aposto-logo
TR
TREN

Bitpanda - 6 Mayıs - Quando
Bitpanda ile birlikte

Bitpanda Pro, artık Android’de! Profesyonel yatırımcılar; üç farklı ekranda alım-satım yapmanın tek ve en kolay yol olduğunu söylüyor. Peki ya evde ya da ofiste olmadıkları zamanlarda? Saniyelerin bile çok önemli olduğu yatırım dünyasında, profesyonel yatırımcıları sevindirebilecek bir haberimiz var: Güvenilir kripto borsası Bitpanda'nın profesyonel yatırımcılar ve işletmeler için geliştirdiği kapsamlı yatırım platformu Bitpanda Pro’ya, Android telefon ve tablet uyumlu yeni uygulamasıyla Google Play Store'dan erişilebiliyor. Bitpanda Pro Android uygulamasıyla neler yapabilirsiniz? Masaüstü uygulamasının sunduğu birçok olanağı Android uygulamasına da taşıyan Bitpanda Pro, tablet ve telefon destekli uygulamasıyla yatırım süreçlerini mobil hâle getiriyor. Kullanıcılar Bitpanda Pro Android’de; • Tüm piyasalara güvenli bir yoldan, gerçek zamanlı bir biçimde erişebiliyor. • Piyasa emirleri, limit emirleri, gelişmiş limit emirleri ve stop limit emirleri dâhil tüm Pro emir türleri ve grafik araçlarıyla hızlı işlemler gerçekleştirebiliyor. • Gelişmiş arayüzü ve ayrıntılı Tradingview grafikleriyle kapsamlı bir piyasa takibi sağlayabiliyor. • API desteğiyle ticaret botlarını Bitpanda Pro'ya bağlayabiliyor. • %0,10'dan başlayan ve işlem hacmi arttıkça azalan komisyon ücretleri, hacimli işlemlerde fiyat avantajı sağlıyor. • Ayrıca işlem ücretlerini ödemek için Bitpanda ekosistem token'i BEST'i kullananlar tüm işlemlerde ekstra %20 indirim kazanıyor. • Bitpanda Pro arayüzünün sunduğu tüm olanaklara 7/24, diledikleri yerden erişebiliyor. Bitpanda kimdir? Avrupa'nın en hızlı büyüyen kripto para platformu Bitpanda; Bitcoin, Ethereum, BEST ve 50'den fazla kripto parayı AB güvenlik standartlarında Türk lirası başta olmak üzere farklı para birimleriyle kolayca alıp satmaya olanak tanıyor. FMA ve AMF otoritelerinde kayıtlı bir dijital varlık hizmeti sağlayıcısı olan güvenilir kripto borsası Bitpanda, aynı zamanda PSD2 lisansıyla AB Ödeme Hizmetleri Yönergesi 2’ye tabi olarak faaliyet gösteriyor. 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'na uygun olarak kurulan Bitpanda Türkiye'nin tüm mali tabloları da bağımsız denetimden geçiyor. 2 milyonu aşkın kullanıcının tercih ettiği güvenilir kripto borsası Bitpanda’yı keşfetmek ve Bitpanda avantajlarıyla tanışmak için saniyeler içinde kaydolabilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

Gen diziliminde yeni teknoloji: RLR

Kaynak: New Atlas

Bilim insanları, kanser ve kalıtsal hastalıkları iyileştirebilmek için gen dizilimlerini değiştirme üzerinde ciddi çalışmalar yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Harvard Wyss Enstitüsü'nden bilim insanları, Retron Library Recombineering (RLR) adını verdikleri yeni bir gen düzenleme aracı geliştirdi.

RLR tekniğiyle, retron adı verilen DNA segmentleriyle tek hücreli DNA iplikleri üretilebiliyor ve yeni oluşan DNA'ya ekleniyor.

Geçen yıl geliştirilen ve Nobel Kimya Ödülü'ne konu olan CRISPR-Cas9 tekniği, belirli DNA parçalarını bulup kesmek için kullanılabiliyor. Ancak Cas9 enzimi, DNA'nın kesilmek istenmeyen kısımlarını da keserek hücre için toksik bir soruna dönüşebiliyor ve mutant kısımları orijinal DNA'ya eklediği için ana DNA dizilimi kaybolmuş oluyor.

RLR ise değiştirilen sekansları yeni oluşturulan kopya DNA ile hücreye ekliyor. Böylece deneylerde ana DNA dizilimine zarar verilmemiş oluyor ve milyonlarca DNA mutasyonu aynı anda üretilebilirken "barkod" gibi takip edilerek hangi hücrenin hangi retron dizilimini aldığı kontrol edilebiliyor.

