aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

Fed tutanakları ikiliğe işaret ediyor

ABD Merkez Bankası (Fed), 2-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FOMC toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), 2-3 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen FOMC toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı. Yayımlanan tutanaklarda mayıs ayı toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı kararının oybirliği ile alındığı fakat gelecek toplantılarda alınacak karara ilişkin üyelerin ikiye bölündüğü belirtildi. 

Tutanaklarda yer alan bilgilere göre bazı üyeler manşet enflasyondaki gerilemenin kabul edilemeyecek kadar yavaş gerçekleştiğini ifade ederek ek politika sıkılaştırmaları gerektiğini savunurken, birkaç üye ekonominin yavaşlamakta olduğuna dikkat çekerek daha fazla faiz artışının gerekmeyebileceğini ifade etti. Buna karşın FOMC üyeleri, toplantı sonrası açıklamasından, “ek politika sıkılaştırmasının uygun olabileceğine" işaret eden ifadelerin çıkarılması yönünde oy kullandı. 

Tutanaklarda yer alan ifadeler, Fed’in önümüzdeki toplantılarında alınacak karara ilişkin verilere çok daha fazla odaklanacağının bir işareti olarak görülebilir. Bugüne kadar açıklanan manşet enflasyon ve üretici enflasyonu verilerinin de beklentilere paralel gerçekleştiğini hesaba katarsak, Fed’in haziran ayında düzenlenecek FOMC toplantısında fonlama faizini sabit bırakma ihtimalinin görece daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

💾 Cep bilgisi: Swap piyasasında Fed’in önümüzdeki toplantısında fonlama faizini %5,00-5,25 aralığında sabit bırakma ihtimali %70’e yakın seviyelerde fiyatlanıyor. Toplantı 13-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek.

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kurumun 25. yılı için kaleme aldığı blog yazısında enflasyonda uzun vadeli hedefe ulaşabilmek adına devreye aldıkları sıkılaştırıcı politikaya sadakatle bağlı olduklarını bir kez daha teyit etti. Avrupa’daki parasal birliğin geçtiğimiz 25 yılda pek çok kez sınandığını ifade eden başkan, bölgenin her krizden daha da güçlenerek çıktığını söyledi.

"Ancak enflasyonu orta vadede hedefimiz olan %2'ye geri getireceğiz. İşte bu nedenle faiz oranlarını rekor bir hızla arttırdık ve enflasyonu hedefimize zamanında geri döndürmek için faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelere getireceğiz - ve gerektiği sürece bu seviyelerde tutacağız"

IMF

Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Kristalina Georgieva, büyük merkez bankalarının politika faizlerini 2025’in erken döneminde düşürmeye başlayacakları beklentisini paylaştı. 

Manşet veriden ziyade çekirdek enflasyona vurgu yapan Georgieva, erken faiz indiriminin uzun vadede daha büyük sorunlara yol açacağını söyledi. Georgieva ayrıca, gündemde ön sıralarda yer alan ABD’nin borçlanma tavanı yenilemesinin sorunsuz bir şekilde gerçekleştirileceğini beklediklerini söyledi.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

📣 Bugün günlerden PPK

Yayın & Yazar

EXANTE

Finans dünyasındaki tüm önemli gelişmeler ve makro-iktisadi meseleler, derinlemesine bir perspektif ve sebep-sonuç ilişkileriyle hafta içi her gün sabah 08.00'de gelen kutunda!

Emircan Yaman

Piyasalar ve Finans Editörü

;