aposto-logo
TR
TREN

Tropik meyveler yeraltı sularını yok ediyor

Kuraklık sürerken tropik meyve üretimi artıyor. Uzmanlar üretimin durdurulması çağrısında bulunuyor.
Tropik meyveler yeraltı sularını yok ediyor

29 Kasım - Harem Chocolate - apéro
Harem Chocolate ile birlikte

Harem Chocolate lezzetli yıllar diler 2024’ü leziz mutluluklarla karşılamamız için kararlı olan Harem Chocolate , yeni yıl için heyecan duymaya başladığımız şu günlerde sana ve sevdiklerine keyif verecek lezzetlerin peşinden gitmeye devam ediyor. Neler oluyor? Birbirinden farklı Yılbaşı Hediye Setlerinde Harem Chocolate’ın klasikleşen ürünleri ve yalnızca bu dönem için üretilen özgün lezzetler bir araya geldi. Hâl böyle olunca kendine ve sevdiklerine hediye etmekten mutluluk duyacağın bir koleksiyon ortaya çıktı. Neler var? Yalnızca yılbaşı döneminde satışta olacak koleksiyonda ; özel tasarım kutu içerisinde birbirinden leziz Harem Chocolate çikolatalarının yılbaşı detaylarıyla birleştiği "Magic New Year Basket" veya çıtır bitter gofret ile fındıklı tablet çikolatayı bir araya getiren "Winter Holiday Hamper" gibi seçenekler bulabilirsin. Harem Chocolate severlerin favorisi Çikolatalı Tuzlu Fındık , özel tasarlanan kırmızı yılbaşı kutusunda mutluluk dağıtmaya hazır. Harem Chocolate 25. yılını kutladığı bu zamanlarda seçkisine Bean to Bar yöntemiyle ürettiği yeni çikolata koleksiyonunu ekledi. Peru’dan özenle seçerek ithal ettiği çekirdekleri işleyerek, katkısız ve koruyucusuz bir şekilde ürettiği kajulu kırma çikolata, koleksiyondaki özel tatlardan yalnızca biri. Antep fıstıklı ve fındıklı sütlü kırma çikolata, vişneli ve bademli %80 bitterden üretilen kırma çikolata ve daha fazlasına Harem Chocolate’ın Göztepe ve Teşvikiye ’deki yeni yıl ruhuna bürünmüş çikolata dükkânlarından ve haremchocolate.com adresinden ulaşabilirsin.

Daha fazlasını öğren

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

Akdeniz bölgesi başta olmak üzere Türkiye’de tropik meyve üretimi hızla artıyor. İklim değişikliği kaynaklı aşırı sıcaklar ve azalan yağışlar sonucu yaşanan kuraklık nedeniyle bir yandan su tasarrufu çağrıları yapılırken diğer yandan aşırı su isteyen ve Türkiye coğrafyasına uygun olmayan bu meyvelerin üretimine devam ediliyor. Bu durum da eleştirilere neden oluyor.

  • Neden? Antalya, Mersin gibi illerde yıllardır üretilen muzun yanı sıra avokado, mango, ejder meyvesi, passiflora gibi tropik meyvelerin üretimi günbegün artıyor. Bu meyvelerin üretimi sırasında kullanılan su için derin sondaj kuyuları açılıyor. Bu, azalan yeraltı su kaynaklarının yok olmasının önünü açıyor. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici bundan sonra muz, mango, avokado gibi ürünlerin üretimine izin verilmemesi gerektiğini vurguluyor.
  • Neden önemli? Antalya’nın Zeytinada Mahallesi'nde 100 bin tona yakın muz üretimi yapılırken yakın zamanda susuzluk nedeniyle muz bahçeleri sökülmeye başlandı. Bu tür yarı tropikal ve tropikal bitkilerin damla sulama sistemine uygun olmadığını belirten Dr. Kesici, bölgede Köppen İklim Sınıflandırması'na göre yılın 12 ayı boyunca 18 derecenin altında sıcaklık görülmediği bilgisini paylaştı. Kesici; mango, muz, avokado gibi meyvelerin çok su istediğini vurgulayarak suyu ve geleceği düşünüyorsak bunları yetiştirmememiz gerektiği konusunda uyarıda bulundu.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

apéro

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

NEREDE YAYIMLANDI?

apéroapéro

BÜLTEN SAYISI

🗞️ apéro gazete #31 Şeker fiyatları en yüksek seviyede

apéro gazete'de bu hafta: Tropik meyveler kuraklık sebebiyle azalan yeraltı su kaynaklarını yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Dünya çapında şeker fiyatları her geçen gün artıyor.

29 Kas 2023

Harem Chocolate ile birlikte
apéro gazete

YAZARLAR

apéro

İştah ve ufuk açan yemek yayını. Her çarşamba ve cumartesi önlüğünü giyer.

İLGİLİ OKUMALAR

;