Catherine'in entrikaları, Hürmüz'ün kocaları

26 Mayıs haftasında dijitalde yayınlanan film ve dizilerden öne çıkanlar.

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

The Great, 2020 - ...
Yaratıcı: Tony McNamara
Nerede izleyebilirsin? 
TOD'da

Son dönemde en sevdiğim dizilerden biri, The Favourite filminin yaratıcılarının imzasını taşıyan, mizah anlayışı ve atmosferiyle de onun izinden giden dönem komedisi The Great. Elle Fanning ve Nicholas Hoult’u buluşturan dizi; hiç tanımadığı, dilini ve kültürünü bilmediği Rusya’ya gelin giden Catherine’in namıdiğer Çariçe Katerina’nın entrikası bol Rus sarayındaki yükselişini konu alıyor. Dizinin geçtiğimiz haftalarda ülkemiz dışında Hulu’da başlayan üçüncü sezonunu, Türkiye’de her cuma yeni bir bölümle TOD’da yayınlanacak.

7 Kocalı Hürmüz | Kaynak: MUBI

7 Kocalı Hürmüz, 2009
Yönetmen: Ezel Akay
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

MUBI, geleneksel anlatıları ve halk öykülerini postmodern bir estetikle dönüşüme uğratan Ezel Akay’ın filmlerini göstermeye bu hafta 7 Kocalı Hürmüz ile devam ediyor. Sadık Şendil’in klasikleşmiş tiyatro eserinden uyarlanan özgün müzikal, eril kalıpları yıkan, masalsı, mizahî tonuyla dikkat çekiyor. Birbirlerinden habersiz, her biri bambaşka karakterlere sahip 6 adamı idare etmeye çalışırken yedinci birine göz diken Hürmüz’ü Nurgül Yeşilçay canlandırıyor. Rengârenk ve eğlenceli müzikalin şarkılarıyla coşmaya hazır ol.

Cléo from 5 to 7 | Kaynak: MUBI

Cléo from 5 to 7 / Cléo Beşten Yediye, 1962
Yönetmen: Agnès Varda
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Fransız Yeni Dalgası’nın gözbebeği Agnès Varda’nın en sevdiğim filmi aynı zamanda onun sinemasıyla tanıştığım filmiydi: Cléo from 5 to 7 / Cléo Beşten Yediye. Popüler ve alımlı şarkıcı Cléo, ölümcül bir hastalığa yakalandığından şüpheleniyor ve test sonuçlarını beklerken, saat 5’ten 7’ye kadar Paris’te vakit öldürmeye çalışıyor. Endişeli bir bekleyişin Paris sokaklarındaki gerçek zamanlı seyri, hayata farklı gözlerle bakan bir kadının gerçek duygularını ele alıyor. 

The Year My Parents Went on Vacation | Kaynak: Slant Magazine

The Year My Parents Went on Vacation / Annemler Tatilde, 2006
Yönetmen: Cao Hamburger
Nerede izleyebilirsin? 
MUBI'de

Çağdaş Brezilya sinemasının en tatlı filmlerinden biri MUBI’de yayınlanıyor: The Year My Parents Went on Vacation / Annemler Tatilde. 1970’lerin Brezilya’sında geçen bu büyüme hikâyesi, cunta rejiminden kaçan ve “tatile gittiklerini” söyleyen ebeveynleri tarafından São Paulo’da yaşayan dedesinin sokağına bırakılıp giden 12 yaşındaki Mauro’ya odaklanıyor. Mauro dedesinin o gün ölmüş olduğunu öğrenince, komşusu onu yanına alıyor. Film, ülkenin karanlığını mahalle yaşamının ve futbolun birleştirici gücüyle aydınlatıyor.

Mixed by Erry | Kaynak: Netflix Türkiye

Mixed by Erry, 2023
Yönetmen: Sydney Sibilia
Nerede izleyebilirsin? 
Netflix'te

1980’lerin Napoli’sinde geçen, müzik ve sinemayı buluşturan İtalyan yapımı komedi Mixed by Erry bir Netflix orijinal filmi. Film, kendi çektiği karışık kasetleri kaçak yollarla satan yetenekli bir DJ ile iki kardeşinin, pop müziği İtalyan gençleriyle buluşturan güçlü albüm yapımcılarına dönüşme yolculuğunu anlatıyor.

Bir öneri daha...

Haftanın farklı kataloglara eklenenleri arasında, Çin'in son imparatoru Puyi'nin hikâyesini anlatan ve En İyi Film dâhil 9 dalda Oscar ödülü kazanmış The Last Emperor / Son İmparator (1987, Bernardo Bertolucci) öne çıkıyor. Film, Mubi'de yayınlanıyor.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende İzleme Listesi

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende İzleme ListesiDuende İzleme Listesi

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🧜‍♀️ The Little Mermaid, The Great, Göz Alıcı Biyograf

Denizkızlarından Rus sarayına, Fransız Yeni Dalgası’ndan Avrupa sinemasının en eski örneklerine 26 Mayıs - 1 Haziran haftası için izleme listen.

27 May 2023

The Little Mermaid | Kaynak: Disney Türkiye

YAZARLAR

Emre Eminoğlu

1987’de İstanbul’da doğdu. Sabancı Üniversitesi Üretim Sistemleri Mühendisliği lisans ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kültür Yönetimi yüksek lisans programlarından mezun oldu. Sinema, kültür ve sanat yazarı ve editör olarak çalışıyor.

Duende İzleme Listesi

Sinemada, evde ya da İstanbul’daki film gösterimlerinde izleyebileceklerinizden özel seçkiler ve öneriler.

İLGİLİ OKUMALAR

;