Meta, Giphy'i 260 milyon dolar zararla Shutterstock'a sattı

Meta, Giphy'i, Guardian'a göre 315; Axios'a göreyse 400 milyon dolara satın almıştı

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi şirketlerin çatı şirketi Meta, Kasım 2021'de Guardian'a göre yaklaşık 315 milyon dolara, Axios'a göreyse yaklaşık 400 milyon dolara satın aldığı GIF arama motoru Giphy'i, 260 milyon dolardan fazla zararla stok görsel hizmeti Shutterstock'a 53 milyon dolar karşılığında sattığını duyurdu. Meta, 2016 yılında 600 milyon dolarlık değerleme ile zirveyi gören Giphy'i, internette kendini ifade etme yöntemi olarak GIF'lere olan ilginin azalmasının da katkısıyla büyük bir indirimle satın almıştı.

Arka plan: Birleşik Krallık'ın antitröst düzenleyicisi olan Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA), anlaşmanın Meta'nın pazar gücünü artırarak rekabete zarar verebileceğini ve potansiyel olarak rakiplerinin GIF'lere erişimini engelleyebileceğini ya da karşılığında değerli kullanıcı verilerini teslim etmeye zorlayabileceğini savunarak 2022 yılında Meta'nın Giphy'i satın alması işleminin tamamlanmasını engellemişti.

  • Kararı temyize götüren Meta, GIF'lerin bir içerik formu olarak özellikle de gençler arasında modasının geçtiğini belirterek Giphy'i zorunlu bir şekilde satmamak için Eylül 2022'de CMA'ya son bir kez başvurmuş; başvurusunda Giphy'nin bağımsız bir işletme olarak ayakta kalmakta zorlanacağı ve zorunlu bir satış için çok az potansiyel talip olduğu ifadelerine yer vermişti. Ancak bu çabaların da sonuçsuz kalmasının ardından Meta, Giphy'i satmayı kabul etmişti.
  • Buna ek olarak Meta, CMA başvurusunda Adobe, Amazon, Apple, Bytedance, Kauishou, Snap ve Twitter'ın Giphy'i satın almak için temasa geçtiğini; ancak bu görüşmelerin hiçbirinin ilk aşamadan öteye gidemediğini ifade etmişti.

Detaylar: Satın almaya ilişkin olarak, Shutterstock'ın, Meta'nın platformlarının yanı sıra Giphy'nin doğrudan siteye gelen ve animasyonlu GIF arama motorları sunan diğer uygulamalarla entegrasyonlar yoluyla gelen mevcut kullanıcı tabanına sürekli erişim sağlamak için bir anlaşma ile birlikte gelen satın alma için nakit ödeme yaptığı belirtiliyor. Buna ek olarak, anlaşmanın bir parçası olarak Meta, ürünlerinde Giphy'nin kütüphanesine erişim sağlamaya devam edecek.

  • Bu anlaşma, Shutterstock'ın içerik kütüphanesini GIF ve Sticker'ları içerecek şekilde genişletebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, Shutterstock, satın almanın "üretken yapay zekâ ve metadata stratejisine" yardımcı olacağını aktarıyor. Shutterstock'ın hâlihazırda müşterilerine görüntü sağlamak için üretken yapay zekâ kullandığını düşündüğümüzde, Giphy'nin kütüphanesinin teorik olarak Shutterstock'a gelecekteki yapay zekâ tabanlı ürünler için yığınla eğitim verisi sağlayacağı söylenebilir.
  • Shutterstock, konuya ilişkin basın açıklamasında Giphy platformunun şu anda 1,7 milyar günlük kullanıcıya, 15 milyar günlük medya gösterimine ve 1,3 milyar günlük arama sorgusuna sahip olduğunu bildirdi. Öte yandan, Giphy'nin kütüphanesi, GIF'leri doğrudan kendi sitesi ve uygulamaları üzerinden görüntülemenin yanı sıra, 14 bini aşkın API / SDK entegrasyonu aracılığıyla Instagram, Facebook, WhatsApp, TikTok, Twitter, Slack ve Discord dahil olmak üzere bir dizi başka hizmete de entegre oluyor.
  • Anlaşmanın "Shutterstock'ın uçtan uca yaratıcı bir platform olarak yolculuğunda heyecan verici bir sonraki adım" olduğunu belirten Shutterstock, aynı zamanda satın almanın kısa vadede devrim niteliğinde olmayacağını da kabul ediyor. Buna göre, şirket, "Giphy'nin 2023 yılında minimum gelir getirmesi ve 2024 yılı boyunca odaklanmış para kazanma çabalarının gerçekleşmesi bekleniyor" ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan: Meta'nın Giphy'i satın alması, CMA'nın son zamanlarda karşı çıktığı iki yüksek profilli satın almadan biri olarak öne çıkıyor. CMA, bir süre önce de Microsoft'un Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almasına, anlaşmanın yeni gelişen bulut oyun pazarındaki rekabete zarar verebileceği gerekçesiyle karşı çıkmış; Microsoft kararı temyize götüreceğini bildirmişti.

Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Quando Startup

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

NEREDE YAYIMLANDI?

Quando StartupQuando Startup

HİKAYE

·

ÜYELERE ÖZEL

💸 Zararına satış, beklentileri aşan fon

Meta'nın zararına satışı. OpenAI'ın beklentileri aşan fonu. Yazılım alanının en iyilerinden olan Insider'a yeni destek.

26 May 2023

Webrazzi

YAZARLAR

Quando Startup

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji ve girişimcilik haberleri; yatırımlar, satışlar ve yükselen trendler.

İLGİLİ OKUMALAR

;