aposto-logoCumartesi, 3 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 3, 2023
Aposto Üyelik

Türkiye’nin 500. kuş türü: Güneyli yakut renkli arı kuşu

İlk defa gözlemlenen tür, Kızılırmak Deltası’nda gerçekleşen arazi çalışması esnasında kayıt altına alındı.

Kuş araştırmacısı Nizamettin Yavuz, Fransa Küresel Çevre Fonu tarafından desteklenen Kızılırmak Deltası İzleme ve Veri Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye'de daha önce tespit edilmemiş bir türü kayıt altına aldı.

  • Nerede görüldü?: Kızılırmak Deltası, kumul, göl, akarsu, çayırlık, sazlık, çalılık, subasar ormanı, tarım alanları gibi farklı habitatlara sahip olduğu için tür çeşitliliği açısından bölgenin en zengin alanlarından biri. Delta, bu nedenle “Türkiye’de en iyi korunan alanların başında geliyor. Bu durum birçok doğal alan için örnek oluşturarak koruma çalışmalarının giderek artmasına da neden oluyor.”
  • Neden önemli?: Güneyli yakut renkli arı kuşu (Merops nubicoides), “Türkiye’de 500, Kızılırmak Deltası’nda 365. kuş türü oldu. Türün bilinen en kuzey kaydı Uganda'da. Türkiye’de gözlemlenmesi son derece sıra dışı ve beklenmedik bir durum.”

Kızılırmak Deltası
Fotoğraf: Daily Sabah


  • Nasıl mümkün oldu?: Türkiye’de yaygın şekilde görülen ve yaz göçmeni bir tür olarak bilinen arı kuşu (Merops apiaster), Türkiye’de yaygın şekilde görülüyor ve yaz göçmeni bir tür olarak biliniyor. Araştırmacılar, yeni türün Kızılırmak Nehri kıyısında diğer arı kuşlarıyla beslendiğini, bu nedenle uzun uzun izleme şansı yakaladıklarını ifade ediyor.
  • Detaylar: Yeni tür, fiziksel özellikleri sebebiyle kolayca ayırt edilebiliyor. Kuş türü, yaklaşık 25 santimetre boy ve 45 gram ağırlığında; tepesi ve kuyruk altı yakut renginde; sırtı kiremit kırmızısı ve alt gövdesi pembe.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

🛖 “Uygun teknoloji”: Ekolojik olarak sürdürülebilir yaşama stratejileri

Yayın & Yazar

Angst

Her cuma 12.00’de, çevre ve iklim gelişmelerine türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

;