aposto-logoCumartesi, 3 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 3, 2023
Aposto Üyelik

NASA uyduları, küresel biyoçeşitlilik krizini gözlemliyor

İklim, birçok türün başa çıkabileceğinden daha hızlı değişiyor.

İklim değişikliği, biyoçeşitliliğin düşüşünde giderek artan bir rol oynuyor. Çeşitli bilim insanları, hem ekosistem değişikliklerini izlemek hem de kara, okyanus ve tatlısu ekosistemlerinde yaşamı korumak için, NASA uydularından temin edilen verileri kullanıyorlar.

  • Güncel durum ne?: Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Üzerine Hükümetlerarası Bilim ve Politika Platformu’nun raporuna göre, yaklaşık bir milyon bitki ve hayvan türünün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tahmin ediliyor. 
  • Çözüm var mı?: NASA çalışmaları, uzaktan algılama teknolojilerinin çevreyi ve değişimini daha geniş bir perspektifle görmesine yardımcı olabileceğini ifade ediyor. 
  • Uydular nasıl çalışıyor?: NASA uyduları, yörüngeden biyoçeşitlilik verilerini toplama rolünü üstleniyorlar. Buna “uzaktan algılama” (remote sensing) deniyor. NASA'nın Biyolojik Çeşitlilik Araştırma Programı için çalışan Woody Turner, uydu görüntülerinin havadan, yerinde (in-situ) veya arazi verileriyle birleştirildiğinde bitki ve hayvanların belirli bir zamanda nerede yaşadığını ve geliştiğini göstermeye yardımcı olduklarını ifade ediyor. Takip, değişikliklerin uzun vadeli gözlemine imkân veriyor.
  • Biyoçeşitlilik kaybını yavaşlatmak adına: Uydu teknolojileri gelişmeye devam ederse nesnenin veya organizmanın ışıkla nasıl etkileşime geçtiğinden yola çıkarak belirlenen hiperspektral veriler toplanabilir. Böylece araştırmacılar bir meşe ağacı yaprağının, çam ağacı yaprağından farkının anlayabilir ve özellikle ulaşılması zor, uzak bölgelerde insan faaliyetlerinin ekosistem değişikliğini nasıl etkilediği konusunda eksik bilgiler tamamlanabilir.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🛖 “Uygun teknoloji”: Ekolojik olarak sürdürülebilir yaşama stratejileri

Yayın & Yazar

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

;