aposto-logo
TR
TREN

🧛 Yılın en iyi oyunu: Vampire Survivors

BAFTA'ya damga vuran Vampire Survivors temel game design ilkeleriyle AAA oyunlara kafa tutuyor.

"Sadece, hafta sonları oynayıp rahatlayabileceğim küçük bir şey istemiştim." Bu sözler, milyon dolarlık bütçelerle geliştirilen Elden Ring ve God of War: Ragnarök gibi popüler oyunların arasından sıyrılıp BAFTA'dan "Game Design" ve "Best Game" ödüllerini alan Vampire Survivors'ın ilk geliştiricisi Luca Galante'ye ait. Galante, geçtiğimiz yıl NME'ye verdiği röportajda bu sözleri sarf ederken Vampire Survivors'ın beklentisinin çok ötesinde ilgi gördüğünü kabul ediyordu, ancak 1 sene içinde kopacak olan fırtınadan habersizdi. Bir yıl sonra Galante kendisi gibi sadece hafta sonları değil, günün her günü oynayıp rahatlayabileceği küçük bir şey isteyen milyonlarca insan olduğunu fark edecek, prestijli oyun ödüllerinde boy gösterecek ve iyi bir game design'ın yüksek bütçeli AAA oyunlara karşı nasıl üstün gelebileceğini oyun dünyasına kanıtlayacaktı.

BAFTA'da Vampire Survivors ekibi

Vampire Survivors, giderek daha güçlü yeteneklere sahip devasa düşman dalgalarıyla savaşarak hayatta kalmaya çalıştığımız, Castlevania estetiğini anımsatan, temelinde roguelite, bullet hell ve horde shooter gibi türleri harmanlayan basit bir oyun. O kadar basit ki oyunun karakterinizi haritada yönlendirmek için kullanacağınız yön tuşları dışında başka bir kontrolü yok. Üniversite proje ödevi gibi görünen, 40 yıl öncesinin grafiklerine sahip bu kadar basit bir oyunun bu kadar başarılı olmasının temelinde ise iyi bir game design ve mükemmel bir şekilde uygulanmış oyun oynama döngüsü yatıyor.

Vampire Survivors

Vampire Survivors, Luca Galante'nin aynı röportajda dile getirdiği gibi Magic Survival'dan esinlenen bir oyun. Yani türünün ilk örneği olduğunu söylemek doğru olmaz, ancak sonrasında yarattığı akım ve klonlarının oyun mağazalarını doldurmasıyla birlikte kendi türünü baştan yarattığını söylemek mümkün. Bana kalırsa Magic Survival ya da diğer klonların bu kadar başarılı olamaması akıcı bir oyun döngüsü tasarlayamamalarından kaynaklanıyor. Ayrıca vampir teması, Castlevania esintileri ve kendisini ciddiye almayan tavrı da Vampire Survivors'ı kendi topluluğuna bağlayan ve etkileşime sokan önemli unsurlardı.

Gerçekten yılın en iyi oyunu mu?

Vampire Survivors çok sevildi, çok övüldü, tüm oyun dünyasının takdirini topladı. Peki gerçekten bu kadar güçlü rakipleri varken BAFTA gibi prestijli bir akademiden "Best Game" ödülünü alacak kadar iyi bir oyun muydu? Bana kalırsa şu noktada "daha iyi" ya da "hak etmedi" gibi sabaha kadar tartışacağımız ifadeler içeren argümanların hiçbir önemi yok. Vampire Survivors'ın ödül alması, kendini defalarca kanıtlamış, aynı sene içinde sayısız ödül almış milyonlarca dolar bütçeye sahip bir stüdyonun geliştirdiği oyunun ödül almasından çok daha farklı bir şey ifade ediyor. Önemli olan da bu.

Elden Ring

Söz konusu eğlence dünyasındaki ödül törenleri olduğunda, Oscar'lar, SAG, The Game Awards ya da BAFTA fark etmez, ortaya herkesi mutlu edecek bir sonuç çıkması pek mümkün değil. Eminim bu satırları okuyanlar arasında da Vampire Survivors'ın Elden Ring ve GoW: Ragnarök gibi devasa oyunlardan daha iyi bir oyun olmadığını düşünenler vardır. Benim için de geçtiğimiz senenin en iyi oyunu net bir şekilde Elden Ring, ancak BAFTA'nın ödülü Vampire Survivors'a vermesi beni ve biliyorum ki oyun dünyasının büyük bölümünü Elden Ring'in ödül almasından daha çok sevindirdi. Oyun sektörü bir kez daha iyi oyunların, muhteşem grafiklere sahip, kompleks hikâyeli, gri karakterleri olan devasa oyunlardan ibaret olmadığını hatırlamış oldu. Oyunların içermesi gereken temel mekaniklerin önemini ve oyunları oynatan şeyin ne olduğunu gözler önüne seren, bu kadar basit bir yapıya sahip olan oyunun prestijli sahnelerde görünürlük kazanması oyun dünyasının geneli ve özellikle bağımsız oyun geliştiricileri için büyük önem taşıyor.

Kendi oyunlarını geliştirirken oyundaki dünyanın lore'unu, hikâyeyi ve her şeye anlam yüklemeye çalışmanın kendisini engellediğini ve tıkanmasına sebep olduğunu söyleyen Galante, Vampire Survivors'ı geliştirirken bu sefer sadece bir işi bitirmeye odaklandığını belirtiyor. Umarım Galante'nin bu ifadeleri ve Vampire Survivors'ın başarısı bağımsız geliştiriciler için ilham olur. Gördüğünüz gibi, yüksek bütçelere, devasa dünyalara ve kompleks hikâyelere gerek yok, hafta sonları oynayıp rahatlayabileceğimiz küçük bir şey yeterli.

Hikâyeyi paylaşmak için:

Kaydet

Okuma listesine ekle

Paylaş

İLGİLİ BAŞLIKLAR

roguelite

horde shooter

God of War: Ragnarök

Vampire Survivors

Luca Galante

Magic Survival

NEREDE YAYIMLANDI?

BÜLTEN SAYISI

📚 Oyun geliştiricileri için ders kitabı: Vampire Survivors

BAFTA Game Awards'da Vampire Survivors sürprizi, E3 2023 ve Steam Deck Joel...

04 Nis 2023

YAZARLAR

Tahsin Özyer

Oyun sektöründe haftanın öne çıkan gelişmeleri

İLGİLİ OKUMALAR

;