aposto-logoPazartesi, 5 Haziran 2023
aposto-logo
Pazartesi, Haziran 5, 2023
Aposto Üyelik

OpenAI CEO'su Sam Altman, Kongre karşısına çıktı

Altman, yapay zekânın düzenlenmesi için çağrıda bulundu

ChatGPT ve DALL-E gibi yapay zekâ teknolojilerinin arkasındaki şirket olan OpenAI'ın CEO'su Sam Altman, yapay zekânın geleceği hakkında konuşmak üzere ilk kez Senato Yargı Komitesi önüne çıktı. İfade süresince oldukça önemli noktalara değinen Altman, ABD'nin yapay zekâyı düzenlemesi için çağrıda bulunarak yapay zekâ şirketlerine lisans vermek için yeni bir ajans kurulması gerektiğini ifade etti.

Geniş açı: Geldiğimiz noktada hızla gelişmekte olan yapay zekâ sektörünün sözcüsü konumuna gelen Altman, Kongre karşısında yapay zekânın yol açtığı etik soruları ele almaktan kaçınmadı ve daha fazla düzenleme yapılması için çağrıda bulundu. Buna göre, yapay zekânın matbaanın zamanında yarattığı etkiyi yaratabileceğini belirten Altman, teknolojinin potansiyel tehlikeleri olduğunu da kabul ederek "Bence bu teknoloji yanlış giderse, oldukça yanlış gidebilir... bu konuda sesimizi duyurmak istiyoruz," şeklinde kaydetti.

  • Yapay zekânın yanlış yöne gitmesini önlemek için hükümetle birlikte çalışmak istediklerini belirten Altman, teknolojinin özellikle de iş dünyası üzerinde bir etkisi olacağına dikkat çekmekle birlikte "geleceğin işlerinin ne kadar harika olacağı konusunda iyimser" olduğunu ifade etti.
  • Altman'ın yanında Koongre'de ifade veren bir diğer isim olan IBM'in gizlilik ve güven sorumlusu Christina Montgomery, yapay zekânın, çeşitli sektörlerdeki çalışanlar için bariz riskler olduğunu kabul ederek "Bazı işler el değiştirecek" dedi. 
  • Montgomery ile aynı fikirde olmadığını belirten Altman ise OpenAI'ın oldukça ses getiren büyük dil modeli GPT-4'ü bir araç olarak anlamanın önemli olduğunu vurgulayarak bu tür modellerin "işleri değil, görevleri yapmakta iyi" olduğunu ve bu nedenle insanların yerini tamamen almayacağını, aksine işlerini kolaylaştıracağını kaydetti.

"Seçim" mevzusu: Kongre'de üzerinde durulan bir diğer önemli mevzu da yapay zekânın seçimler üzerindeki potansiyel etkisi idi. ABD'de 2024 yılında gerçekleşecek seçimlere dikkat çeken ve eski Başkan Donald Trump'ın polis tarafından tutuklandığını gösteren yapay zekâ aracılığıyla oluşturulan sahte görüntüleri hatırlatan Senatör Mazie Hirono'ya Altman'ın cevabı, yapay zekânın demokrasi üzerindeki olası etkilerinden ve seçim sürecinde hedefli yanlış bilgi yaymak için nasıl kullanılabileceğinden "endişe" duyduğu yönünde oldu.

  • Bu olasılığın "en büyük endişe alanları" arasında olduğunu belirten Altman, "Gelecek yıl bir seçimle karşı karşıya kalacağız" diyerek yapay zekâ modellerinin giderek daha iyi hâle geldiğine de dikkat çekti.

Bununla birlikte: Senatörlerin, sosyal medyayı etkili bir şekilde düzenlemekte zorlandıklarını, Kongre'nin "sosyal medya konusunda sınıfta kaldığını" ve aynı durumun yapay zekâ için de yaşanmaması için yükümlülükleri olduğunu belirtmeleri üzerine ise Altman'ın cevabı, "Bu, sosyal medya değil" şeklinde oldu.

  • ABD'de kurulacak yeni bir ajansın yapay zekâ sektörünü ne şekilde düzenleyebileceğine ilişkin önerilerde bulunan Altman, "lisanslama ve test gereksinimlerini bir kombinasyonu" gibi önlemler aracılığıyla yapay zekâ modellerinin belirli bir yetenek eşiğinin üzerinde geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesinin düzenlenebileceğini ifade etti. Altman ayrıca, OpenAI gibi yapay zekâ firmalarının bağımsız olarak denetlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir adım geriden: Geçen yıl Beyaz Saray, yanlış bilgilendirme, ayrımcılık ve diğer zarar biçimlerini hedef almayı amaçlayan önerilen bir Yapay Zekâ Hakları Bildirgesi yayınlamış; Başkan Yardımcısı Kamala Harris de kısa süre önce Beyaz Saray'da Altman'ın da aralarında bulunduğu yapay zekâ inovasyonu liderleriyle bir araya gelmişti.

Tepkiler: Yapay zekânın devrim niteliğinde olabileceğini belirten Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley, teknolojiyi "atom bombasının" icadıyla karşılaştırırken Demokrat Senatör Richard Blumenthal da yapay zekânın egemen olduğu bir geleceğin "istediğimiz bir gelecek olmadığını" söyleyerek "İyiyi kötüye tercih etmeliyiz. Kongre'nin şu anda bir seçimi var. Sosyal medya ile yüzleştiğimizde de aynı seçeneğe sahiptik. O anı yakalamakta başarısız olduk" şeklinde uyarıda bulundu.

  • Sonuç olarak, yapay zekâ sektörünü düzenleyecek yeni bir kurum için iki tarafın da desteği var gibi gözüküyor. Ancak, yapay zekâ teknolojisinin ilerleme hızını göz önünde bulundurduğumuzda, yasa koruyucular, böyle bir kurumun bu gelişme hızına ayak uydurup uyduramayacağı konusunda endişeli gibi duruyor.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

yapay zekâ

DALL-E

OpenAI

Yapay zekâ

Christina Montgomery

GPT-4

Donald Trump

Mazie Hirono

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

İlk yasak, "düşünceleriniz için Instagram"

Yayın & Yazar

Quando

Türkiye’den ve dünyadan en önemli teknoloji, inovasyon, girişimcilik ve bilim haberleri.

İrem Denli

Teknoloji Editörü

;