Danûk, Morîk

Danûk'un ilk albümü Morîk, Mezopotamya'nın köklü müzikal mirasınında ve yüzyıllar arasında görkemli bir seyahat vadediyor.

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

Albüm: Danûk, Morîk 

Süre: 32 dakika

Plak şirketi: Omni Sound

Yayın tarihi: 19 Mayıs 2023

Danûk'un ilk albümü bir hikâye anlatısı. Mezopotamya'nın müzik kültür arazisinin kulaklara aşina seslerinin bir araya geldiği, Avrupa'dan Güney Doğu Anadolu ve Kuzey Suriye'ye uzanırken iki nehir arasının derin müzikal mirasını turlayan görkemli bir koşu. Zira grubun 20. yüzyılın başında Kuzey Suriye'de kaydedilen ve Viyana'yla Berlin'in fonogram arşivlerinde bekletilen 4 Kürtçe a cappella'sını (Kürtçe'de "laûk") kazıp gün yüzüne çıkardığı; bunların yanına da Kürtçe müziğin geniş şarkı kütüphanesinden beş tanesini eklediği eşsiz bir kürasyon Morîk.

Çoğu sade bir melodiden ibaret olan bestelenmemiş bu şarkılar, orijinalliklerine sadık kalınarak Danûk'un elinde yeni bir çehreye büründü. Adsız şarkıların Kürtçe vokalleri, grubun titiz kompozisyonuyla buluştu. Morîk'in köklü müzikal dünyası bilurdan zurnaya, buzukiden tefe, darbukadan meye birçok geleneksel Orta Doğu enstrümanını geri çağırırken, elektrik gitar ve akustik bas gibi modern telliler albümün seslerine güncellik kazandırdı.

Danûk, "Morik"

Ancak  her şeyden önce Kürtçe müziğin sesini öne almaya ve besteleriyle orijinal melodilerin "ışıldamasını" sağlamaya çalışan Danûk, şarkıları gün yüzüne çıkararak kendi kendilerine parıldamalarına aracılık etti yalnızca. Modern müziğin karmaşıklaştırmayı zor addeden inanışıyla ters düşen Danûk, morîk'lerinin (morîk Kürtçe'de "inci" demek) ışığını ortaya çıkarmak için basit bir yaratıcı izlek takip etti. Şarkılarındaki Kürtçe müzik çekirdeği, katmanlı seslerin altında kalmadı. Bunun için güçlerini Snarky Puppy'den Michael League'in yapımcılığıyla birleştiren grup aradığı müzikal karışımı buldu. League'in modern ses manzaralarını albümünün kadim şarkılarının ve Kürtçe müzik geleneğinin ışıltısına gölge yapmayacak şekilde dâhil edişi, Morîk'i Mezopotamya üzerinde yükselen bulutsuz ve bereketli bir güneşe dönüştürdü. 


Duende'nin odağına Danûk'un ilham dolu kuruluş, gelişim ve yaratıcı hikâyesini ele alan derinlikli "Müşterek Mezopotamya'nın sınırsızlığında" portre yazısına bir göz atmak isteyebilirsin. 

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Duende Haftanın Albümleri

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

NEREDE YAYIMLANDI?

Duende Haftanın AlbümleriDuende Haftanın Albümleri

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

🪘Danûk'un incileri, Kesha'nın huzur deparı

Danûk'un Mezopotamya topraklarının derinlerinden kazarak çıkardığı incileri, Kesha'nın zihninin şeytanlarıyla yüzleşe yüzleşe kavuştuğu huzuru, Bar Italia'nın bürokrasiden uzak; "DIY" yaklaşımıyla şekillenen bağımsız rock 'n roll'u.

27 May 2023

Marvin Pontiac, namıdiğer John Lurie. | Fotoğraf: Erik Tanner

YAZARLAR

Koray Soylu

Editor @ Aposto

Duende Haftanın Albümleri

Her hafta dört albüm incelemesi, öne çıkan tekliler ve müzik tarihinden notlar.

İLGİLİ OKUMALAR

;