RLR ve gen mutasyonları konusunda daha yapılacak çok iş olsa da bu teknolojinin kısa vadede bakteriyel genomlar ve mutasyonlar incelenerek geliştirilecek yeni yararlı türler ve tedavi seçenekleri, uzun vadede ise insanlar ve diğer organizmalarla ilgili yapılacak çalışmalar için yararlı olacağı düşünülüyor.

Mutfaktaki otomasyon robotları 

CookRight.Kaynak: The Spoon

Fast-food zincirlerinin robotik ustabaşısı olan "Flippy" robotunun üreticisi Miso Robotics şimdi de etlerin tam ağzımıza layık pişirilmesi için geliştirdiği yeni yapay zekâ uygulaması ve kamera sistemi CookRight duyurdu.

CookRight; yiyeceklerin tek tek ızgara sürelerini izliyor, pişirme sürelerini hassas bir şekilde ölçmek için ızgaradaki ısı dağılımını öğreniyor ve aşçılara ızgaradaki yiyecekleri doğru zamanda çevirip almalarını söylüyor. Tablet bilgisayar ve ızgaranın üzerine yerleştirilen kameralarla çalışan platform, gerçek zamanlı bir kalite kontrol sağlayarak Flippy'deki gibi robotik bir kol yerine gerçek aşçılara talimat veriyor. Hamburger, tavuk, balık, sosisli sandviç gibi ürünlerle çalışan CookRight, aynı zamanda gıda kalitesini iyileştirmek ve verimliliği artırmak için analiz bilgileri de sunuyor.

Bu sistemle gıda zehirlenmesi gibi sorunlara yol açan hataları önlemeye yardımcı olan Miso Robotics, özellikle pandemide artan paket servis talepleri için de verimlilik ve tasarruf sağlamayı hedefliyor. Mutfaktaki iş akışını koordine etmek ve optimize etmek için yapay zekâ kullanan başka restoran teknolojisi sistemleri olsa da Miso, bu optimizasyon ve otomasyonu gerçek pişirme zamanına entegre ederek bir adım ileri götürüyor.

Daha konforlu bir koşu deneyimi 

Adidas'ın 3 boyutlu baskıyla üretilen 4DFWD koşu ayakkabısı.Kaynak: Engadget

Sporcuların konforu ve performansı için yüksek teknolojilerle geliştirmeler yapan Adidas, 3 boyutlu baskı şirketi Carbon ile yeni bir koşu deneyimi sağlamak için geliştirdiği 4DFWD modelini tanıttı.

Enerji transferini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanan papyon-kafes şeklindeki 4D orta tabana sahip ayakkabı, daha konforlu ve uzun süreli çalışmalara olanak sağlamak için yastıklamayı artırırken frenleme kuvvetini de azaltıyor ve önceki modellere göre üç kat daha fazla ileri hareket sağlıyor.

17 yıllık sporcu verilerini inceleyen ve 5 milyon tasarımı değerlendiren Adidas ve Carbon, bu ayakkabının 3 boyutlu baskıyla en yüksek hacimde üretilen ürün olacağını düşünüyor. Özellikle olimpik sporcular tarafından kullanılacak olan bu ürün, gelecekte de üç boyutlu baskıyla geliştirilecek daha özel ürünlerin yolunu açıyor.


Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

kanser

hücre

genom

yapay zekâ

sosis

New Atlas

Harvard Wyss Enstitüsü

Retron

Nobel Kimya Ödülü

CRISPR-Cas9

The Spoon

Flippy

Miso Robotics

CookRight

NEREDE YAYIMLANDI?

QuandoQuando

BÜLTEN SAYISI

🔥 Gizlilik savaşları: Facebook, Apple'a karşı

Apple, Facebook'un iş yapış şeklini derinden etkileyecek bir karar aldı. Ancak tahminlere rağmen, Apple’ın bu hamlesi Facebook’u o kadar da etkilemeyebilir.

06 May 2021

Bitpanda ile birlikte
İllüstrasyon: Ezgi Arslan

YAZARLAR

Elif Özçakmak

Bir çocuğun merakı ve heyecanıyla bir yetişkinin olgunluğunu içinde barındıran bir ruha sahip, araştırmayı ve paylaşmayı seven bir İşletme Mühendisi.

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İLGİLİ OKUMALAR

;