aposto-logo
TR
TREN

Starbucks'tan iklim değişikliğine dirençli tohumlar

Küresel kahve üretiminin %70'ini oluşturan Arabica tohumları Starbucks tarafından iklim değişikliği kaynaklı hastalıklara karşı direnç sağlamak için geliştiriliyor
Starbucks'tan iklim değişikliğine dirençli tohumlar

11 Ekim - Metro Türkiye - apéro
Metro Türkiye ile birlikte

Söz konusu gıdanın geleceği: 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması Gastronometro’da yaklaşık 10 yıldır genç şeflere yönelik pek çok atölye ve seminer düzenleyen, atıksız mutfak prensiplerini ve sürdürülebilir restoran dönüşümünü teşvik etmek için kılavuzlar ve eğitimler hazırlayan Metro Türkiye , 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması kapsamında 6 Kasım’a kadar genç şeflerin başvurularını bekliyor. Nedir? Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table organizasyonuyla düzenlenecek yarışmada yetenekli genç şefler, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” temasında yarışacak. Türk mutfağının sürdürülebilirlik elçisi olarak seçilecek 3 şef; lezzet, teknik, sunum, atıksız reçetelerin yaratıcılığı, yerel ve coğrafi işaretli ürün kullanımı, çalışma disiplini ve hijyen kriterlerine göre belirlenecek. Neden önemli? Atığı azaltmanın asıl yolunun genç şeflerin atıksız mutfak pratiklerini ana disiplin hâline getirmesinden geçtiğini belirten Metro Türkiye , genç şefleri; mutfakta gıda atığını azaltma, mevsimsel ve yerli ürün kullanma ve daha çevreci mutfak uygulamalarını geliştirme yönünde teşvik etme amacıyla yarışmayı düzenliyor. Dahası: Yarışmanın kazananı 3 genç şef, atıksız mutfak odağında Avrupa’da eğitim hakkı elde edecek. Böylece uluslararası arenada deneyim kazanırken aynı zamanda yabancı şeflerle de tanışma ve birebirde çalışma şansı yakalayacaklar. Yarışmanın finali 7 Aralık ’ta Gastronometro’da gerçekleşecek ve kazanan 3 genç şef jüri oylamasıyla açıklanacak. 6 Kasım’a kadar başvurmak isteyen genç şefler bu adresi ziyaret edebilir.

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Starbucks geçtiğimiz günlerde bazı uzmanların kahvenin geleceği açısından kritik olduğunu söylemesinin ardından iklim değişikliğinin etkilerine dayanabilecek altı yeni kahve çekirdeği çeşidi geliştirdiğini duyurdu.

  • Neden? ABD'deki insanlar günde toplu olarak yaklaşık 517 milyon fincan kahve içiyor; ortalama bir Amerikalı günde üç fincan kahve tüketiyor. Ancak diğer pek çok ürün gibi kahve de hastalıklara, kuraklığa ve aşırı hava koşullarına bağlı olarak iklim krizi nedeniyle tehdit altında. Dünya çapında tüketilen kahvenin çoğu iki türden geliyor: Arabica ve Robusta. Küresel kahve üretiminin %70'ini oluşturan Arabica çekirdeğinin artan sıcaklıklara karşı hassasiyeti, onu özellikle erken olgunlaşmaya ve mahsul kaybına karşı savunmasız hâle getiriyor. Bununla birlikte Arabica çekirdeği düşük genetik çeşitliliği nedeniyle koşullar daha sıcak ve nemli olduğunda bitkiyi ele geçirebilen bir mantar olan kahve yaprağı pası gibi hastalıklara karşı daha hassastır.
  • Neler oluyor? Starbucks tarafından geliştirilen Arabica tohumları, yaprak pasına karşı dayanıklı olacak şekilde yetiştiriliyor. Yapılan testlerde daha kısa sürede daha yüksek verim elde edildiği gösterilmiştir. Şirkete göre Starbucks Tarım Bilimi ekibi birkaç farklı çeşitte hibrit tohum ekerek ağaçların hastalıklara karşı direncini ve besin emilimini yaklaşık 12 yıl boyunca izliyor. Şirket yaptığı açıklamada "Starbucks, kahvenin geleceğini güvence altına almaya kararlı. Tedarik zincirinin tamamıyla ve çekirdekten bardağa, çiftçiden müşteriye kadar kahveyi mümkün kılan birçok insanla ilgilenme sorumluluğumuz var," dedi.
  • Dahası: Şirket, iklime dayanıklı altı kahve ağacı çeşidini ve elde edilen mahsulü Starbucks dışındaki alıcılara satmakta özgür olan çiftçilere veriyor. Kahve şirketi, 30 ülkedeki yaklaşık 400 bin çiftçiden çekirdek satın alıyor. Son beş yılda başkaları tarafından geliştirilen Kosta Rika, Honduras, Peru, Meksika, Çin, Endonezya, Guatemala, Nikaragua, Çin ve Endonezya'daki çiftliklere yılda üç milyon iklime dayanıklı tohum dağıtıyor.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #23 İneklere çevre dostu besin: Deniz yosunu

apéro gazete'de bu hafta: Türkiye tarım zehirleri kullanımında birinci sırada. DSÖ'nün aspartam hakkında yaptığı açıklamaların ardından işlenmiş gıda ve tatlandırıcıların depresyona neden olduğuna dair yeni bir araştırma yayımlandı.

11 Eki 2023

Metro Türkiye ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;