aposto-logo
TR
TREN

Türkiye’nin 500. kuş türü: Güneyli yakut renkli arı kuşu

İlk defa gözlemlenen tür, Kızılırmak Deltası’nda gerçekleşen arazi çalışması esnasında kayıt altına alındı.
Türkiye’nin 500. kuş türü: Güneyli yakut renkli arı kuşu

26 Mayıs - Philips - Angst
Philips ile birlikte

Her gün tertemiz bir ev: Philips HomeRun 7000 Serisi Aqua Islak ve Kuru Robot Süpürge Philips Robot Süpürge 7000 Geç gelen bahar temizlikleri yapıldıysa şimdi sıra her gün tertemiz bir evle karşılaşmakta. Philips Robot Süpürge 7000 siz gelmeden evinizi tertemiz yapmak için hazır. Nedir? Hem süpürüp hem paspas yapma özelliğiyle Philips Robot Süpürge 7000 günlük zemin temizliğinizde en yakın yardımcınız olmaya aday. Evde olun veya olmayın, kendinize ve işlerinize zaman ayırırken robot süpürge sizin yerinize temizler. HomeRun uygulaması: Uygulama üzerinden her bir oda için temizlik rutini oluşturarak robotunuzun evi dilediğiniz şekilde ve zamanda temizlemesini sağlarsınız. Temizliği uzaktan başlatabilir, duraklatabilir ya da durdurabilirsiniz. Kolayca gerçekleştirebileceğiniz robot kurulumu için detayları burada bulabilirsiniz. Neden Philips Robot Süpürge 7000? Tek seferde hem süpürüp hem paspaslayarak üstün ve pratik temizlik sağlar. Emiş gücü seviyesini eco, normal, yüksek ve max şeklinde; paspas ıslaklık seviyesini ise düşük, orta ve yüksek olarak ayarlayabilirsiniz. En ince tozları bile yakalayan ultra güçlü emiş gücüyle patili dostların eve yayılan tüylerine veda edebilirsiniz. 360lazer Navigasyon teknolojisi evi tarayarak harita oluşturur, böylece en hızlı ve verimli rotayı takip ederek en zor yerleri bile temizler. Küçük eşyalar için engel tespiti sayesinde hiçbirine takılmaz. Normal, sessiz ve düşük gürültü çalışma modlarına sahip. Temizlikteki yeni yardımcınızla tanışmak için Philips Robot Süpürge 7000 buradan inceleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğren

Angst

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

Kuş araştırmacısı Nizamettin Yavuz, Fransa Küresel Çevre Fonu tarafından desteklenen Kızılırmak Deltası İzleme ve Veri Yönetimi Projesi kapsamında Türkiye'de daha önce tespit edilmemiş bir türü kayıt altına aldı.

  • Nerede görüldü?: Kızılırmak Deltası, kumul, göl, akarsu, çayırlık, sazlık, çalılık, subasar ormanı, tarım alanları gibi farklı habitatlara sahip olduğu için tür çeşitliliği açısından bölgenin en zengin alanlarından biri. Delta, bu nedenle “Türkiye’de en iyi korunan alanların başında geliyor. Bu durum birçok doğal alan için örnek oluşturarak koruma çalışmalarının giderek artmasına da neden oluyor.”
  • Neden önemli?: Güneyli yakut renkli arı kuşu (Merops nubicoides), “Türkiye’de 500, Kızılırmak Deltası’nda 365. kuş türü oldu. Türün bilinen en kuzey kaydı Uganda'da. Türkiye’de gözlemlenmesi son derece sıra dışı ve beklenmedik bir durum.”

Kızılırmak Deltası
Fotoğraf: Daily Sabah


  • Nasıl mümkün oldu?: Türkiye’de yaygın şekilde görülen ve yaz göçmeni bir tür olarak bilinen arı kuşu (Merops apiaster), Türkiye’de yaygın şekilde görülüyor ve yaz göçmeni bir tür olarak biliniyor. Araştırmacılar, yeni türün Kızılırmak Nehri kıyısında diğer arı kuşlarıyla beslendiğini, bu nedenle uzun uzun izleme şansı yakaladıklarını ifade ediyor.
  • Detaylar: Yeni tür, fiziksel özellikleri sebebiyle kolayca ayırt edilebiliyor. Kuş türü, yaklaşık 25 santimetre boy ve 45 gram ağırlığında; tepesi ve kuyruk altı yakut renginde; sırtı kiremit kırmızısı ve alt gövdesi pembe.
Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Angst

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

NEREDE YAYIMLANDI?

AngstAngst

BÜLTEN SAYISI

🛖 “Uygun teknoloji”: Ekolojik olarak sürdürülebilir yaşama stratejileri

İhtiyaçlarımızı biyosfere kaldırılamayacak yükler binmeden karşılaştırabilir miyiz?

26 May 2023

Philips ile birlikte

YAZARLAR

Angst

Her cumartesi çevre ve iklim konularında türler arası eşitlik ilkesini benimseyerek gelişmeleri aktarıyoruz.

İLGİLİ OKUMALAR

;