aposto-logoSalı, 6 Haziran 2023
aposto-logo
Salı, Haziran 6, 2023
Aposto Üyelik

Hikâyesi olan şarkıları söylemek: Peradi Ensemble

Festivalin açılış gecesine gidiyor, konser sonrası anları Peradi Ensemble ile kayda geçiriyoruz.

Grup sahneye çıktığında beklemediğim ve tanıdık bir sesle başlıyor. Bu beklemediğim ve en tanış olduğum ses gece boyun benimle oluyor. Çocuk yaşta babaannemden, dedemden duyduğum türküler söyleniyor. Yine onlar sayesinde öğrendiğim Lazca ile ben de şarkılara eşlik ediyorum. Gece bitimi yanlarına gidip teşekkürümü ediyorum. Gruptan Derya'nın Üretim Kaydı'nı severek takip ettiğini söylemesiyle gözlerimin dolmasına engel olamıyorum ve gruba sorularımı soruyorum. 🥲

Grubun kuruluş hikâyesi ve adının anlamı nedir? Dokuz kadın nasıl bir araya geldiniz?

Peradi, Gürcüce “peri” yani renk kelimesinden, rengârenk anlamında türemiş. Yani inanılmaz bir peri türemesi var evrende. Biz de şaşırıyoruz. Zeus’un 9 ilham perisi ve Peradi’nin de 9 rengi olması peki?👀

Uzun zaman farklı korolarda şarkılar söyledik. Sonra bir gün batımı sahilde, yürüyüş tempomuza söylediğimiz şarkıyı uydurmaya çalışırken, seslerimiz iskelede karşılaştı, karıştı. Ve hep beraber denize atladık. 🙂

Seçtiğiniz şarkıların hikâyeleri aslında belgesele göz kırpıyor, ilk sorum festivalin 15. yaşında sırf bu sebepten dolayı, o akşam neler hissettiğinize dair olacak. Festivalin açılış gecesi neler hissettiniz?

Bizim için çok değerli ve heyecanlıydı. Peradi 15’ten küçük, şarkılar ve hikâyeleri, belgeselde izlediklerimiz kocaman... Payı farklı paydası aynı olan ve sonunda bir tam sayıya dönüşen bir geceydi.

Festival programında da çok katmanlı filmler vardı, hayatın kendisi gibi. Açılış gecesinde gösterilen Aşk, Mark ve Ölüm, Almanya’ya giden işçilerin hikâyesini müzik üzerinden anlatıyor. Biz de o gece yaşamın içinden farklı hikâyeleri müzik yoluyla anlatmaya çalıştık. Pandeminin ardından, CRR’de müthiş bir dinleyiciyle birlikte olmak bize çok büyük bir direnç verdi. Böyle zamanlarda dayanıştığınızı hissediyorsunuz. Ayrıca en başından itibaren Documentarist ekibince çok güzel de ağırlandık, tekrar teşekkür ediyoruz bu güzel festivale bizi davet ettikleri için. 

Hepinizin aynı zamanda kurumsal bir iş hayatı var. Kurumsal hayatın yanında zaman açısından zorlanıyor musunuz? Müzik hayatınızın neresinde duruyor?

Tam da ortasında! Bazı günler kimlik karmaşası yaşasak da bu ikili yaşam bize gerçek anlamda mücadele gücü veriyor. Bütün buluşmalar, yeni tanışlar, hikâyeler başka bir dünyanın kapısını aralıyor. İyileşme, devam edebilme gücünü aldığımız bir yer burası. Ve hayatımızda kendiliğinden öyle güzel gelişmeler oluyor ki biz de şaşırıyoruz. İlham veriyor... Şehrin temposundan kaynaklanan zorluklar elbette yaşıyoruz, ama hepimiz antrenmanlıyız ve müziğin temposu bizi ayakta tutuyor.

Kendinizi “çok sesli ve çok dilli kadın vokal topluluğu” olarak tanımlıyorsunuz, bu diller hangi diller?

Tek rakibimiz google translate. 🙂

Fransızca, Gürcüce, Abhazca, Belarusça, Rusça, Bulgarca, Lazca, Megrelce, Çerkesçe, Azerice, Arapça ve Ladino gibi kaybolmakla karşı karşıya olan dilleri de kapsayan bir repertuvarımız var.

📌 Grubu @peradiensemble olarak Instagram'dan ve YouTube'da takip edebilir, sonraki konserlerinden haberdar olabilirsiniz. 👀

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

Lazca

Gürcüce

m

Almanya

Müzik

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

Hayat belgesellerdeki gibi: Documentarist 15. yaşını kutluyor

Yayın & Yazar

Üretim Kaydı

Kültür ve sanat alanında üreten insanlarla buluşarak “üretim süreçlerini” kayıt altına alan ve bu buluşmalardan kendine kalanların da kaydını tutmayı dileyen yayın.

Esra Ece Kuleci

Üreten insanların, süreçlerini kayıt altına almaya merak sarmış biri 👀

;