçu (1905-1975) hayattayken ancak G harfine basılabilmiş İstanbul Ansiklopedisi’nin Z harfine kadarki ciltlerinin tasarım aşamasında kalan maddelerini arşiv malzemeleri üzerinden takip eden sergi, adını ansiklopedideki kimi maddelerin sonunda yer alan “hakkında başka kayda rastlanmadı” ibaresinden alıyor. İstanbul’un “muazzam kütüğünü” çıkarma amacıyla yola çıkmış yazarın peşinden giden Başka Kayda Rastlanmadı, mekân ve muhteva uyumunu Salt Galata’nın katlarına yayılırken malzeme seçkisini Galata semti etrafında kurgulanan çerçevesiyle sağlıyor.

    Kadir Has Üniversitesi’nin yaklaşık 40 bin ögelik bir belge grubu hâlinde devraldığı arşivin dijital ortama aktarılarak çevrimiçi erişime açılacağını ve çeşitli disiplinlerden araştırmacıların katkılarıyla hazırlanan bir e-yayın ile sergi kapsamında gerçekleşecek çeşitli etkinliklerin bizi beklediğini de ekleyelim.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

NEREDE YAYIMLANDI?

İstanbul Sergi Rehberiİstanbul Sergi Rehberi

BÜLTEN SAYISI

ÜYELERE ÖZEL

📚 Başka Kayda Rastlanmadı, Infatuation

Şehrin kültür-sanat gündeminde Başka Kayda Rastlanmadı, SSM'de Türk Resmi Konuşmaları, İstanbul Modern'in açılışı ve dahası var.

27 May 2023

Bkz., Cem Dinlenmiş, 2023 | Fotoğraf: Mustafa Hazneci / Salt

YAZARLAR

İstanbul Sergi Rehberi

Şehri saran yepyeni sergiler, kimi eserleri görmek için son şanslar, performanslar, kültür-sanat projeleri, atölyeler, sanat dünyasından gelişmeler, nitelikli incelemeler ve söyleşilerden oluşan bir seçki.

İLGİLİ OKUMALAR

;