aposto-logoCumartesi, 10 Haziran 2023
aposto-logo
Cumartesi, Haziran 10, 2023
Aposto Üyelik

UBS, Credit Suisse devralımında aceleci mi davrandı?

Devralma işleminin UBS tarafında yaklaşık 17 milyar dolarlık bir zarara yol açması söz konusu

UBS, Credit Suisse'in mali durumunun kötüleşmesi nedeniyle anlaşmaya aceleyle girdiğini söyledi. Banka, durum tespiti yapmak zorunda kaldığı kısa zaman diliminin, devralma öncesinde "Credit Suisse'in varlık ve yükümlülüklerini tam olarak değerlendirme" kabiliyetini etkilemiş olabileceğini de vurguladı.

Arka plan: İsviçre hükümet yetkilileri, "piyasaları sakinleştirmek ve finansal sistemde bulaşma olasılığını önlemek" amacıyla Credit Suisse'in satışını başlatıp başlatmamayı değerlendirirken 15 Mart'ta UBS'e başvurdu. UBS'in durum tespiti yapması ve bir kararla geri dönmesi için 19 Mart'a kadar süresi vardı.

  • 19 Mart'ta İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse'i 3,4 milyar dolar karşılığında satın alacağını ve işin bir kısmının tasfiye edilmesinden kaynaklanan 5 milyar franklık bir zararı üstleneceğini açıkladı.

Şimdi: Güncel hesaplamalara göre, devralma işleminin yaklaşık 17 milyar dolarlık bir zarara yol açması muhtemel.

Düzenleyici bir sunumda UBS, birleşik grubun finansal varlık ve yükümlülüklerinin 13 milyar dolarlık olumsuz bir etkiye yol açacağına ek olarak, çıkışlardan kaynaklanan potansiyel dava ve düzenleme maliyetlerinin 4 milyar dolarlık daha yük bindireceğini öngördü.

Dahası: Sunumda, toplam darbeyi 28,3 milyar dolara çıkarması ihtimal dahilinde olan diğer faktörler de listelendi.

Ancak: Bu rakamın Credit Suisse'in AT1 tahvillerinin değer kaybından ve diğer faktörlerden kaynaklanan 17 milyar dolar ile dengelenmesi ve UBS'in, Credit Suisse'i defter değerinin çok altında bir fiyata satın alarak 34,8 milyar dolarlık bir negatif şerefiye kazancı elde etmesi söz konusu.

  • Negatif şerefiye; bir şirket başka bir şirketi veya varlıklarını satın aldığında ödenen pazarlıklı satın alma tutarını ifade eder, satan tarafın sıkıntılı bir durumda olduğunu ve varlıklarını değerinin çok altında bir fiyata elden çıkarması gerektiğini gösterir. Neredeyse her zaman alıcının lehinedir.
  • Anlaşmanın en tartışmalı yönü, düzenleyici FINMA'nın Credit Suisse'in AT1 tahvillerinin yaklaşık 17 milyar dolarını hisse senetlerinden önce silme kararı alması ve AT1 tahvil sahiplerinin yasal işlem başlatmasıyla sonuçlanmasıydı.

Hatırlatma dozu: UBS CEO'su Sergio Ermotti geçtiğimiz ay CNBC'ye verdiği demeçte Credit Suisse anlaşmasının riskli olmadığını ve uzun vadeli faydalar yaratacağını söylemişti.

Önemli detay: UBS'in işlemi planlandığı gibi gelecek ay kapatması halinde bankanın ikinci çeyrek kârında artış bekleniyor. UBS hisselerinde anlaşmanın duyurulmasından bu yana gerçekleşen değişiklik çok düşük seviyede.

Diğer detaylar: UBS'nin geçen hafta yaptığı açıklamaya göre, işlemin yasal olarak kapanmasının ardından UBS Group AG; UBS AG ve Credit Suisse AG olmak üzere iki ayrı ana şirketi yönetmeyi planlıyor. Grup "entegre bir bankacılık grubu" olarak faaliyet gösterecek ve UBS aşamalı bir entegrasyon izlerken Credit Suisse öngörülebilir gelecekte marka bağımsızlığını koruyacak.

  • Entegrasyon sürecinin üç ila dört yıl sürebileceği belirtiliyor.
  • Bu süre zarfında her kurum kendi iştiraklerine ve şubelerine sahip olmaya, müşterilerine hizmet vermeye ve karşı taraflarla ilgilenmeye devam edecek.
Hikâyeyi beğendiniz mi? Paylaşın.

İlgili Başlıklar

tahvil

negatif şerefiye

Negatif şerefiye

dit Suisse

Suisse

İsviçre

İsviçre Merkez Bankası

Credit Suisse

Hikâyeyi beğendiniz mi?

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

Nerede Yayımlandı?

💸 Nakit avans sınırlaması, acele satış

Yayın & Yazar

Pareto

İş dünyasından içgörü, sektör analizleri ve gelecek öngörüleri.

;