aposto-logo
TR
TREN

Fed tutanakları ikiliğe işaret ediyor

ABD Merkez Bankası (Fed), 2-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FOMC toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.
Fed tutanakları ikiliğe işaret ediyor

22 Mayıs - Girard-Perregaux - Duende
Girard-Perregaux ile birlikte

Değişmeyen dayanıklı şıklık: Girard-Perregaux Laureato 42 Girard-Perregaux Laureato 42 Çok az tasarım uzun yıllar boyu gücünü ve cazibesini sürdürebilir. 1975’ten bu yana ikonik duruşunu koruyan Girard-Perregaux ’nun Laureato modeli, zamansız tasarım harikalığıyla ilk günden beri odada ilk göze çarpan detay olmayı başarıyor. Laureato 42: Yarım asırlık geçmişinde tarzından ödün vermeden hep daha iyi özelliklerle bezenen ikonik model ; paslanmaz çelik kasası, klasik lacivert kadranı, dayanıklı harmonik yapısı, ayırt edici ve spor şıklık sunan sekizgen çerçevesiyle çağın ötesinden sesleniyor. 10,68 mm gibi mütevazı bir yüksekliğe sahip olan saat gömlek kollarının altından kolaylıkla kendini gösterirken çelik kordonu rahatlıkla takılacak bir kullanım sunuyor. Ne diyebiliriz ki; moda değişiyor ama Laureato'nun tarzı dayanıklı ve şık olmaya devam ediyor.⁣ Calibre GP01800: Laureato 'nun kalbi Girard-Perregaux ’nun Ar-Ge laboratuvarında tasarlanıp geliştirilen Calibre GP01800 'ün ritmiyle atıyor. Otomatik mekanizmanın ana plakasında dairesel süslemeler ve çeşitli gravürlerin bulunması, 54 saatlik güç kapasitesi ve köprülerin klasik Côtes de Genève ile tasarlanması gibi pek çok rafine ayrıntıyla zenginleştirilmiş olduğunu belirtmemiz şaşırtıcı olmamalı. Kalbinin onun için atacağı ikonik bir model arıyorsan Laureato 42 ’yi bu bağlantıdan inceleyebilirsin.

Daha fazlasını öğren

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

ABD Merkez Bankası (Fed), 2-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FOMC toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Yayımlanan tutanaklarda mayıs ayı toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı kararının oybirliği ile alındığı fakat gelecek toplantılarda alınacak karara ilişkin üyelerin ikiye bölündüğü belirtildi. 

Tutanaklarda yer alan bilgilere göre bazı üyeler manşet enflasyondaki gerilemenin kabul edilemeyecek kadar yavaş gerçekleştiğini ifade ederek ek politika sıkılaştırmaları gerektiğini savunurken, birkaç üye ekonominin yavaşlamakta olduğuna dikkat çekerek daha fazla faiz artışının gerekmeyebileceğini ifade etti. Buna karşın FOMC üyeleri, toplantı sonrası açıklamasından, “ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceğine" işaret eden ifadelerin çıkarılması yönünde oy kullandı. 

Tutanaklarda yer alan ifadeler, Fed’in önümüzdeki toplantılarında alınacak karara ilişkin verilere çok daha fazla odaklanacağının bir işareti olarak görülebilir. Bugüne kadar açıklanan manşet enflasyon ve üretici enflasyonu verilerinin de beklentilere paralel gerçekleştiğini hesaba katarsak, Fed’in haziran ayında düzenlenecek FOMC toplantısında fonlama faizini sabit bırakma ihtimalinin görece daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

💾 Cep bilgisi: Swap piyasasında Fed’in önümüzdeki toplantısında fonlama faizini %5,00-5,25 aralığında sabit bırakma ihtimali %70’e yakın seviyelerde fiyatlanıyor. Toplantı 13-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kurumun 25. yılı için kaleme aldığı blog yazısında enflasyonda uzun vadeli hedefe ulaşabilmek adına devreye aldıkları sıkılaştırıcı politikaya sadakatle bağlı olduklarını bir kez daha teyit etti. Avrupa’daki parasal birliğin geçtiğimiz 25 yılda pek çok kez sınandığını ifade eden başkan, bölgenin her krizden daha da güçlenerek çıktığını söyledi.

"Ancak enflasyonu orta vadede hedefimiz olan %2'ye geri getireceğiz. İşte bu nedenle faiz oranlarını rekor bir hızla arttırdık ve enflasyonu hedefimize zamanında geri döndürmek için faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelere getireceğiz - ve gerektiği sürece bu seviyelerde tutacağız"

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva, büyük merkez bankalarının politika faizlerini 2025’in erken döneminde düşürmeye başlayacakları beklentisini paylaştı. 

Manşet veriden ziyade çekirdek enflasyona vurgu yapan Georgieva, erken faiz indiriminin uzun vadede daha büyük sorunlara yol açacağını söyledi. Georgieva ayrıca, gündemde ön sıralarda yer alan ABD’nin borçlanma tavanı yenilemesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirileceğini beklediklerini söyledi.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

EXANTE

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

NEREDE YAYIMLANDI?

EXANTEEXANTE

BÜLTEN SAYISI

📣 Bugün günlerden PPK

Para Politikası Kurulu, yılın beşinci toplantısını bugün gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi %8,5 olan politika faizinde bir değişim yaşanmayacağı yönünde.

25 May 2023

Girard-Perregaux ile birlikte
Dünya

YAZARLAR

Emircan Yaman

Piyasalar ve Finans Editörü

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

İLGİLİ OKUMALAR

;